Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

de lectie CLASA: a III-a E educatie plastica

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



Proiect de lectie



DATA

CLASA: a III-a E

INVATATOARE:

OBIECTUL: educatie plastica

SUBIECTUL: Dominanta de culoare

TIPUL LECTIEI: formare de priceperi si deprinderi

DURATA: 45 minute

OBEICTIVELE DE REFERINTA:

recunoasterea  grupelor de culori (primare, binare, calde, reci si a nonculorilor) si a semnificatiilor acestora

folosirea amestecurilor dintre culorile vecine din steaua culorilor si cu adaosurile de alb si negru

obtinerea unui spatiu plastic cu amestecurile obtinute si cu tonurile acestora

organizarea echilibrata a suprafetei, folosind elementele de limbaj plastic

OBIECTIVELE OPERATIONALE La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:

O sa identifice culorile in steaua culorilor

O sa prezinte semnificatia dominantei de culoare in lucrǎrile analizate

O sa obtina  dominanta de culoare prin folosirea unei culori in cantitate mai mare, atat ca amestec, cat si ca intindere pe suport

O sa realizeze intr-un program de calculator un spatiu plastic, folosind dominanta cromaticǎ

O sa lucreze cu interes compozitia data

O sa evalueze obiectiv lucrarea personala si a colegilor

STRATEGIA DIDACTICA:

Resurse procedurale:

a.      Metode si procedee:

bazate pe actiune: exercitiul

de transmitere si insusire a cunostintelor:

conversative conversatia

expozitive: explicatia, instructajul verbal

de exploatare si descoperire:

de explorare directa: observatia

de explorare prin intermediul substitutelor realitatii: demonstratia

de evaluare: aprecierea verbala, stimulente

b.      Forme de organizare: individual, frontal

Resurse materiale:

Material didactic: - demonstrativ: planse didactice cu steaua culorilor, planse didactice cu dominanta de culoare, albume de arta, expozitie cu lucrarile elevilor,

distributiv: reteaua de computere

Mijloace de invatamant: casetofon, caseta audio

BIBLIOGRAFIE:

Marcela Penes, Educatie plastica - clasa a III-a, Editura Ana, Bucuresti, 2000

Vasile Mihalache, Ana Rusescu, Marcela Penes, Caiet de desen - clasa a III-a, Editura aramis, Bucuresti, 1997

Consiliul National pentru Curriculum, Crriculum national. Programe scolare pentru invatamantul primar, Bucuresti, 1998

Aurel Dascalu, Educatie plastica in ciclul primar. Partea I, Editura Polirom, Iasi, 1996

Aurel Dascalu, Educatie plastica in ciclu primar - clasele III - IV, Editura Polirom, Iasi, 1997

Nicolae Filoteanu, Doina Marian, Desen artistic si educatie plastica - manual pentru clasa a V-a, Editura ALL EDUCATIONAL, Bucuresti, 1998

Nicolae Filoteanu, Doina Marian, Desen artistic si educatie plastica - manual pentru clasa a VI-a, Editura ALL EDUCATIONAL, Bucuresti, 1999

Consiliul National pentru Curriculum, Ghid metodologic - tehnologia informatiei si a comunicatiilor in procesul didactic (invatamant primar), C.N.C., Bucuresti, 2001

OB

OP

ETAPELE LECTIEI

CONTINUTUL INVATARII

DOZARE

RESURSE

I

RESURSE

II

ACTIVITATEA PROPUNATOAREI

ACTIVITATEA ELEVILOR

I. Momentul organizatoric

Asigura conditiile optime pentru buna desfasurare a lectiei: aerisirea salii de clasa, pregatirea retelei de calculatoare si a materialului didactic; intrarea intr-un program de desenat: First Paint; stabilirea linistii

- Se pregatesc pentru inceperea orei de educatie plastica

frontal

conversatia

reteaua de calculatoare

materialele

O1

O4

II. Verificarea structurilor anterior invatate

Se expun lucrarile elevilor realizate ora precedenta si finalizate acasa :"Iarna pe ulitǎ", "Fluturi si flori".

Face aprecieri generale si individuale asupra produselor prezentate de elevi, asupra originalitatii lor

Selectiv, cativa elevi isi prezinta lucrarile, specificand toate etapele pe care le-au parcurs pentru realizarea lor

frontal

aprecierea

expunerea

explicatia

demonstra-tia

expozitia de lucrari ale elevilor

O1

O4

O5

III. Captarea atentiei

Imparte elevilor fise de activitate independenta (vezi Anexa 1), pe care sunt desenate diverse forme.

Li se cere sa interpreteze aceste forme in maniera proprie

Apreciaza pozitiv toate interpretarile, demonstrand ca fiecare copil are o personalitate proprie si un simt artistic propriu, cu nimic mai prejos decat al altora si, de aceea, trebuie sa aiba curajul sa exprime ceea ce simt, fara a copia pe altii. Asa se obtine arta.

Elevii observa imaginile si dau interpretari personale variate pentru fiecare forma

Apreciaza propria interpretare in raport cu lucrarile celorlalti elevi

lucrul independent

interpreta-rea

analiza

aprecierea

fise de activitate indepen-denta

IV. Anuntarea subiectului si a obiectivelor

Se enunta subiectul lectiei si obiectivele lectiei: realizarea unor compozitii in care vor utiliza dominanta de culoare

Asculta mesajul

frontal

conversatia

O2

O1

O4

O3

O5

V. Dirijarea activitatii de formare de priceperi si deprinderi

Prezinta elevilor planse didactice cu steaua culorilor si obtinerea nuantelor si a tonurilor

Indruma reactualizarea cunostintelor despre culorile principale si obtinerea acestora

Le cere identifice dominanta de culoare din plansele, lucrarile si albumele de arta prezentate si sa-si justifice alegerea

Incurajeaza ideile originale despre semnificatia culorilor prezentate

Le propune sa compuna un spatiu plastic pe o temǎ la alegere, folosind dominanta de culoare,  in pagina programului de calculator

Indruma si da explicatii cu privire la utilizarea calculatorului si la obtinerea amestecurilor, corecteaza, incurajeaza, atentioneaza etc.

Observa plansele

Recunosc culorile primare - rosu, galben si albastru

Recunosc culorile binare - oranj, verde, violet - si explica obtinerea acestora din culorile primare

Identifica dominanta de culoare si semnificatiile acesteia, ajutandu-se de lucrarile si albumele de arta prezentate

Ex: galbenul semnifica lumina soarelui, bogatia lanurilor de cereale coapte sau a lanurilor de floarea-soarelui, stralucirea aurului mantia de frunze a toamnei.

Asculta si respecta cerintele si incep sa lucreze pe fundalul muzical propus

frontal

observatia

analiza,

explicatia

conversatia

exercitiul

analiza

pe grupe de 2 elevi

activitatea practica

convorbirea

aprecierea

auditia

planse didactice, lucrari, albume de arta

plansa - suport

reteaua de calculatoare

casetofon

reteaua de calculatoare

O2

O4

VI. Evaluarea produselor

Dirijeaza analiza lucrarilor realizate si aprecierile din partea colegilor

Face aprecieri generale asupra desfasurarii activitatii

Prezinta lucrarile, enuntand tehnicile si amestecurile folosite pentru a obtine efectele estetice dorite

Ceilalti colegi analizeaza si fac aprecieri

expunerea

analiza si aprecierea

frontal

produsele grupelor

VII. Aprecieri si concluzii

Felicita elevii pentru activitatile sustinute si le solicita opiniile personale

Fac aprecieri si propuneri pentru imbunatatirea activitatilor viitoare

chestionarea

individual



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 3663
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved