CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT
DE
ACTIVITATE
PROFESOR COORDONATOR:
PROFESOR METODIST:
EDUCATOARE:
PROPUNATOR:
PROIECT DE ACTIVITATE
DATA:
GRUPA: Mare A
UNITATEA DE APLICATIE:.
MIJLOC DE REALIZARE: Conversatia.
TEMA ACTIVITATII: Mijloace de transport aerian si pe apa.
TIPUL ACTIVITATII: Insusire de noi cunostinte.
SCOP: Recunoasterea mijloacelor de transport din imagini si formarea unor
reprezentari ale principalelor componente ce alcatuiesc mijloacele de
transport aerian si pe apa.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1. Sa recunoasca mijlocul de transport denumit, asociindu-l cu imaginea;
O2. Sa enumere cateva componente ce alcatuiesc mijloacele de transport
aerian si pe apa;
O3. Sa precizeze insusiri caracteristice fiecarui mijloc de transport, pe baza
imaginilor observate si a explicatiilor propunatorului;
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, observatia,problemati-
zarea ,exercitiul,
MATERIAL DIDACTIC: fise de lucru, machete,video proiector, buline rosii.
DURATA: 40 minute
Etapele activitatii |
Obv. |
Desfasurarea activitatii |
Strategii didactice |
Evaluare |
Moment organizatoric |
Se asigura conditiile organizatorice si psihope- dagogice necesare desfasurarii eficiente a activitatii de "Educatie pentru societate". |
-exercitiul organizatoric; -frontal. | ||
Captarea atentiei |
Se realizeaza prin recitarea a doua ghicitori care sa sugereze mijloace de transport aerian si pe apa: 1. Nici pe apa ,nici pe sine Il ghiceste orisicine El te-nalta sus spre soare Si te duce-n departare Ca gandul,ca vantul Ocolind pamantul. (avionul) 2.Seamana cu un vapor Si merge tot cu motor Dar cand pleaca-n departare El se lasa incet in mare. Si strabate calea toata Facand drumul pe sub apa. (submarinul) Dupa ce elevii raspund la ghicitori, propunatorul le spune ca in timp ce venea la scoala a primit un CD cu imagini si schite ale unor mijloace de transport aerian si pe apa. |
-conversatia; -frontal; -conversatia; -explicatia. | ||
Anuntarea temei si a obiectivelor. |
Propunatorul va anunta in termeni accesibili copiilor tema si obiectivele ce trebuie realizate pe parcursul acestei activitatii: -copii, astazi vom face impreuna activitatea "Educatie pentru societate" si vom invata despre principale componente ce alcatuiesc mijloacele de transport aerian si pe apa. |
-conversatia; -explicatia; -frontal. | ||
Desfasurarea activitatii |
O1. O2. O1. O3. O1. O2. O1. O3. O1. O1. O1. O3. O1. O2. O1. O2. O3. |
Plan de idei: .Mijloace de transport aerian;
Anexa 1 .
Elevii sunt rugati sa precizeze rolul acestora.
ter) Anexa3.
Elevii sunt rugati sa precizeze rolul acestora.
Elevul care va raspunde corect si frumos in propozitie va primi o bulina rosie. .Mijloace de transport pe apa;
Elevii sunt rugati sa precizeze rolul acestora. Elevul care va raspunde corect si frumos in propozitie va primi o bulina rosie.
de transport din imagine (schita- submarin) Anexa 4.
lelor componente ce alcatuiesc mijlocul de transport din imagine (elicea, carme , trapa, compartimentul motoa- relor, reactor nuclear, camera echipajelor si sala de mese, camera rachetelor/torpilelor, aripi de cotire, centrul de control, corpul de navigatie).
lelor componente ce alcatuiesc mijlocul de transport din imagine (turn de control, postul de comanda si control, camere de dormit, han- gar, lift de avioane, platforma de aterizare si decolare) Anexa 6.
imagini ce reprezinta diverse submarine si port-avioane. Elevii sunt rugati sa precizeze rolul acestora. Elevul care va raspunde corect si frumos in propozitie va primi o bulina rosie. |
-conversatia; -explicatia; -observatia; -frontal; -conversatia; -explicatia; -observatia; -frontal; -problematizarea; -observatia; -explicatia; -conversatia; -explicatia; -observatia; -frontal; -observatia; -conversatia; -observatia; -frontal; -explicatia. |
Aprecieri verbale. Aprecieri verbale. Aprecieri verbale. Aprecieri verbale. Aprecieri verbale. |
Evaluare |
Evaluarea activitatii se face cu ajutorul unei fise : "Coloreaza cu culori adecvate" - mijloace de transport pe apa |
-conversatia; -explicatia; -individual. |
Aprecieri verbale. |
|
Aprecieri finale |
Propunatorul face ultimile aprecieri referitoare la activitatea care tocmai a trecut: "-Va multumesc ca ati participat activ la activitate." Anunt incheierea activitatii: "-Activitatea de Educatie pentru societate, a luat sfarsit, buna ziua!" |
-conversatia; -frontal; -explicatia, |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 10835
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved