CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
I. DATE DE IDENTIFICARE A UNITATII DE INVATARE
UNITATEA DE INVATAMANT: Liceul cu Program Sportiv Brasov
CLASA: A IV-A
ARIA CURRICULARA / ACADEMICA: EDUCATIE FIZICA SI SPORT
DISCIPLINA: EDUCATIE FIZICA
UNITATEA DE INVATARE: CALITATI MOTRICE DE BAZA
SUBIECTUL: Sǎritura la coardǎ, alternativ, pe loc si cu deplasare
Alergare de la un reper la altul
DURATA ACTIVITATII: 1h
DATA:
TIPUL ACTIVITATII: FORMARE DE PRICEPERI SI DEPRINDERI
II. OPERATIONALIZAREA OBIECTIVELOR CARE EXPRIMA COMPETENTELE SPECIFICE
CODUL |
Obiective specifice ce exprima competentele specifice vizate |
Obiective operationale |
O. 1. |
Obiective motrice |
1.1. sa execute corect exercitiile de dezvoltare fizica 1.2. sa efectueze corect saritura la coarda, alternativ, pe loc si cu deplasare |
O. 2. |
Obiective cognitive |
2.1. sa denumeasca deprinderile motrice utilizate 2.2. educarea capacitatii de concentrare a atentiei |
O. 3. |
Obiective afective |
3.1. sa-si dezvolte spiritul de echipa 3.2. educarea curajului |
III. NECESARUL DE CUNOSTINTE SI DEPRINDERI FORMATE ANTERIOR
Intoarceri de pe loc la stanga si la dreapta
Mers si variante de mers
Alergare si variante de alergare
Formarea coloanei de gimnastica
IV. ARIA DE CONTINUT
Indemanarea, viteza de reactie si deplasare
Orientarea corpului in spatiu si coordonarea miscarii segmentelor
V. RESURSE MATERIALE UTILIZATE LA LECTIE
coarda
fluier
creta
VI. METODE DE PREDARE INVATARE
Codul |
Metoda |
Codul |
Metoda |
|
Conversatia |
Corectarea |
|||
Observatia |
Executarea |
|||
Explicatia |
Concursul |
|||
Demonstratia | ||||
VII. STRATEGII DE EVALUARE
observare sistematica
VIII. FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITATII
frontala
individuala
IX. ORGANIGRAMA INSTRUIRII
Obiective / Competențe specifice. |
Secventele de instruire |
Activitatea didactica |
Continutul instruirii |
Resurse procedurale |
Mijloace didactice |
Forme de organizare |
Forme de evaluare |
Timp |
|
Profesor |
Elevi |
||||||||
Moment organizatoric |
Ỉn linie pe un rand, adunarea. La stan-GA! La dreap-TA! |
Raspund comenzilor profesorului |
- Adunarea, alinierea -Verificarea echipamentului - Raportul - Anuntarea temelor - Ỉntoarceri de pe loc la stanga, la dreapta si la stanga-imprejur. |
Conversatia |
Fluier |
In linie pe un rand |
Observare sistematica |
3 min |
|
Pregǎtirea organismului pentru efort |
Spatele drept ! Pǎstreazǎ distanta ! Sus genunchii ! Atinge sezuta ! |
Raspund comenzilor profesorului |
a) Mers si variante de mers - mers normal; - mers pe varfuri cu bratele intinse sus; - mers pe cǎlcaie cu mainile la ceafǎ; - mers ghemuit, cu mainile pe genunchi; - mers cu pas fandat. b) Alergare si variante de alergare: - alergare usoarǎ; alergare cu genunchii sus; alergare cu pendularea gambei inapoi. Formarea coloanei de gimnasticǎ |
Observatia Corectarea |
Fluier |
Ỉn coloanǎ cate unul Ỉn coloanǎ cate patru |
Observare-corectare |
8 min |
|
Influentarea selectivǎ a aparatului locomotor |
Spatele drept ! Bratele intinse ! |
Raspund comenzilor profesorului |
Ex.: P.I. - stand depǎrtat, mainile pe langǎ corp T1 - ducerea bratelor la umǎr T2 - ridicarea bratelor sus concomitent cu ridicarea pe varfurile picioarelor T3 - revenire la T1 T4 - revenire la pozitia initialǎ Tema: Sǎritura la coardǎ, alternativ, pe loc si cu deplasare - sǎriturǎ la coardǎ pe loc cu douǎ picioare - sǎriturǎ la coardǎ cu deplasare - sǎriturǎ alternativǎ, pe loc si cu deplasare |
Demonstratia explicatia corectarea |
Coarda |
Ỉn coloanǎ cate unul Ỉn linie pe un rand |
Observare sistematica corectare |
30 min |
|
Revenirea organismului dupǎ efort |
Inspirǎ ! Exprirǎ ! |
Raspund comenzilor profesorului |
Joc dinamic: "Cine ajunge primul" - Mers cu exercitii de respiratie - Exercitii de relaxare |
Explicatia jocul-concurs |
Fluier |
Ỉn coloanǎ cate unul |
autoevaluarea |
2 min |
|
Ỉncheierea lectiei |
Lectia s-a terminat BUNǍ ZIUA ! |
BUNǍ ZIUA ! |
-Evidentierea aspectelor pozitive si negative - recomandǎri - salutul |
Conversatia explicatia |
Ỉn linie pe un rand |
2 min |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 2556
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved