CATEGORII DOCUMENTE |
PROIECT DIDACTIC
SCOALA CU CLASELE I-VIII BARZESTI - VULTURESTI
CLASA a II-a
PROFESOR:
OBIECTUL: Informatica
UNITATEA DE INVATARE: fisiere si foldere
TEMA: operatii cu foldere
TIPUL LECTIEI: insusirea de noi cunostinte
SCOPUL LESTIEI: cunoasterea operatiilor cu foldere si punerea lor corecta in practica
OBIACTIVE OPERATIONALE:
O1. SA CREEZE UN DOSAR
O2. SA STEARGA UN DOSAR
O3. SA SCHIMBE LOCUL UNUI DOSAR
O4. SA DEZVOLTE DEPRINDERI DE MUNCA INDIVIDUALA
RESURSE:
- EXPLICATIA
- PROBLEMATIZAREA
- MUNCA INDEPENDENTA
FORME DE ACTIVITATE: - FRONTALA
- INDIVIDUALA
PROIECT DIDACTIC
SCOALA CU CLASELE I-VIII BARZESTI - VULTURESTI
CLASA a IV-a
OBIECTUL: Informatica
UNITATEA DE INVATARE: Editorul de texte word
TEMA: Initializarea paginii
TIPUL LECTIEI: insusirea de noi cunostinte
SCOPUL LESTIEI: cunoasterea modalitatilor de realizare a initializarii paginii si punerea lor corecta in practica
OBIACTIVE OPERATIONALE:
O1. SA POATA INITIALIZA O PAGINA CU AJUTORUL OPTIUNII PAGE SETUP
O2. SA STABILEASCA MARGINILE DE PAGINA
O3. SA DEZVOLTE DEPRINDERI DE MUNCA INDIVIDUALA
RESURSE:
- EXPLICATIA
- PROBLEMATIZAREA
- MUNCA INDEPENDENTA
FORME DE ACTIVITATE: - FRONTALA
- INDIVIDUALA
DESFASURAREA LECTIEI
Pregatirea lectiei :
intocmirea proiectului didactic ;
pregatirea setului de intrebari;
pregatirea setului de aplicatii;
Organizarea si pregatirea clasei :
verificarea frecventei elevilor ;
verificarea existentei resurselor materiale ;
Captarea atentiei clasei :
anuntarea si scrierea pe tabla a titlului lectiei
anuntarea obiectivelor operationale prin scrierea pe tabla a planului de idei ;
explicarea modului de desfasurare a activitatii ;
Elevii rezolva un rebus in care trebuie sa descopere cuvinte eferitoare la lectia predata anterior .(FISA DE LUCRU NR 1)
DESFASURAREA LECTIEI
1. MENTUL ORGANIZATORIC
Pregatirea lectiei :
intocmirea proiectului didactic ;
pregatirea setului de intrebari;
pregatirea setului de aplicatii;
Organizarea si pregatirea clasei :
verificarea frecventei elevilor ;
verificarea existentei resurselor materiale ;
Captarea atentiei clasei :
anuntarea si scrierea pe tabla a titlului lectiei
anuntarea obiectivelor operationale prin scrierea pe tabla a planului de idei ;
explicarea modului de desfasurare a activitatii ;
REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR
Se realizeaza un set de intrebari pentru reactualizarea cunostintelor.
INTREBARI |
RASPUNSURI ASTEPTATE |
1. Ce este Word-ul? |
Un program cu ajutorul caruia scriem. |
2. Care sunt meniurile aplicatiei Word? |
Meniurile sunt: File, Edit, View, Table, Tools, Help. |
3. Cum se numeste operatia prin care introducem un text de la tastatura? |
Operatia de introducere a unui text se numeste operatie de scriere. |
ANUNTAREA SCOPULUI SI A OBIECTIVELOR.
"OPERATII CU FISIERE SI DOSARE"
copierea dosarului
stergerea dosarului
decuparea dosarului
PREDAREA LECTIEI.
Dupa enumerarea operatiilor si copierea lor de catre elevi pe caiete se vor lua fiecare operatie in parte.
COPIEREA DOSARELOR CU AJUTORUL OPTIUNILOR COPY SI PASTE
Pentru a copia un dosar se vor parcurge urmatoarele etape:
se va folosi fereastra My Computer
se intra pe discul C in fereastra de explorare a dosarului radacina
se selecteaza(innegreste sau albastreste) dosaul care dorim
sa-l copiem
din meniul EDIT se alege optiunea COPY(COPIERE)
mutam sageata mouse-lui in locul (partitia) in care vrem sa copiem dosarul
din meniul EDIT se alege optiunea PASTE(LIPIRE)
COPIEREA DOSARELOR CU AJUTORUL OPTIUNILOR CUT SI PASTE
Pentru a copia un dosar se vor parcurge urmatoarele etape:
se va folosi fereastra My Computer
se intra pe discul C in fereastra de explorare a dosarului radacina
se selecteaza(innegreste sau albastreste) dosaul care dorim
sa-l copiem
din meniul EDIT se alege optiunea CUT (DECUPARE)
" INITIALIZAREA PAGINII"
- stabilirea marginilor de pagina
- stabilirea orientarii paginii
- stabilirea hartiei
Elevii vor primi o fisa de prezentare a ferestrei Page Setup, cu ajutorul careia vor stabili marginile documentului din fisa 1
mutam sageata mouse-lui in locul (partitia) in care vrem sa copiem dosarul
din meniul EDIT se alege optiunea PASTE(LIPIRE)
FISA DE LUCRU NR.1
CLASA a-II-a
1
W |
|
||||||||
F |
I |
S |
I |
E |
R |
E | |||
N |
U |
M |
E | ||||||
D | |||||||||
D |
O |
S |
A |
R |
E |
||||
W | |||||||||
S |
T |
A |
R |
T |
|||||
E | |||||||||
X |
|||||||||
P |
R |
O |
G |
R |
A |
M |
E |
||
L | |||||||||
F |
O |
L |
D |
E |
R |
||||
R | |||||||||
E |
|||||||||
R |
Se mai numeste si "FEREASTRA DE EXPLORARE"
Reprezinta o colectie de date si informatii de acelasi fel.
Fisierele sunt grupate in ________________
Dosarele se mai numesc si ____________________
Pentru a intra in aplicatia WINDOWS EXPLORER procedam astfel
START→______________→_______________→WINDOWS EXPLORER
Dosarul trebuie sa aiba un _____ _______ ______ _______
FISA DE LUCRU NR.1
CLASA a-II-a
1
|
|||||||||
S |
T |
A |
R |
T |
|||||
|
|||||||||
Se mai numeste si "FEREASTRA DE EXPLORARE"
Reprezinta o colectie de date si informatii de acelasi fel.
Fisierele sunt grupate in ________________
Dosarele se mai numesc si ____________________
Pentru a intra in aplicatia WINDOWS EXPLORER procedam astfel
START→______________→_______________→WINDOWS EXPLORER
Dosarul trebuie sa aiba un _____ _______ ______ _______
FISA DE LUCRU NR.1
CLASA a-IV-a
Bobocul de rata cel urat
de Hans Christian Andersen
Ce frumos era la tara! Era in mijlocul verii ; graul isi legana spicele-i galbene, ovazul era inca verde, si prin livezi fanul era asezat in capite mirositoare ; barza se plimba de colo-colo cu lungile-i picioare rosii, vorbind in limba egipteana, limba pe care o invatase de la mama ei. In jurul campiilor si livezilor se ridicau paduri mari, inlauntrul carora erau lacuri adanci.
Da, cu adevarat, era nespus de frumes la tara ! Razele soarelui se revarsau asupra unui castel vechi imprejmuit cu santuri adanci ; foi mari de lipan se inclinau de pe ziduri deasupra apei ; si erau asa de late, meat copiii se puteau ascunde sub ele ; acolo te gaseai intr-o singuratate ca in adancul unei paduri. Intr-o astfel de ascunzatoare isi facuse cuibul o rata, si isi clocea ouale; era foarte nerabdatoare sa-si vada puii. Nimeni nu venea pe la ea sa-i faca vizita, pentru ca celorlalte rate le placea mai mult sa inoate de-a lungul santurilor, decat sa vina sa bleotocareasca sub frunzele de lipan cu dansa.
In sfarsit incepura a ciocni ouale unul dupa altul; se auzea: "piu! Piu!" sopteau puisorii care erau toti vii si scoteau ciocul din gaoace.
"Mac! Mac!" zisera ei mai pe urma, facand o galagie de-ti lua auzul.
Se uitau in toate partie pe sub frunzele verzi, si mama ii lasa in voia lor, caci culoarea verde e foarte buna pentru ochi.
- Ce mare e lumea! Zisera puisorii, cum iesira din ou.
- Voi credeti ca lumea e numai cat vedeti aici? Zise mama. O! Nu, hotarele ei se intind mult mai departe, dincolo de cealalta parte a gradinii, pana in livada preotului; insa eu n-am fost niciodata pe-acolo. Sunteti toti aici? Adauga ea ridicandu-se. Ati iesit toti? Nu, nu-i am inca pe toti, oul cel mai mare nici nu s-a clintit, sta neciocnit; Doamne! Ca mult mai tine. Spun drept, m-am saturat.
Si se aseza iar sa cloceasca, dar cu un aer foarte plictisit.
- Ei bine, cum merge? Intreba o rata batrana, care venise sa-i faca o vizita.
- Mai am numai un ou, si nu stiu ce sa ma mai fac, ca uite nu iese puiul. Ia priveste putin pe cei scosi, nu gasesti ca sunt cei mai draguti bobocei care s-au vazut vreodata? Seamana toti leit cu tatal lor, si el nici macar nu vine sa ma vada.
1 CE OBSERVATI LA ACEST TEST TINAND CONT CA LINIILE CARE INCERCUIESC TEXTUL REPREZINTA MARGINILE DOCUMENTULUI ?
2.SCRIETI CE TREBUIA SA AIBA CA SA FIE ASEZAT CORECT IN PAGINA ?
FISA DE LUCRU NR.2
CLASA a-IV-a
1
I | |||||||||||||
S |
T |
A |
N |
G |
A |
||||||||
U |
I | ||||||||||||
S |
T |
||||||||||||
I |
|||||||||||||
M |
A |
R |
G |
I |
N |
I |
|||||||
L | |||||||||||||
F |
I |
L |
E |
||||||||||
Z | |||||||||||||
A |
|||||||||||||
D |
R |
E |
A |
P |
T |
A |
|||||||
E | |||||||||||||
P |
|||||||||||||
A | |||||||||||||
G |
J |
||||||||||||
P |
E |
N |
T |
R |
U |
I |
N |
D |
O |
I |
R |
E |
|
N |
S | ||||||||||||
A | |||||||||||||
a) titlul lectiei predate astazi_______1_________
b) Zonele exterioare ale paginii se numesc_____2_____
c) Marginile paginii sunt___3___, ___4___ , ___5___ , ____6____ , ___7___.
d) Pentru a initializa pagina intram in meniul _______8___________
FISA DE LUCRU NR.2
CLASA a-IV-a
1
e) titlul lectiei predate astazi_______1_________
f) Zonele exterioare ale paginii se numesc_____2_____
g) Marginile paginii sunt___3___, ___4___ , ___5___ , ____6____ , ___7___.
h) Pentru a initializa pagina intram in meniul _______8___________
FISA DE OBSERVARE
CLASA a- IV-a
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 2369
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved