CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
Propunator Inst.I
Clasa a II-a
Obiectul Educatie plastica
Subiectul Manusi
Scopul
- recunoasterea grupelor de culori in diferite contexte;
- obtinerea amestecurilor dintre culori si nonculori;
- organizarea echilibrata a elementelor de limbaj studiate, intr-un spatiu
plastic;
- formarea capacitatilor de apreciere si autoapreciere a rezultatelor
obtinute.
O1 - sa deseneze conturul manusilor cu creionul ;
O2 - sa aseze elementele asimetric in plansa;
O3 - sa amestece fizic albastrul cu nonculorile pentru a obtine tonuri de
albastru;
O4 . sa coloreze spatiile dintre manusi.
- metode - conversatia, povestirea, demonstratia, explicatia, exercitiul;
- materiale specifice - acuarele, pensule, vase de apa, blocuri de desen,
servetele, ziar pentru protejarea bancii;
- material didactic - planse model, sabloane in forma de manusa;
- material bibliografic
- Metodica predarii desenului in clasele I-IV;
- Volumul "Povestile de la ora 7", "Manusa fermecata" de Emil
Manu, Ed. Ion Creanga, 1983.
Nr.crt. |
Evenimentele lectiei |
Obiective operationale |
Activitatea cadrului didactic |
Activitatea elevului |
Strategii didactice |
Momentul organizatoric |
Voi controla elevii daca au toate cele necesare desfasurarii lectiei. Voi asigura linistea si disciplina. |
Se pregatesc pentru lectie cu cele necesare. |
Conversatia. |
||
Crearea starii emotionale, captarea atentiei |
Voi citi copiilor povestirea "Manusa fermecata" de Emil Manu, dupa care voi purta o discutie referitoare la acest text. - Despre ce este vorba in povestirea pe care tocmai v-am citit-o? - Cum a fost salvata manusa? - Si-a gasit ea perechea? Cum? - Unde au fost duse manusile? - Cine le-a cumparat pana la urma? - De ce tocmai Alex a cumparat manusile? Ce-au facut ele celorlalti copii? - Ce culoare credeti voi ca aveau manusile lui Alex? Eu voi opta pentru albastru, motivand ca Alex e baiat si e culoarea care se potriveste mai bine baietilor. Manusile pot fi albastru inchis sau albastru deschis. - Cum putem obtine din albastru pur, asa cum este scos din tub, albastru mai inchis? (Prin amestecul cu negru) - Cum putem obtine din albastru pur, albastru mai deschis? (Prin amestecul acestuia cu alb) |
Asculta povestirea Raspund la intrebari Copii vor enumera cateva culori |
Volumul "Povestile de la ora 7" Povestirea Conversatia Conversatia Explicatia |
||
Nr.crt. |
Evenimentele lectiei |
Obiective operationale |
Activitatea icadrului didactic |
Activitatea elevului |
Strategii didactice |
Voi lipi pe tabla 8 forme de manusi confectionate din hartie (4 cu tonuri inchise de albastru, 4 cu tonuri deschise de albastru) |
Raspund intrebarilor in legatura cu materialele desfasurate |
Manusi pictate in tonuri diferite de albastru |
|||
Anuntarea temei |
- Astazi vom desena manusi si le vom colora cu diferite tonuri de albastru, iar in final vom colora si spatiul ramas liber. |
Asculta , recepteaza |
Conversatia |
||
Reprezentarea continutului noii invatari prin prezentarea materialului intuitiv |
Voi arata copiilor diferite planse model si totodata manusi de diferite tipuri de asezare in spatiu |
Elevii intuiesc plansele expuse, pun intrebari |
Observatia Conversatia Planse model |
||
Declansarea activitatii de instruire invatare |
Voi explica elevilor, etapa cu etapa, tehnica de lucru. Voi insista asupra faptului ca lucrez in aceeasi directie (sus - jos, stanga - dreapta) si nu au voie sa coloreze doua manusi la fel. Se va insista asupra modului de aranjare a manusilor in pagina. Le voi reaminti pozitia corecta in banca in timpul lucrului. |
Elevii asculta, observa si recepteaza |
Demonstratia Explicatia |
||
Conducerea, dirijarea activitatii practice |
O1 O2 O3 O4 |
Voi imparti sabloanele in forma de manusa. Voi trece pe langa fiecare elev si ii voi indruma in realizarea lucrarii. Voi da sugestii privind asezarea in pagina a elementelor, acoperirea cu culoare a spatiilor. |
Elevii executa forma plastica stabilita |
Exercitiul |
|
Nr.crt. |
Evenimentele lectiei |
Obiective operationale |
Activitatea cadrului didactic |
Activitatea elevului |
Strategii didactice |
Analiza lucrarilor reprezentative |
Voi lua cateva planse si le voi analiza impreuna cu copiii pe baza unor criterii stabilite. |
Vor preciza corectitudinea, acuratetea planselor analizate. |
Conversatia |
||
Evaluarea performantei |
Voi cere parerea elevilor in legatura cu plansele supuse analizei, dupa care voi stabili calificativele. |
Propun calificativele. |
Conversatia |
||
Curatenia la locul de munca |
Voi cere elevilor sa stearga bancile, sa adune hartiile murdare de acuarela si sa arunce apa murdara. |
Sterg bancile, strang materialele, arunca apa murdara. |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 3795
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved