CATEGORII DOCUMENTE |
PROIECT DE LECTIE
SCOALA: Liceul Teoretic "N. Jiga" Tinca
CLASA: a VIII-a D
PROFESOR:
DISCIPLINA: Limba si literatura romana
TEMA LECTIEI: Argoul si jargonul
OBIECTIVE:
a) Generale: Utilizarea corecta a limbii romane in diferite situatii de comunicare: orala sau scrisa.
Dezvoltarea capacitatilor si deprinderilor intelectuale de utilizare corecta a limbii romane.
b) Cognitive: la sfarsitul lectiei toti elevii vor trebui:
O1 - sa precizeze doi scriitori care au folosit jargonul;
O2 - sa defineasca argoul si jargonul;
O3 - sa identifice intr-un text dat cele doua notiuni;
O4 - sa exemplifice cele doua notiuni.
c) Afective: Formarea unor reprezentari culturale privind evolutia si valorile limbii romane.
Cultivarea interesului pentru studierea limbii romane.
TIPUL LECTIEI: Lectie de insusire de noi cunostinte.
RESURSE EDUCATIONALE:
a) Capacitatile de receptare ale elevilor;
b) Timpul: 50 minute.
METODE SI PROCEDEE: conversatia euristica, exercitiul, expunerea, explicatia, lectura
MIJLOACE: manual, tabla, instrumente de scris, fise de munca independenta, fise de lucru pe grupe.
FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITATII ELEVILOR:
Activitate frontala;
Activitate independenta.
Activitate pe grupe
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Programa de limba si literatura romana pentru clasele V-VIII
Manualul de LIMBA SI LITERATURA ROMANA , ed. Humanitas
GHID DE PRACTICA PEDAGOGICA LA LIMBA SI LITERATURA ROMANA, Ioana Banaduc, ed. Mirton, 2006.
Coteanu, I., "Stilistica functionala a limbii romane", Bucuresti, Ed. Academiei, 1973;
- Cucos, C., "Pedagogie", Ed. Polirom, Iasi, 1
- modulul PREDAREA INTERACTIVA CENTRATA PE ELEV,, LUCRUL PE GRUPE
MOMENTE ALE LECTIEI |
TIMP |
OB |
CONTINUT |
STRATEGIA DIDACTICA |
EVALUARE |
||||||
Met. si procedee |
Mijloace did. |
Forme de organizare | |||||||||
MOMENT ORGANIZATORIC |
2min |
Salutul Elevii isi vor pregati caietele si cartile. Profesorul va face prezanta | |||||||||
VERIFICAREA CUNOSTINTELOR ANTERIOARE |
6min |
Se vor adresa elevilor intrebari din lectia precedenta: Cate genuri literare cunoastem? Ce specie a genului dramatic cunoastem? Cine a scris aceasta opera? Care sunt trasaturile comediei? |
conversatia |
frontala |
Aprecieri verbale |
||||||
CAPTAREA ATENTIEI |
2min |
- Puteti sa enumerati sursele comicului folosite de Caragiale? |
conversatia |
frontala |
Aprecieri verbale |
||||||
ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR |
2min |
Profesorul va prezenta tema lectiei si obiectivele ei |
Conversatia, explicatia |
frontala | |||||||
DIRIJAREA INVATARII SI CONEXIUNEA INVERSA (pe tot parcursul lectiei) |
31min |
O1 O2 O2 O3 |
In sec XIX sf sec XX burghezia folosea foarte mult lb franceza,acest lucru era considerat o dovada de noblete, dar uneori folosirea gresita a cuvintelor din franceza ascundea caractere umane meschine. Este vorba despre aceea care doreau sa para altceva decat sunt. I.L. Caragiale si Alexandri au satirizat in scrierile lor acest caracter frantuzit. Profesorul va nota pe tabla definitia jargonului: Jargonul este o modalitate de exprimare superficialas si incorecta. Cuvintele de jargon sunt cuvintele straine preluatedin alte limbi Ex: remuneratie, capitalist-inteles gresit(locuitor al capitalei),etc -Cand sunteti doar voi in clasa , cum il numiti pe domnul diriginte? Cuvintele folosite de voi par a fi un anumit cod. Despre acest lucru vom vorbi in continuare.si anume sespre argou. Def; argoul este un limbaj artificial si secret, inteles numai de cei care il folosesc. Este utilizat de grupuri sociale restranse. Exista, argoul elevilor, al puscariasilor,al medicilor,etc Ex: dirigu`, profa, gagica etc Elevii vor fi asezati in 4 grupe, fiecare grupa va primi o fisa ce cuprinde niste texte din care elevii vor selecta cuvintele din jargon si din argou. Fiecare grupa va desemna un reprezentant ce va iesi la tabla sa le scrie. Timp de lucru: 10 min. Dupa terminarea acestei sarcini elevilor li se va da o fisa individuala ce cuprinde un dialog intre doi puscariasi. Fisa va fi citita de catre elevi. Din text vor fi selectate cuvintele din argou si din jargon. |
Expli Catia Expunerea Conversatia Explicatia Exercitiul lectura |
Tabla, caietele Fise de lucru pe grupe Fisa de lucru individuala |
Frontala Pe grupe Frontala |
Corectitudinea raspunsurilor si a exprimarii |
||||
CONSOLIDAREA RETENTIEI SI A CAPACITATII DE TRANSFER |
7min |
O4 |
Profesorul, cu ajutorul intrebarilor, va recapitula pe scurt cele predate. Elevilor li se va prezenta tema pentru acasa. Creati un dialog in care sa folositi termeni din argou si din jargon. |
Explicatia conversatia |
frontala | ||||||
|
|||||||||||
|
|||||||||||
|
|||||||||||
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 3877
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved