CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
Data: 18.01.2008
Clasa I
Aria curriculara: Matamatica si Stiinte ale naturii
Disciplina: Matematica
Unitatea de invatare: Adunarea si scaderea numerelor naturale din concentrul 0 - 10
Subiectul lectiei: Exercitii de adunare si scadere cu numere naturale de la 0 la 10
Tema transdisciplinara: In lumea povestilor
Tipul lectiei: de consolidare
OBIECTIVE DE REFERINTA:
OBIECTIVE OPERATIONALE:
Cognitive:
O1 - sa efectueze oral exercitii de adunare si scadere;
O2 - sa descopere cuvantul ascuns in spatele numerelor;
O3 - sa indice titlul unei povesti ce include in titlu un numar;
O4 - sa efectueze corect operatii de adunare si scadere cu numerele naturale din concentrul 0-10
O5 - sa completeze cu "+" sau "- '' spatiile lacunare;
O6 - sa gaseasca termenul necunoscut dintr-o operatie de adunare;
O7 - sa rezolve probleme cu o singura operatie;
O8 - sa compuna si sa rezolve exercitii in concentrul 0 - 10;
O9 - sa descopere si sa aplice algoritmi de calcul in efectuarea operatiilor de adunare si scadere;
O10 - sa opereze cu notiunile matematice invatate: termeni, suma, diferenta;
Afectiv - atitudinale:
O11 - sa manifeste interes pentru invatarea si aplicarea matematicii in contexte variate;
O12 - sa participe activ la ora;
Psiho - motorii:
O13 - sa respecte pozitia corecta a corpului in timpul scrierii;
O14 - sa manuiasca corect instrumentul de scris;
STRATEGIA DIDACTICA:
a) Metode si procedee didactice:
expozitiv-euristic: conversatia, explicatia, problematizarea, citirea explicativa;
algoritmizat: exercitiul, rezolvarea de probleme;
evaluativ: munca independenta, jocul didactic;
b) Forma de organizare: frontala, individuala, pe grupe.
Resurse materiale:
Imagini cu personajele povestii " Alba ca Zapada si cei sapte pitici";
Stampile cu flori pentru recompense;
Fise cu exercitiile date de piticii din poveste;
BIBLIOGRAFIE:
SCENARIUL LECTIEI
Etapele lectiei |
CONTINUTUL INVATARII |
Strategii didactice |
Evaluare |
|||||
Activitatea invatatorului |
Activitatea elevilor |
|||||||
I. Moment organizatoric |
Asigur conditiile necesare desfasurarii in bune conditii a lectiei cerand elevilor sa pregateasca materialele necesare, sa-si corecteze pozitia in banca si sa pastreze ordinea si disciplina. Verific atat calitativ cat si cantitativ modul in care a fost efectuata tema pentru acasa. |
Elevii se pregatesc pentru ora de matematica. Prezinta caietele pentru a fi corectate. |
Manualul Caietul special |
Aprecieri verbale |
||||
II. Anuntarea subiectului si a obiectivelor |
Anunt elevii ca in aceasta lectie vor efectua exercitii care presupun operatii de adunare si scadere, probleme cu numerele de la 0 la 10 si obiectivele urmarite pe parcursul lectiei. |
Elevii asculta |
Explicatia | |||||
III. Captarea atentiei |
Exercitiu de calcul oral. Mariti cu 4 numarul 5; Micsorati cu 7 numarul 8; Care este numarul cu 5 mai mare decat 3 Suma este 9. Care sunt termenii M-am gandit la un numar, l-am adunat cu 6 si am obtinut 10. La ce numar m-am gandit Exercitiu-joc (prezint pe plansa): Mickey Mouse vrea sa plece in excursie si trebuie sa-si faca bagajul. Mai intai trebuie sa rezolve corect operatiile scrise pe obiectele de care are nevoie. Il puteti ajuta gasind cat mai multe obiecte ! |
Fac calculul oral | ||||||
7-3=6- 4-3 = 1+ 5+ Propun rezolvarea exercitiului-joc "Literele, prietenele numerelor", la tabla: 9-6=3 0+9=9 La tabla numerele sunt infratite cu litere. Rezolvand corect sumele si diferentele, literele se vor aranja rezultand un cuvant care ne comunica cum este rezultatul. 7-C 5-O 6-R 3-E 9-T |
Rezolva exercitiul joc Rezolva exercitiul-joc propus gasind solutia: 4+3=7 C O R 9-6=3 E C 0+9=9 T |
Conversatia Exercitiul Plansa cu desene |
Aprecieri verbale Observarea sistematica |
|||||
IV. Dirijarea invatarii |
Stiu ca voua va plac foarte mult povestile, tocmai de aceea ne aflam in "saptamana povestilor". Am sa va citesc fragmente din diferite povesti sa vedem daca le recunoasteti. ( am sa citesc fragmente din urmatoarele povesti: "Punguta cu doi bani", Ursul pacalit de vulpe", "Capra cu trei iezi") Spuneti-mi titlul unei alte povesti care contine in titlu un numar. Ora de matematica se va desfasura sub forma de joc-concurs. Fiecare dintre voi e un pitic. Piticii au de rezolvat exercitiile si problemele aduse in plicuri de fiecare pitic din poveste.Cine termina repede si bine sarcina de lucru va primi o floare. Trebuie sa strangeti cat mai multe flori pentru Alba ca Zapada. Fiecare copil primeste o fisa de lucru ce cuprinde exercitiile din fiecare plic. Sa vedem ce exercitii ne-a adus primul pitic. Calculeaza: Al doilea pitic, al doilea plic. Gaseste numarul casei si scrie-l pe acoperisul ei.
2
+ 6 - 3 |
Elevii recunosc povestile din care fac parte fragmentele citite, mentionand si autorul lor. Alba-ca-zapada si cei sapte pitici Asculta si receptioneaza mesajul. Elevii calculeaza indivi-dual. Primesc cate o floare cei care au rezolvat corect. Calculeaza si scriu rezultatul pe acoperisul casei. |
Conversatia Fragmente din diferite povesti expunerea Explicatia Fisa Exercitiul Explicatia Exercitiul Problemati- Zarea Jocul didactic |
Frontal Aprecieri verbale |
||||
Al treilea pitic, al treilea plic. Completeaza cu unul din semnele "+" sau "-" casutele libere pentru a obtine rezultatul corect: 3 = 7 6 3 = 3 Al patrulea pitic, al patrulea plic. Gaseste termenul necunoscut si completeaza: a + 5 = 6 c - 4 = 5 a = c = Al cincilea pitic, al cincilea plic. Calculeaza: □ + □ = 4 Al saselea pitic, al saselea plic. Piticul e curios sa stie daca stiti rezolva probleme. De aceea va trimite o fisa cu probleme ilustrate (anexa 2) |
Completeaza casutele libere cu semnul "+" sau "-" a = 1 , c = 9 Scriu o varianta sau mai multe. Elevii rezolva problema. Rezolva problemele |
Exercitiul Individual Stampile pentru recompensa | ||||||
V. Obtinerea performante-lor |
Al saptelea pitic, al saptelea plic. El v-a adus doua fise. o fisa de munca independenta, pe care dupa ce o completati o puteti si colora (anexa 1). o fisa in care va trebui sa incercuiti rezultatul corect. |
"Piticii" clasei vor rezolva si ultima sarcina de lucru. |
Munca prin cooperare in echipa Problemati- zarea | |||||
VI. Evaluare |
Centralizez numarul de floricele adunat de fiecare elev in parte si declar care sunt "piticii" cei mai harnici. Fac aprecieri asupra felului in care au raspuns pe parcursul lectiei. Se fixeaza tema pentru acasa: Exercitii pagina 60 manual |
Elevii asculta aprecierile. Elevii noteaza tema de casa. |
Aprecierea verbala |
7. Scrie pe fiecare balon operatii de adunare si scadere (pana la 10). Anexa 1
1. Calculeaza:
+ 4 =
5 - 4 =
2. Gaseste numarul casei
si scrie-l pe acoperisul ei.
3. Completeaza cu unul din semnele "+" sau "-" casutele libere pentru a obtine rezultatul corect:
3 = 7 6 3 = 3
Gaseste termenul necunoscut si completeaza:
a + 5 = 6 c - 4 = 5
a = c =
Calculeaza:
= - =
= - =
Pe frunzele de pe apa unui lac se odihneau 2 broscute. Inca o broscuta obosita a venit sa se odihneasca.
Cate broscute se odihnesc acum?
----- ----- ---------------
R:............
. Un fluture albastru s-a asezat pe o floare . Langa el a mai venit un fluture rosu.
Cati fluturi sunt acum pe floare?
-------- ----- ------ --
R:..
In parcul din apropiere se jucau 6 copii. 2 din ei au plecat cu bicicletele..
Cati copii au ramas in parc sa se joace?
.
R:.
In curtea bunicului erau 4 gaste. 3 din ele au plecat la balta.
Cate gaste mai sunt in curtea bunicului?
........................................
R:.............
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 8454
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved