CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DE LECTIE
LECTIA NR. 9
Data :
Profesor :
Disciplina : SOCIOLOGIE
Tema : Comunitati sociale
Tipul lectiei : predare - invatare
Obiectiv general : cunoasterea relationarilor in cadrul comunitatilor sociale
Obiective operationale :
La sfarsitul activitatii , toti elevii , sa fie capabili sa identifice principalele elemente ce caracterizeaza comunitatea rurala si urbana ; obiectivul este atins daca elevii au fost in masura sa defineasca corect aceste notiuni si sa sustina cu argumente principalele elemente ce caracterizeaza comunitatea rurala si urbana .
La sfarsitul activitatii , toti elevii vor fi in masura sa explice problemele cu care se confrunta fiecare comunitate umana ; obiectivul este atins daca elevii identifica , explica si argumenteaza corect aceste probleme .
La sfarsitul activitatii , toti elevii , vor fi in masura sa explice de ce este nevoie ca oamenii sa adere la un sistem de valori si norme sociale , de ce trebuie sa-i respectam pe cei de langa noi , sa comunicam si sa ne indeplinim diferite roluri in viata privata si publica in cadrul comunitatilor sociale .
Dezvoltarea competentelor de comunicare ( dialog , dezbatere ) .
Utilizarea corecta a conceptelor si a informatiei factuale , capacitatea de a opera cu acestea .
Metode utilizate : expunerea , abordarea euristica , problematizarea , studiul de caz.
Tipuri de evaluare : orala .
" Cum este oare posibila o guvernare vie , o administratie temeinica , ca indrumare , ca organizare ori ca transformare sociala , fara o cunoastere amanuntita a realitatii ? Dar , dupa cum nu se poate gospodari , cand nu se stie ce si pentru cine se gospodareste , tot asa nu se poate legifera , cand nu se stie pentru ce si pentru cine se legifereaza " .
Dimitrie Gusti , Problema sociologiei , Imprimeria nationala , Bucuresti , 1940 , p.598.
Momentele lectiei |
Continutul esential |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
Moment organizatoric 2 min . |
- notarea absentelor - observatii |
- se pregatesc de lectie |
|
Sensibilizarea pentru activitate 3 min. |
- comunica elevilor subiectul lectiei si obiectivele operationale , pe care le scrie pe tabla - starneste curiozitatea , trezeste interesul si dorinta de a aborda aceasta problematica |
- noteaza titlul lectiei in caiet - noteaza obiectivele operationale |
|
Reactualizarea unor notiuni - ancora 4 min. |
- familia si principalele ei functii - tipuri de familii - relatiile in viata de familie - casatoria |
- solicita elevilor trecerea in revista a temelor abordate pana in acel moment pentru a ilustra diversitatea problemelor abordate in lectia trecuta . Ce este familia ? Dar casatoria ? Care sunt principalele tipuri de familie ? |
- isi reamintesc principalele teme studiate in cadrul orelor de sociologie . - dau raspunsuri la intrebari . - fac conexiuni cu continuturi care au fost prelucrate in capitolele precedente . |
Predarea noilor cunostinte 25 min . |
1. Comunitati umane teritoriale : a). Comunitatile satesti ( rurale ) : Comunitatea umana este un macrogrup care traieste intr-un spatiu geografic delimitat , dispune de o anumita organizare a activitatilor si este constienta de apartenenta sa la comunitate . Comunitatile teritoriale in societatea romaneasca sunt : a) . comunitatea rurala ( satul ) b). comunitatea urbana (orasul ) . Economiei naturale i-a corespuns tipul de comunitate bazat pe rudenie : - coexistenta in aceeasi locuinta a tuturor membrilor de familie ( familia extinsa ) - relatii intre mai multe generatii ( bunici - parinti-copiii ) - relatii puternice de rudenie (de sange , cu alte persoane ) De asemenea in afara relatiilor de rudenie se instituie si relatii prin alianta : - cununarea unor tineri de " nasi " sau botezarea copiilor acestora " fini " . - fiecare are fata de celalalt un rol si o pozitie bine determinata , poarta un nume , este plasat intr-o anumita pozitie ( data de gradul de rudenie , de sange sau prin alianta ) . |
- prezint elevilor notiunile de comunitate rurala si urbana - explic si argumentez crearea relatiilor bazate pe rudenie . - ofer informatii suplimentare . |
- desprind ideile principale cu privire la sat si oras - compara cele doua tipuri de comunitate intre ele si descopera deosebirile dintre ele |
Caracteristicile comunitatii satesti :
Industrializarea a generat deplasari masive dinspre mediul rural spre cel urban , cu consecinte negative asupra satului . Astazi satul romanesc se prezinta depopulat , imbatranit si feminizat . Schimbarile in structura formei de proprietate au generat modificari in structura sociala a comunitatii rurale care au determinat aparitia urmatoarelor caracteristici :
b). Urbanizarea si problema locuintei : Urbanizarea a fost asociata doar cu un confort asigurat de viata de la bloc dar care a generat multe probleme sociale : de folosire a dotarilor - instalatii sanitare , parcuri spatii de cazare , parcari dar si de comunicare . Sunt frecvente cazurile in care vecinii de scara , de bloc, nu se cunosc , nu se saluta , nu comunica . La nivelul oraselor s-a creat o structura diferentiata , pe zone de rezidenta ( centrul orasului , zona intermediara si zona limitrofa ) . Locuitorii de pe aceeasi strada se confrunta cu aceleasi probleme : iluminatul strazii , telefonul , ridicarea gunoiului , pavajul , plantarea si intretinerea pomilor , a spatiilor de joaca . Un aspect particular al comunitatii urbane legat de locuire il reprezinta comunitatea strazii , a cartierului . Cartierele grupeaza laolalta strazi vecine si oameni diferiti ca preocupari ,ocupatii si nivel de instructie . |
- fac scurte aprecieri asupra caracteristicilor comunitatii satesti - numesc un elev care sa argumenteze schimbarile produse in structura sociala a comunitatii rurale ca urmare a schimbarii formei de proprietate . - explic fenomenul urbanizarii si aduc argumente pro si contra - fac scurte aprecieri asupra modului in care locuinta a devenit o problema majora in cadrul comunitatii urbane . - ofer informatii suplimentare - raspund la eventualele intrebari . |
- identifica principalele caracteristici ale comunitatii satesti - desprind ideile principale despre urbanizare ca fenomen si proces social si implicatiile pe care acesta le are asupra dezvoltarii societatii - fac operante cunostintele individuale cu cele nou predate . - pun eventuale intrebari . |
|
Fixarea noilor cunostinte 4 min. |
- Comunitatile rurale (satesti ) - Comunitatile urbane ( orasul ) - Urbanizarea - Problema locuintei |
- solicita elevilor prezentarea succinta a modurilor in care inteleg acestia asemanarile si deosebirile dintre comunitatea rurala si urbana |
- realizeaza o restructurare a materialului predat . - opereaza comparatii intre modalitatile de intelegere a notiunilor rural - urban . - pledeaza pentru una sau alta dintre acestea . |
Evaluarea 10 min. |
- Intrebari de evaluare pentru fixarea notiunilor . |
- realizarea feedback -ului prin evaluare orala . - fac aprecieri asupra raspunsurilor realizez notarea si explic notele acordate . |
- raspund la intrebari - isi insusesc observatiile facute . - primesc lamuriri asupra notelor acordate . |
Incheierea lectiei 2 min . |
- se va evidentia gradul de participare a clasei la lectie fiind remarcati elevii cu contributii deosebite . |
Profesor :
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 5223
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved