CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
DATA: 30 Martie
CLASA: a VI-a;
DISCIPLINA: Matematica - Algebra;
TIPUL LECTIEI: Formare de priceperi si deprinderi;
SUBIECTUL LECTIEI: Adunarea si scaderea numerelor intregi;
OBIECTIVUL FUNDAMENTAL: Efectuarea celor doua operatii cu numere intregi;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
A: COGNITIVE
OC1: Sa enunte regulile de adunare si scadere a numerelor intregi.
OC2: Sa aplice aceste reguli in exercitii diverse.
B: PSIHO - MOTORII
OP1: Sa manifeste interes pentru lectie.
OP2: Sa aseze corect in pagina.
OP3: Sa scrie lizibil pe caiete.
C: AFECTIVE
OA1: Sa participe activ la lectie.
OA2: Sa-si dezvolte interesul pentru studiul matematicii.
METODE SI PROCEDEE DIDACTICE: Conversatia euristica, explicatia, exercitiul, lucrul cu manualul.
MIJLOACE DE INVATAMANT: Manualul, creta colorata, Mate 2001, Capacitate 2002.
DESFASURAREA LECTIEI
ETAPELE |
CONTINUT SI SARCINI DE INVATARE |
STRATEGII DIDACTCE |
||
LECTIEI |
ACTIVITATEA PROFESORULUI |
ACTIVITATEA ELEVULUI |
METODE |
MIJLOACE |
Moment organizatoric |
Se asigura conditiile optime pentru desfasurare a lectiei: se noteaza absentii, se verifica daca exista creta si burete la tabla si daca toti elevii au pe banca cele necesare. |
Se pregatesc cu cele necesare pentru lectie. Se asigura ordinea si disciplina. |
Conversatia | |
Captarea atentiei si verificarea temei |
Se verifica tema frontal, iar in cazul in care nu s-au putut rezolva exercitiile acasa, se rezolva la tabla. |
Elevii citesc tema cu atentie, corecteaza unde au gresit sau completeaza. |
Conversatia. Explicatia. |
Caietul de teme |
Reactualizarea cunostintelor anterioare |
"Ce ati avut de pregatit pentru astazi?" "Care este regula de adunare a numerelor intregi de acelasi semn?" "Care este regula de adunare a doua numere intregi de semne diferite?" "Cum se scad doua numere intregi?" |
". . . adunarea si scaderea numerelor intregi." "Doua numere ntregi care au acelasi semn se aduna astfel: se scrie semnul comun si se aduna modulele lor." ". . . se scrie semnul celui cu modul mai mare si se scade din cel cu modul mai mare pe cel cu modul mai mic." ". . . se aduna la primul opusul celui de-al doilea.' |
Conversatia euristica. |
Caietul de clasa. |
Precizarea temei si a obiectivelor operationale |
Astazi la ora de matematica ne propunem sa lucram diverse aplicatii acelor doua operatii cu numere intregi, obiectivul fundamental al acestei lectii fiind formarea de priceperi si deprinderi in lucrul cu cele doua operatii. |
Elevii asculta cu atentie si constientizeaza obiectivele. |
Conversatia. Explicatia. | |
Consolidarea cunostintelor |
Aplicatii diverse Se impart fise de lucru elevilor si se explica modul de utilizare a acestora. |
Elevii vor rezolva la tabla, din fisa de lucru exercitiile: A1,4,5,7; B 1,2,4,7; C1,2,3,4; D 2,4; E 1,3,5,6; Restul exercitiilor din fisa de lucru vor fi date spre rezolvare ca tema pentru acasa. |
Conversatia euristica. Explicatia. Exercitiul. |
Caietul de clasa. Caietul de evaluare. Fise de lucru |
Aprecierea activitatii elevilor |
Voi aprecia cu note in caietul de evaluare elevii care au fost activi in timpul orei. |
Conversatia. |
Caietul de evaluare. |
|
Precizarea si explicarea temei |
Anunt tema pentru acasa. Tema: De terminat exercitiile din fisa de lucru. |
Elevii noteaza tema. |
Conversatia. |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 4229
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved