CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DE LECTIE
Propunator:
CLASA a IV-a A
DISCIPLINA: ISTORIA ROMANILOR
UNITATEA DE INVATARE: Sa cunoastem trecutul neamului nostru
CONTINUT: Figuri de voievozi si domni
ELEMENT DE CONTINUT: Constantin Brancoveanu si Dimitrie Cantemir
TIPUL LECTIEI: mixta
OBIECTIVE-CADRU/OBIECTIVE DE REFERINTA: 2.1. , 3.1, 4.1, 3.2, 3.3, 4.2
OBIECTIVE OPERATIONALE:
A. COGNITIVE:
O.C.1. - sa plaseze in timp domniile lui Constantin Brancoveanu si Dimitrie Cantemir
O.C.2. - sa evidentieze situatia politica a Tarilor Romane in acea perioada
O.C.3. - sa povesteasca pe scurt contributia lor la castigarea independentei
O.C.4. - sa caracterizeze personalitatile celor doi domnitori
O.C.5. - sa prezinte titluri ale unor opere stiintifice ale lui Dimitrie Cantemir
B. MOTRICE:
O.M.1. - sa foileteze in conditii igienice caietul si manualul
O.M.2. - sa adopte o pozitie corecta in banca in timpul comunicarii orale si scrise
O.M.3. - sa-si reprime tendinta de a practica miscari inutile in timpul activitatii
C. AFECTIVE:
O.A.1. - vor manifesta interes pentru achizitionarea de noi informatii
O.A.2. - se vor mobiliza pentru rezolvarea sarcinilor de pe fisa
O.A.3. - vor aprecia participarea lor la buna desfasurare a activitatii
RESURSE:
A. BIBLIOGRAFICE
oficiale: - Curriculum National. Programe scolare pentru invatamantul primar, Bucuresti, 1998;
- Maria Ochescu, Sorin Oane, "Istoria Romanilor" - manual pentru clasa a IV-a, Ed. Teora, Bucuresti, 2000;
2. pedagogice: - Constantin Cucos (coord.), "Psihopedagogie pentru examenele de definitivare si grade didactice", Iasi, Polirom, 1998;
3. metodico-didactice: - Irina Burlan, Simona Grigore, "Istoria Romanilor - ghidul invatatorului", Ed. Sigma, Bucuresti, 1998;
4. stiintifice: - Petre P. Panaitescu, "Istoria Romanilor", EDP, Bucuresti, 1990;
- "Magazin istoric" - octombrie 1973, Bucuresti;
B. METODOLOGICE
a. strategia didactica: inductiva, semialgoritmica
b. metode si procedee: conversatia, demonstratia, observatia, povestirea, descrierea
c. forme de organizare: frontala, individuala
d. mijloace didactice: planse cu imagini, harta, lecturi istorice, portrete istorice.
C.TEMPORALE - 50 minute
EVENIMENTELE LECTIEI / CONTINUTURI / STRATEGIE
Obiective |
Activitatea invatatorului |
Activitatea Elevului |
O.M.3 O.M.2 O.A.3 O.M.3 O.C.1 O.C.2 O.C.3 O.C.1 O.C.2 O.M.2 O.A.1 O.A.1 O.C.1 O.C.2 O.C.3 O.C.5 O.M.3 O.A.2 O.C.4 O.M.3 O.A.3 |
1. CAPTAREA ATENTIEI Supun atentiei elevilor un text: " Incepand cu anul ___________, romanii preiau cultura ________________. Tiparul s-a introdus mai intai in __________________ (1508). In Transilvania, cea mai veche scoala romaneasca, cat si o tipografie au fost la _____ _______ ______ ________. In Moldova secolului al XVII-lea scriu letopisete urmatorii cronicari ___________ REACTUALIZAREA STRUCTURILOR INVATATE ANTERIOR Solicit elevii sa raspunda la intrebarile: - Care a fost cel mai important tipograf roman? - Cine a incercat sa infiinteze scolile de nivel superior? - Dati exemple de domnitori romani care au sprijinit cultura in acea perioada. 3. ENUNTAREA OBIECTIVELOR URMARITE Informez elevii asupra continutului activitatii si obiectivelor propuse, intr-un limbaj accesibil: vor afla informatii noi si interesante despre alte doua personalitati care au contribuit la inflorirea culturii romanesti si la dezvoltarea si modernizarea Tarilor Romane. La sfarsitul lectiei, elevii vor demonstra ca stiu situatia politica a Tarilor Romane in acea perioada (inceputul secolului al XVIII-lea), modul in care cei doi mari carturari si iubitori de frumos au incercat sa castige independenta tarilor lor, folosind concurenta dintre statele vecine, si ce au lasat ca mostenire urmasii lor (stilul brancovenesc, scrieri si cercetari stiintifice, lucrari de istorie, geografie, filozofie si chiar muzica). 4. PREZENTAREA OPTIMA A CONTINUTULUI Orientez atentia elevilor asupra unei harti care prezinta Tarile Romane in secolul al XVIII-lea, precum si un text. "Supranumit si print al aurului, Constantin Brancoveanu a folosit aurul sau pentru a gospodari mai bine Tara Romaneasca, pentru a-i asigura o mai mare libertate. Constantin Brancoveanu a dus o politica de echilibru fata de cele trei mari imperii: Austriac, Otoman, Rus. De aceea contemporanii il considerau mester neintrecut al diplomatiei." Vor raspunde apoi la intrebarile: - Unde era domn Constantin Brancoveanu? - Cum a fost supranumit? 5. DIRIJAREA INVATARII Comunic elevilor ca domnul Constantin Brancoveanu a domnit 26 de ani (1688-1714). A fost o domnie lunga, intr-o vreme nespus de grea, cand otomanii se luptau cu austriecii si cu rusii chiar pe pamantul tarii noastre. Birurile imperiului otoman erau din ce in ce mai mari si mai grele, ele constau in cereale, vite, aur. Explic elevilor ca Brancoveanu s-a dovedit un iscusit conducator cautand sa castige cat mai multa independenta. Dorind sa scape tara de otomani, Constantin Brancoveanu a facut o intelegere secreta cu tarul Petru al Rusiei. Au hotarat ca, atunci cand tarul va ajunge cu armata la granita Tarii Romanesti, Brancoveanu sa-l sprijine cu oastea lui si cu hrana pentru armata rusa. Afland despre aceasta intelegere sultanul a hotarat sa-l piarda pe Constantin Brancoveanu. Folosind si para unor boieri care-l urau pe acest domn, sultanul l-a mazilit, adica l-a scos din domnie si l-a dus la Istambul. Aici calaii l-au ucis impreuna cu cei patru feciori. Asemenea cruzime a ingrozit lumea, mai ales ca domnitorul a murit nevinovat. S-a jertfit in marea lui dorinta de a elibera tara de dominatia straina. Se prezinta apoi textul 2 din Anexa. Se pun intrebarile: - Unde era domn Dimitrie Cantemir? - Cum a fost numit de Petru I, tarul Rusiei? Explic elevilor ca, la fel ca si Brancoveanu, Dimitrie Cantemir a incercat sa elibereze tara de asuprirea turceasca cu ajutorul Rusiei. Legatura intre cele doua tari a fost intarita prin venirea la Iasi, capitala Moldovei, a tarului Petru I. Speranta domnului de a-si vedea tara eliberata s-a naruit la Stanilesti, pe Prut, unde oastea celor doi aliati a fost infranta de turci. Cantemir a fost nevoit sa se retraga in Rusia. Cu toate ca a domnit foarte putin, numele lui s-a inscris in istorie in sirul luptelor pentru independenta si eliberarea Moldovei. In urma acestor tratative si eforturi ale domnitorilor romani de a castiga independenta Tarilor Romane, sultanii turcilor si-au pierdut increderea in domnii pamanteni. De aceea, au adus la tron domni straini, numiti fanarioti, dupa cartierul Fanar din Constantinopol - capitala Imperiului Otoman - locuit de greci bogati. Acestia au cumparat cu bani grei dreptul de a domni in Moldova si Tara Romaneasca. Cei doi domnitori au fost mari carturari si iubitori de frumos. Constantin Brancoveanu a fost numit "filosof intre regi, dar si rege intre filosofi" pe diploma acordata de Academia din Berlin pentru opera lui stiintifica. A lasat urmasilor "stilul brancovenesc", un mod de a construi care presupune existenta foisoarelor (balcoane), a scarilor exterioare, a colonadelor (siruri de coloane) - Mogosoaia si Manastirea Sambata de Sus. Creatiile lui Cantemir i-au adus faima in intreaga Europa. A scris lucrari de geografie, istorie, filozofie si chiar muzica. "Descriptio Moldaviae" (1716) este una dintre cele mai remarcabile scrieri din domeniul geografiei. Alte opere: "Divanul sau galciava inteleptului cu lumea sau giudetul sufletului cu trupul" (1698), "Tratat de muzica turca", "Istoria Ieroglifica", "Hronicul vechimei romano-moldo-vlahilor". 6. OBTINEREA PERFORMANTEI Intocmesc schema pe tabla cu ajutorul conversatiei. 7. FEEDBACK-UL Revin asupra termenilor istorici pentru explicarea lor: tar, colonade, carturar, filozof. 8. EVALUAREA PERFORMANTEI Comunic elevilor sarcinile de lucru din fisa. 9. RETENTIA Se reiau, foarte succint, cunostintele noi, si se trag anumite concluzii. 10. TRANSFERUL Precizez ca pentru ora urmatoare vor avea de citit lectura "Invitatie la palat". |
Elevii se mobilizeaza pentru noua activitate. Accepta cu interes propunerea invatatorului. Observa plansa si raspund cu interes la intrebari. Scriu titlul lectiei de pe tabla. Observa plansele, observa cu atentie fragmentul, apoi raspund oral la intrebari. Asculta explicatiile prezentate. Raspund la intrebari. Asculta cu atentie explicatiile. Asculta cu atentie explicatiile. Raspund solicitarilor. Raspund Itemilor propusi in fisa de evaluare. Raspund la intrebari. |
Fisa de evaluare
Gaseste greselile si corecteaza-le:
Nume: CONSTANTIN BRANCOVEANU Nume: DIMITRIE CANTEMIR
Tara
in care a domnit :
ROMANEASCA
Ani de domnie: 1688-1714 Ani de domnie: 1710-1711
Realizari :a scris "Descrierea Moldovei" Realizari: a lasat urmasilor"Stilul
Brancovenesc"
TEXT 2
"Asadar, luminatul domn si print al pamantului Moldovei, Dimitrie Cantemir, ca
binecredincios crestin luptator intru Iisus Hristos, vazand apropierea ostilor noastre a
chibzuit de folositor sa trudeasca impreuna cu noi pentru emanciparea excelentului
popor moldav."
Tratat de alianta intre Dimitrie Cantemir si Petru I, tarul Rusiei
SCHEMA LECTIEI
I. Tarile romane si vecinii lor |
- secolul al XVIII-lea - forta Imperiului Otoman scadea si crestea cea a Imperiului Habsburgic - Rusia - interesata de zona Marii Negre |
II. Constantin Brancoveanu |
- a domnit in Tara Romaneasca (1688 - 1714) - s-a apropiat de Imperiul Habsburgic, apoi de Rusia - a fost ucis de turci, impreuna cu cei 4 fii ai sai |
III. Dimitrie Cantemir |
- a domnit in Moldova (1710 - 1711) - a incheiat o intelegere cu Petru cel Mare, tarul Rusiei - au luptat la Stanilesti, dar au fost infranti |
IV. Mari carturari si iubitori de frumos |
- Brancoveanu - a lasat mostenire stilul brancovenesc - Cantemir - scrieri de istorie, geografie, filozofie, muzica - Descrierea Moldovei, Tratat de muzica turca, Istoria Ieroglifica |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 4558
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved