Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

DIDACTIC Istoria romanilor - Moldova in vremea lui Stefan cel Mare

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC

Data:

Propunator: inv.



Unitatea de invatamant: Scoala cu clasele I-VIII Tuta-Targu Trotus

Clasa a IV-a B

Disciplina: Istoria romanilor

Unitatea de invatare: Fapte istorice si personalitati in epoca medievala

Continut: Moldova in vremea lui Stefan cel Mare

Element de continut: Stefan cel Mare

Tipul lectiei: mixta

Obiective- cadru/Obiective de referinta

Obiective operationale

A.    Cognitive

La sfarsitul activitatii, elevii vor deveni capabili:

OC1- sa plaseze in timp domnia lui Stefan cel Mare

(OBIECTIV DE ACOMODARE)

Nivel minimal- mentionarea numelui domnitorului si a tarii in care a domnit;

Nivel mediu- mentionarea anilor de domnie, a domnitorului si tarii;

Nivel maximal- mentionarea domnitorului, tarii, a anilor de domnie si secolului.

OC2- sa evidentieze situatia economica infloritoare a Moldovei in timpul lui Stefan cel Mare

(OBIECTIV DE EXERSARE)

Nivel minimal- numirea a doua actiuni ale domnitorului care au dus la inflorirea tarii;

Nivel mediu- enumerarea actiunilor domnitorului care au dus la inflorirea tarii;

Nivel maximal- argumentarea principalelor actiuni ale domnitorului care au dus la inflorirea tarii.

OC3- sa povesteasca pe scurt principalele lupte conduse de Stefan cel Mare

(OBIECTIV DE PERFORMANTA)

Nivel minimal- indicarea locului unde au avut loc principalele lupte;

Nivel mediu- indicarea locului unde au avut loc principalele lupte, anii in care au avut loc si adversarii;

Nivel maximal- prezentarea sintetica a principalelor lupte.

OC4- sa caracterizeze personalitatea lui Stefan cel Mare

(OBIECTIV DE EVALUARE)

Nivel minimal- enumerarea a cel putin trei calitati ale marelui domnitor;

Nivel mediu- enumerarea si argumentarea a trei calitati ale marelui domnitor;

Nivel maximal- enumerarea si argumentarea principalelor trasaturi ale personalitatii marelui domnitor.

OC5- sa prezinte monumentele, din istoria locala, construite in vremea lui Stefan cel Mare

(OBIECTIV DE TRANSFER)

Nivel minimal- numirea a doua obiective istorice din imprejurimile Trotusului, care amintesc de domnia lui Stefan cel Mare;

Nivel mediu- numirea si localizarea obiectivelor istorice care dateaza din perioada lui Stefan cel Mare;

Nivel maximal- numirea, localizarea si descrierea obiectivelor istorice din imprejurimile comunei Targu Trotus, care dateaza din perioada lui Stefan cel Mare.

B.     Motrice

Elevii vor deveni capabili:

OM1- sa foileteze in conditii igienice caietul si manualul;

OM2- sa adopte o pozitie corecta, in banca, in timpul comunicarii orale si scrise.

C.    Afective

Elevii:

OA1- vor aprecia capacitatea de conducator, bun patriot a domnului Moldovei;

OA2- vor trai sentimente de admiratie fata de epopeea romanilor condusi de Stefan cel Mare.

Resurse

A.  Bibliografice

1.stiintifice

- Maria Ochescu, Sorin Oane, ,,Istoria romanilor", Editura Teora, pp. 37-38;

- Nicolae Iorga, ,,Istoria lui Stefan cel Mare", Bucuresti, Editura Militara, 1985, p. 91, pp. 93-94, p. 213;

2.oficiale

- ,,Programe scolare pentru invatamantul primar", Bucuresti, 1998, pp. 141-148;

3.pedagogice

- Elena Joita, ,,Didactica aplicata- invatamantul primar- partea I", Craiova, Editura ,,Gheorghe Alexandru", 1994, pp. 166-190;

4.metodico-didactice

- Ioan Danila, Elena Taralunga, ,,Lectia, in evenimente" (Ghid de proiectare didactca), Editura ,,Egal", 2002, pp. 248-254;

- R. Leoveanu, N. Pasare, ,,Proiectarea lectiilor de Istoria romanilor in invatamantul primar", Bacau, Editura ,,Grigore Tabacaru", 2000, pp. 58- 65.

B.   Metodologice:

a.strategia didactica: inductiva, semialgoritmica;

b.metode si procedee: povestirea, conversatia, explicatia, demonstratia, descrierea, lectura istorica;

c.forme de organizare: frontala si individuala;

d.mijloace didactice: harta, lecturi istorice, portretuldomnitorului, pliante;

C.   Temporale: 50 minute.

SINTEZA PROIECTULUI

OBIECTIVE OPERATIONALE

SARCINI DE INVATARE

ITEMI DE EVALUARE

OC1- Sa plaseze in timp domnia lui Stefan cel Mare.

S1OC1- Localizarea in timp a domniei marelui domn.

I1OC1- Numiti anii de domnie ai lui Stefan cel Mare.

OC2- Sa evidentieze situatia economica infloritoare a Moldovei in timpul lui Stefan cel Mare.

S1OC2- Prezentarea actiunilor domnitorului care au dus la situatia economica infloritoare a Moldovei.

I1OC2- Numiti actiunile politicii interne dusa de Stefan cel Mare.

OC3- Sa povesteasca pe scurt principalele lupte conduse de Stefan cel Mare.

S1OC3- Povestirea luptei de la Vaslui (Podul Inalt).

I1OC3- Descrieti principalele momente ale luptei de la Vaslui (Podul Inalt).

OC4- Sa caracterizeze personalitatea lui Stefan cel Mare.

S1OC4- Prezentarea principalelor trasaturi ale lui Stefan cel Mare.

I1OC4- Enumerati trasaturile de personalitate ale marelui domn, care reies din textul studiat. Argumentati de ce i s-a spus ,,cel Mare".

OC5- Sa prezinte monumente din istoria locala.

S1OC5- Enumerarea obiectivelor istorice din imprejurimile orasului Onesti, care dateaza din perioada lui Stefan cel Mare.

I1OC5- Numiti obiectivele istorice din imprejurimile Onestiului care dateaza din secolul al XV- lea.

SCENARIUL DIDACTIC

EVENIMENTELE LECTIEI/CONTINUTURI/STRATEGIE

OBIECTIVE

ACTIVITATEA INVATATORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

OA1

OA2

OC1

OA1

OA1

OC2

OC3

OC4

OC5

OM1

OM2

OC2

OA1

OC4

OC3

OC

OC5

I.            MOMENT ORGANIZATORIC (1 min.)

Creez conditii optime pentru buna desfasurare a lectiei de istorie.

II.CAPTAREA ATENTIEI (1 min)

Supun atentiei elevilor fragmentul:

,,A fost un barbat in care se putea recunoaste marea virtute a Corvinilor, de asemenea marinimia, intelepciunea si vitejia romana. O infatisare foarte placuta si o venerabila robustete de militar neinvins, iar caracterul sau bland si distins ii imprumuta imaginea demnitatii romane." (Antonius Bonfinius)

III. REACTUALIZAREA STRUCTURILOR INVATATE ANTERIOR (5 min)

Solicit elevii sa raspunda la urmatoarele intrebari:

Despre cine se vorbeste in fragment?

Cine a fost Iancu de Hunedoara?

Ce functii a ocupat el?

Ce a realizat in timpul domniei sale?

Care a fost politica sa externa?

Cer elevilor sa numeasca cele mai importante batalii si sa comenteze expresia ,,S-a stins lumina lumii".

IV. ENUNTAREA SCOPULUI SI A OBIECTIVELOR URMARITE (1 min)

Informez elevii ca in aceasta lectie vom vorbi despre o alta mare personalitate, care a condus destinele Moldovei timp de 47 de ani, Stefan cel Mare. La sfarsitul lectiei, elevii vor demonstra cand si unde a domnit viteazul voievod, care a fost politica sa externa, care au fost prietenii si dusmanii Moldovei, vor argumenta de ce Stefan a fost iubit de popor si ce urme a lasat domnia sa asupra imprejurimilor comunei noastre.

Se scrie titlul lectiei pe tabla.

V. PREZENTAREA OPTIMA A CONTINUTULUI (3 min)

Comunic elevilor ca Stefan a gasit o Moldova saracita de luptele pentru tron duse de urmasii lui Alexandru cel Bun, o Moldova ce platea tribut turcilor, iar polonezii si maghiarii se amestecau in treburile interne.

Din anul 1457, cand a urcat pe tron, si pana in 1504, anul mortii sale, timp de 47 de ani, Stefan a luptat pentru bunastarea tarii sale si pentru libertatea ei.

VI. DIRIJAREA INVATARII (15 min)

Solicit elevii sa enumere principalele ocupatii ale locuitorilor Moldovei. Subliniez ca Stefan cel Mre i-a indemnat pe tarani sa cultive mai multe grane, sa creasca vite, a infiintat noi targuri si a sprijinit mestesugurile, a incurajat negotul acordand privilegii negustorilor.

Explic elevilor ca domnitorul Stefan a pregatit o oaste din boieri credinciosi, tarani liberi si targoveti, a inzestrat-o cu arme si tunuri. A intarit cetatile vechi (Suceava, Cetatea Neamtului, Cetatea Alba) si a construit altele noi.

Comunic elevilor ca Stefan a cautat sa aiba prieteni: pe Matei Corvin (regele Ungariei), care dupa ce a fost invins la Baia (1467) nu a mai atacat niciodata Moldova.

Solicit elevii sa precizeze ce trasatura a domnitorului Stefan cel Mare reiese din lecturile ,,Stejarul din Borzesti" si ,,Legenda manastirii Putna". Le explic apoi ca in popor se spune ca Stefan a purtat in cei 47 de ani de domnie tot atatea lupte, iar pentru fiecare victorie a ridicat o biserica sau o manastire

Cer elevilor sa enumere constructiile care au fost ridicate in imprejurimile Onestiului in timpul domniei lui Stefan cel Mare.

Prezint elevilor cateva date despre biserica de la Borzesti si podul de la Negoiesti (secolul al XV- lea), ridicate in timpul domniei lui Stefan cel Mare..

VII. OBTINEREA PERFORMANTEI (10 min)

Voi intocmi schema lectiei, pe tabla, cu ajutorul elevilor, pe baza conversatiei.

VIII. FEEDBACK-UL (7 min)

Antrenez elevii in completarea rebusului.

Supun atentiei elevilor un fragment din ,,Istoria lui Stefan cel Mare", de Nicolae Iorga, fragment din care reies calitatile domnitorului. ANEXA 4

Cer elevilor sa raspunda la urmatoarele intrebari:

De ce poporul l-a numit ,,cel Mare"?

Ce insemnatate au avut victoriile obtinute?

Cum apreciem epoca lui Stefan cel Mare?

Completez schema lectiei cu calitatile domnitorului si concluzia.

IX. EVALUAREA CUNOSTINTELOR (5 min)

Antrenez elevii in rezolvarea unei probe de evaluare. ANEXA 5

Verific oral fisa rezolvata, apreciez activitatea elevilor si acord calificative.

X. INTENSIFICAREA RETENTIEI (3 min)

Solicit elevii sa raspunda la urmatoarele intrebari:

Despre cine am discutat astazi la ora de istorie?

Cand si unde a domnit el?

Ce vestigii mosteneste zona locala din aceasta epoca?

Ce ati retinut despre biserica din Borzesti?

Ce puteti spune despre podul de la Negoiesti?

XI. TRANSFERUL CUNOSTINTELOR (1 min)

Precizez elevilor ca pentru ora urmatoare vor avea de citit despre biserica Voronet.

Se pregatescpentru noua lectie

Asculta fragmentul propus.

Elevii raspund la intrebari.

Iau act de cele semnalate.

Scriu titlul lectiei in caiete.

Asculta explcatiile prezentate.

Raspund solicitarilor.

Asculta explicatiile si urmaresc localizarea pe harta.

Raspund solicitarilor.

Raspund solicitarilor.

Raspund solicitarilor.

Raspund solicitarilor.

Raspund solicitarilor.

Raspund itemilor propusi in fisa de evaluare.

Formuleaza raspunsurile la intrebari.

Betleemul lui Stefan

La Borzesti, in judetul Bacau, se poate vedea silueta uneia dintre cele mai frumoase ctitorii ale binecredinciosului voievod Stefan cel Mare, biserica cu hramul Adormirea Maicii Domnului. Infruntand vitregiile istoriei, monumentul, de la zidirea caruia s-au implinit 510 ani, pastreaza, pe aceste meleaguri mioritice, mireasma spirituala a marelui voievod, ctitor de tara si de locasuri sfinte. Biserica din Borzesti impresioneaza privitorul prin alura si sobrietatea, zveltetea si eleganta, maretia si frumusetea atribuite de vrednicul ei fondator. Din pisania originala, inscrisa in piatra pe frontispiciul intrarii, aflam ca marele voievod a zidit acest lacas impreuna cu iubitul sau fiu Alexandru. Dupa traditie, biserica a fost construita pe radacinile legendarului stejar in care ar fi murit, strapuns de sagetile navalitorilor tatari, Mitrut, prietenul de copilarie al voievodului. Piatra de temelie a bisericii s-a pus la 9 iulie 1493, iar zidirea s-a terminat la 12 octombrie 1494. Locasul de inchinare este printre putinele ctitorii ale lui Stefan, nu intr-un oras de mare importanta pentru vremea sa, sau pe un camp de lupta (cum este cazul bisericii Razboieni- Neamt), ci intr-o localitate de care el era legat sufleteste.

In calitatea sa de biserica voievodala, isi va mentine importanta sa istorica si culturala de la intemeiere pana stazi, fiind mentionata in numeroase documente. Din cauza deteriorarilor provocate de cutremure sau incendii devastatoare, biserica a fost reparata de mai multe ori. Cea mai importanta interventie a avut loc in secolul al XVIII-lea cand i s-a adaugat un zid- catapeteasma, care va fi pictat (biserica nu a fost niciodata pictata). La cutremurul din 4 martie 1977 biserica a suferit avarii insemnate, ceea ce a impus efectuarea unor ample lucrari de consolidare, executate in mai multe etape, pana in anul 1992, cand biserica a implinit 500 de ani de la fondare, iar ctitorul ei a fost trecut de Biserica Ortodoxa Romana in randul sfintilor.

Podul de piatra de la Garbovana- Negoiesti

Este un valoros monument de arhitectura laica, construit pe vechiul drum dintre Borzesti si Caiuti, parte componenta a drumului ce unea Tara de jos a Moldovei cu Transilvania. Traditia il atribuie lui Stefan cel Mare si, dupa toate probabilitatile, corespunde realitatii.

Schema lectiei

Fapte istorice si personalitati in epoca medievala

Stefan cel Mare

Politica interna

- Incurajarea dezvoltarii economice

- Intarirea armatei

- Sprijinirea bisericii

Luptele de aparare

- Victoria de la Vaslui (Pudu Inalt)- 1475

- Batalia de la Razboieni (Valea Alba)- 1476

- Victoria de la Codrii Cosminului- 1497

Personalitatea lui Stefan cel Mare

- Mare comandant de osti

- Bun gospodar

- Renume international

Concluzii: Epoca de mare inflorire, de pastrare a independentei tarii si de stavilire a inaintarii otomane spre centrul Europei.

Rebus

A- B Tara in care a domnit Stefan cel Mare

.. Corvin, infrant de Stefan la Baia;

A condus ostirea otomana in lupta de la Razboieni;

Trimis cu cereri sau vesti in tabara adversa;

Fluviu romanesc;

Batalia unde Stefan a fost infrant;

Locul bataliei din 10 ianuarie 1475;

Conducator al turcilor.

A

 

 

 

,,Peste doua zile, la 2 iulie 1504, Stefan murea, dupa ce domnise: 47 de ani, doua luni si trei saptamani, domn adevarat, viteaz, cuminte si iubitor de tara si de neam din clipa intaia pana in cea din urma.

El fu ingropat la Putna, sub piatra de marmura ce-si pregatise si care se vede pana astazi.

Intr-insul gasise poporul romanesc cea mai deplina si mai curata icoana a sufletului sau: cinstit si harnic, rabdator fara sa uite si viteaz fara cruzime, stasnic in manie si senin in iertare, raspicat si cu masura in grai, gospodar si iubitor al lucrurilor frumoase, fara nici o trufie in faptele sale, care i se par ca vin printr-insul de aiurea si de mai sus.

Si cu cat se vede aceasta icoana mai limpede, cu cat se intelege mai desavarsit si se iubeste mai mult, cu atata si viitorul se vesteste mai bun, caci neamul merge pe drumul stramosului cuminte."

(Nicolae Iorga- ,,Istoria lui Stefan cel Mare", pp. 213-214)

Fisa de evaluare

Obiective operationale

Elevii vor trebui:

- sa recunoasca anul cand a avut loc batalia de la Vaslui;

- sa numeasca prietenii lui Stefan cel Mare;

- sa identifice locul luptei din anul 1476;

- sa incercuiasca corect litera ce indica numele locului unde a copilarit Stefan

Itemi

Batalia de la Vaslui a avut loc in anul:

a.       

b.       

c.       

In lupta de la Razboieni, Stefan a fost ajutat de :

a.        polonezi

b.        Matei Corvin

c.        Nu a primit nici un ajutor

In anul 1476 a avut loc batalia de la:

a.        Baia

b.        Razboieni

c.        Codrii Cosminului

Stefan a copilarit la:

a.        Vaslui

b.        Bacau

c.        Borzesti

Acordarea calificativelor

F.B.- incercuieste corect toate raspunsurile bune;

B- recunoaste si incercuieste corect doar trei raspunsuri;

S- incercuieste doar un raspuns corect



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 10441
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved