CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DE LECTIE
OBIECTUL: Istorie
SUBIECTUL: Romania in primul razboi mondial
SCOPUL LECTIEI: * dobandirea de noi cunostinte; * completarea sistemului notional si imbogatirea limbajului istoric; * dezvoltarea capacitatilor de operare cu materialele ajutatoare puse la dispozitie; * valorificarea valentelor educative oferite de tema care trateaza razboiul pentru reintregirea nationala;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
CAPACITATI DE COMUNICARE: * sa defineasca si sa foloseasca in mod corect notiunile: razboi mondial; tara neutra; * sa precizeze asemanarile si deosebirile dintre un razboi si un razboi mondial; * sa formuleze propozitii cu noile notiuni invatate;
CAPACITATI DE TIP COGNITIV: * sa descopere cauzele izbucnirii primului razboi mondial; * sa enumere principalele tari care s-au confruntat; * sa descrie motivele pentru care Romania s-a declarat neutra la inceputul razboiului; * sa descopere cauzele pentru care intrarea Romaniei in razboi era dorita atat de popor cat si de conducatorii lui; * sa enumere statele cu care a incheiat aliante Romania; * sa descrie intrarea Romaniei in razboi si trecerea armatei in Transilvania; * sa descopere cauzele infrangerii armatei romane in toamna anlui 1917 * sa caute argumente pentru refugierea conducatorilor si a unei parti a populatiei in Moldova; * sa relateze pregatirile armatei romane pentru apararea Moldovei; * sa descrie bataliile de la Marasesti, Marasti si Oituz;
APTITUDINI: * sa localizeze pe harta tarile beligerante; * sa identifice directia ofensivei armatei romane si a statelor inamice; * sa localizeze marile batalii de la Marasti, Marasesti si Oituz; * sa ordoneze cronologic principalele date istorice prezentate; * sa selecteze ideile principale din textele istorice prezentate si sa le comenteze; * sa asocieze numele personalitatilor istorice prezentate in lectie cu evenimentele in timpul carora s-au remarcat;
ATITUDINI: * sa condamne statele care au considerat ca doar razboiul poate solutiona conflictele dintre ele; * sa aprecieze atitudinea Romaniei de a se declara neutra la inceputul razboiului; * sa justifice atitudinea Romaniei de a intra in razboi in 1916; * sa formuleze aprecieri asupra importantei realizarii unirii tuturor romanilor intr-un singur stat; * sa formuleze aprecieri asupra eroismului dovedit de armata romana in bataliile de la Marasti, Marasesti si Oituz; * sa evidentieze rolul conducatorilor armatei romane in aceste batalii; * sa aprecieze jertfa ostasilor romani in razboiul pentru reintregirea tarii;
EXTINDERI: sa descrie monumente istorice sau case memoriale dedicate acestui eveniment si personalitatilor implicate; * sa recite versuri din poezii cunoscute dedicate razboiului pentru reintregirea tarii;
TIPUL LECTIEI: dobandire de cunostinte
METODE SI PROCEDEE DIDACTICE: conversatia, problematizarea, comparatia, descoperirea, exercitiul, munca cu manualul;
MIJLOACE DIDACTICE: manualul - "Istoria romanilor", clasa a IV-a, Ed. All, autori: L. Burleac, L. Lazar, B. Teodorescu; caietul elevului, harta si atlas istoric, banda timpului, fotografii, ilustratii, culegeri de lecturi istorice, "Ghidul invatatorului", Ed. All;
DESFASURAREA LECTIEI
Obiec- ETAPELE ACTIVITATEA ACTIVITATEA METODE
tive LECTIEI INVATATORULUI ELEVULUI DIDACTICE
o 1 2 3 4
1. Moment * Pregatirea materialului didactic * Pregatirea celor necesare orei.
organizatoric necesar lectiei.
*Captarea atentiei elevilor.
2.Discutii si ex. * Formulez urmatoarea cerinta: *Elevii impartiti in grupe de cate problemati-
pregatitoare Ganditi-va si notati-va tot ceea 4, se consulta si noteaza succint zare
ce stiti sau credeti ca stiti despre opiniile lor.
razboi .(Timp de gandire 5 min.)
* Scriu la tabla o lista care sa con-* Elevii imi spun ceea ce au no- discutii
tina toate parerile relevante co- tat retinand cele mai relevante colective
municate de elevi in legatura cu opinii.
notiunea pusa in discutie.
( Ex.-lupta, batalie, armata, arme,
morti, raniti, invingatori, soldati.)
*Intreb: Care sunt cele mai cunos-*. Razboiul de Independenta;
cute razboaie la care a luat parte Luptele domnitorilor romani;
armata romana? Cele doua razboaie mondiale.
*Intreb:De ce credeti ca se ajun- *.deoarece oamenii nu se in-
ge la razboi,daca acesta produce teleg;.vor sa cucereasca.
pierderi si suferinta? .vor sa testeze arme.
*Intrebare: Credeti ca razboiul *.nu; .tratative; .negocieri
este singura solutie de rezolvare
a unei neintelegeri?
0 1 2 3 4
3. Anuntarea Romania a fost silita sa participe
temei si a obiec- la primul razboi mondial pentru
tivelor a-si realiza unitatea nationala.
*Intrebare: De ce credeti ca s-a *.au participat multe tari.
numit razboi mondial multi oameni. teritoriu intins conversatia
*Intrebare: De ce se punea proble *.deoarece Transilvania nu
ma realizarii unitatii nationale? apartinea Romaniei.
* Scriu titlul lectiei pe tabla * Elevii noteaza titlul lectiei noi.
(Romania in primul razboi mon-
dial.)
4.Dobandirea * Prezentarea pe harta istorica a * Elevii urmaresc harta si expli-
noilor cunostinte tarilor si imperiilor participante la catiile inv.
primul razboi mondial si prezen-
tarea cauzelor si pretextului iz-
bucnirii razboiului.
*Expun situatia Romaniei si ex-
plic de ce a ramas neutra pana in
anul 1916.Explic termenul neutru
(.ramas in afara conflictului. )
* Cer elevilor ca pe baza fragmen- * Elevii citesc individual si dau
tului din Declaratia de intrare in raspunsuri. munca cu
razboi a Romaniei din 14 aug. (. realizarea unitatii nationale) manualul
sa formuleze obiectivul ur- descoperi-
marit de Romania prin participa- rea
rea la razboi.
*Prezint pe harta si oral principa- * Elevii urmaresc expunerea.
lele momente ale conflictului in expunerea
perioada 1916-1918.
*Evidentiez unirea Basarabiei si
Transilvaniei cu Romania.
0
* Evidentiez eroismul armatei ro- * Elevii urmaresc ilustratiile si re-
mane si figurile comandantilor sai cunosc figurile personalitatilor.
- rege, regina, generali (folosesc * Elevii parcurg independent frag-
ilustratii adecvate si fragmentul mentul cerut, din manual.
din manual: Marasesti de M . descoperi-
Sadoveanu. rea
I: Caracterizati prin 3 atribute .vitejie, patriotism, hotarare,. conversa-
armata romana in lupa de la tia
Marasesti!
5. Fixarea noilor * Cer elevilor sa citeasca lectia * Elevii citesc lectia si formuleaza munca cu
cunostinte pe fragmente si notez schema ideile principale ale continutului. cartea
acesteia pe tabla.( vezi schema) * Elevii noteaza schema lectiei.
* Discutii de incheiere:
*I.: Credeti ca in contextul istoric *.nu, nu cred ca s-ar fi putut conversatia
de atunci Romania si-ar fi putut evita participarea la razboi. problema-
atinge scopul, fara razboi?De ce? ( pozitia geografica, aliante,.) tizarea
* I.: Credeti ca astazi asemenea *.da, prin negocieri, tratative, compara-
conflicte ar putea fi evitate? .in mod pasnic. tia
* I.:Voi ce cale ati alege?De ce? *. calea diplomatica.
6. Evaluarea * Prezint fisa de evaluare. * Elevii urmaresc explicatiile apoi exercitiul
lectiei (vezi fisa ) rezolva independent cerintele fisei. problema-
tizarea
7.Concluzii si * Adun fisele si prezint modul *Elevii se autoevalueaza.
aprecieri corect de rezolvare a acesteia.
*Comunic clasei aprecieri asupra
modului de desfasurare a lectiei.
8. Tema pentru * De invatat noul continut. * Elevii noteaza tema.
acasa De raspuns la intrebarile din
manual.
ROMANIA IN PRIMUL RAZBOI MONDIAL
SCHEMA LECTIEI
1914- Izbucnirea primului razboi mondial ( in Europa);
Germania si Austro-Ungaria impotriva Frantei, Angliei, Rusiei;
Cauze: economice si politice;
Pretextul: asasinarea ducelui F.Ferdinand, la Sarajevo;
Conflictul s-a extins, devenind razboi mondial
1914-1916- Romania ramane neutra. ( regele Carol );
in vara anului 1916, Romania incheie o alianta cu Franta, Anglia si Rusia ( regele Ferdinand );
1916- Romania declara razboi Austro-Ungariei pentru obtinerea Transilvaniei, Banatului si Bucovinei.
armata romana este invinsa de armatele germane si bulgare in Transilvania.
regele, guvernul si armata se retrag din Bucuresti la Iasi, in Moldova.
1917- ofensiva armatei romane de la Marasesti, Marasti si Oituz (in Carpatii Orientali);
ostasii si comandantii lor (gen. E. Grigorescu, gen. A.Averescu) au dat dovada de mult eroism.
sfarsitul razboiului a adus si reintregirea tarii cu Transilvania, Basarabia, Bucovina si Banat.
FISA DE EVALUARE
Alegeti varianta corecta pentru afirmatiile notate in partea stanga a fisei :
* Primul razboi mondial a inceput in anul. # 1877
# 1916
# 1914
* Romania a intrat in razboi pentru . # cucerirea de noi teritorii;
# reintregirea tarii;
# independenta nationala;
* Romania a luptat impotriva. # Imperiului Otoman;
# Angliei, Frantei si Rusiei;
# Germaniei si Austro-
Ungariei;
................................
* Cele mai importante batalii s-au dat la. # Plevna, Grivita;
# Bucuresti;
# Marasesti, Marasti, Oituz;
* In urma razboiului au revenit tarii. # Transilvania, Basarabia,
Bucovina si Banat;
# Moldova si Muntenia;
# Dobrogea;
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 8877
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved