Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

DE LECTIE Clasa: a IV-a Istoria Romanilor Razboaiele daco-romane si urmarile lor

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DE LECTIE

Clasa: a IV-a

Obiectul: , Istoria Romanilor"



Subiectul : Razboaiele daco-romane si urmarile lor

Tipul lectiei: Transmitere - insusire de noi cunostinte

Scopul

dobandirea de cunostinte despre razboaiele de cucerire a Daciei de catre romani;

- ordonarea cronologicaa unor evenimente si etape ale desfasurarii actiunii de cucerire a Daciei;

- dezvoltarea si stimularea sentimentului patriotic.

Obiective operationale

A)   cognitive

sa identifice si sa verbalizeze premisele declansarii razboaielor daco-romane;

sa descrie etapele desfasurarii razboaielor daco-romane;

sa retina datele si luptele cele mai importante;

sa identifice urmarile razboaielor daco-romane;

sa alcatuiasca planul de idei al lectiei;

sa foloseasca enunturi proprii, cuvintele nou invatate (legiune, castru, provincie)

B)   Psiho-motorii

sa adopte o pozitie corecta in timpul scrisului;

sa foloseasca adecvat materialul didactic;

- sa localizeze pe harta punctele unde au avut loc cele mai importante batalii

C)   Afective

sa participe cu interes si placere la lectie;

sa-si dezvolte interesul si pasiunea pentru literatura istorica;

sa-si dezvolte simtul patriotic si interesul pentru istoria poporului roman.

Strategia didactica

a)     metode si procedee: conversatia, povestirea, explicatia, lectura;

b)    mijloace de invatamant: fise de lucru, harta istorica, culegere de texte literare ,,Legende istorice" ilustratii;

c)     forma de organizare: frontala si individuala;

d)    modul de abordare: mixt

e)     evaluare : formativ-continua;

Locul de desfasurare: sala de clasa

Durata : 50 min

Desfasurarea activitatii

1. Moment organizatoric: asigur conditiile optime pentru desfasurarea lectiei. Verific prezenta elevilor

2. Activitate independenta

Le repartizez elevilor fise de lucru cu un text lacunar

3. Reactualizarea cunostintelor Adresez elevilor urmatoarele intrebari:

Cine erau dacii?

Cu ce se ocupau ei?

Cum se numea capitala Daciei si unde era situata?

Cine erau romanii?

Unde era capitala Imperiului roman?

Care au fost cei mai de seama imparati romani?

Care au fost cei mai importanti regi daci?

4. Captarea atentiei anuntarea temei noi si a obiectivelor

Dupa ce strang fisele le prezint elevilor cateva ilustratii explicandu-le ce reprezinta apoi le anunt tema noua si obiectivele.

Scriu titlul lectiei pe tabla.

5. Dirijarea invatarii -predarea noului continut

Prezint elevilor cauzele care au determinat declansarea razboaielor daco-romane:

Dacii erau , asa cum spunea istoricul Herodot ,,cei mai viteji si mai drepti dintre traci". Ei locuiau teritoriile dintre Tisa , Dunare si Nistru (prezint harta 1 pag 7). Varietatea reliefului din Dacia facea ca poporul dac sa se bucure de a avea una dintre cele mai bigate tari (aveau lanuri intinse de grau, aveau pasuni pentru animale, aveau turme de animale, aveau mine de aur, argint , fier, aveau paduri intinse, ape limpezi si posibilitatea de a face schimburi comerciale prin intermediul Marii Negre (Pontul Euxin).

Imperiul roman se extinsese catre estul Europei ( prezint harta 2 pag 10) si avea intentia de a cuceri Dacia inca de cand aceasta era condusa de Burebista. In timpul domniei acestuia Dacia avea o armata puternica, avea cel mai intins teritoriu, era stat puternic si de temut pentru romani. Planurile romanilor insa au fost puse in aplicare abia mai tarziu, cand la conducerea Daciei a venit Decebal, pe numele sau adevarat Diurpaneus.

Numele de Decebal il primise dupa ce invinsese armata romana condusa de generalul Cornelius Fuscus. Acesta fusese trimis de catre imparatul Domitian cu scopul de a infrange pe daci. Dacii dandu-si seama de pericolul care il reprezenta romanii ducea o politica dusmanoasa impotriva acestora si atacau soldatii care erau stationati la sud de Dunare.

Infrangerea suportata de armata romana condusa de generalul Fuscus se spune ca a fost cea mai grea din istoria Imperiului roman.

Dupa aceasta victorie, Decebal devenind rege a incercat sa conduca tara la fel ca si Burebista, dorind sa aiba o tara puternica si de neinfrant (harta 3 , pag9)

In anul 101, Traian care devenise imparat al romanilor nu renunta la ideea de a cuceri Dacia si trece Dunarea cu armata sa pe un pod de vase in dreptul localitatii Turnui Severin cu scopul de a ajunge la Sarmisegetuza.

Lupta dintre romani si daci se da la Tapae (harta 4, pag 11)

Lupta a fosrt asa de crancena incat dacii au fost infranti, pierderile au fost mari si pentru daci si pentru romani. Se spune ca romanii au avut atati de multi raniti incat insusi imparatul Traian si-a rupt vesmintele ca sa faca pansamente pentru raniti. Dacii s-au retras la Sarmizegetusa iar romanii , pentru ca se apropia iarna, au amant actiunile de lupta pana in primavara anului 102.

In acest an au avut loc lupte crancene si dacii , desi viteji si neinfricati au fost invinsi deoarece armata romana era mult mai numeroasa si mai bine dotata si organizata , avand o tehnica d elupta mult mai avansata.

Decebal vazand ca armata sa este neputincioasa cere pace dar este refuzat de catre Traian. Se spune ca Decebal a ingenuncheat in fata lui Traian pentru ca acesta sa primeasca pacea.

Conditiile puse insa de Traian au fost aspre, Decebal a fost obligat sa darame zidurile de aparare si sa cedeze Oltenia si Banatul.

Au urmat cativa ani in care lupte au incetat, iar in acest timp Decebal a incercat sa-si reorganizeze armata. Traian care ghicise gandurile regelui dac a pus sa se construiasca un pod peste Dunare, proiectat de Apolodor din Damasc, la care a lucrat legiunea 13, Genia.

In anul 105 Traian trece Dunarea cu armata sa , traverseaza Oltenia si se intalneste cu un alt corp de armata roman pe raul Olt ( Alutus). De aici inainteaza catre Sarmizegetusa spre al invinge pe Decebal.

Traian cucereste cetate dupa cetate si cu toate ca dacii lupta eroic, Traian cucereste Sarmizegetusa.

Decebal impreuna cu capetreniile sale se refugiaza in munti dar este urmarit de romani. Pentru a nu fi prins, se sinucide.

In vara anului 106 ultimele rezistente dace sunt infrante, iar Traian proclama Dacia provincie romana. Sarmizegetusa devine Ulpia Traiana.

Voctoria a fost sarbatorita la Roma timp de 123 de zile.

Aici s-a ridicat Columna lui Traian in cinstea imparatului, reprezentand scene din luptele lui Traian.

Se spune ca trupul lui Decebal a fost gasit de romani, acestia i-au taiat capul ducandu-l la Roma. Bogatiile si averile dacilor au fost luate ca prada de razboi. Acestea erau imense.

In urma cuceririi Daciei de catre romani, aceasta devine provincie romana.

Provincia romana Dacia cuprindea Transilvania , Banatul, Oltenia si vestul Munteniei. Sunt adusi colonisti (populatie din intreg imperiul) si ornaizeaza administratia romana asupra teritoriilor, se contruiesc castre pentru soldatii romani care ramasesera sa apere granitele imperiului.

Populatia daca este obligata sa invete limba latina si este influentata de modul de viata al romanilor. Ocupatiile raman aceleasi , dar si aici intervin influente romane.

In Crisana , Maramures si Moldova continua sa traiasca dacii liberi, dar si acestia sunt influentati de stilul de viata al romanilor datorita legaturilor , schimburilor de marfuri pe care le aveau cu dacii din provincie.

6. Activitate independenta

Solicit elevii sa deschida cartile la pagina 12 sa citeasca textul si formuleze idei principale pe care sa le scrie pe caiete sub forma unui plan de idei

7. Asigurarea retentiei

Li se dau elevilor fise de lucru pe care sa le rezolve 

8. Activitatea transdisciplinara

Li se repartizeaza elevilor fise cu urmatoarea sarcina:

Imaginati-va ca sunteti copiii unei familii mixte de daci si romani. Scrieti pe fisa ocupatiile familiei voastre

9. Incheierea activitatii

Le explic tema pentru acasa si fac aprecieri si notari daca este cazul



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 5695
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved