CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Departamentul pentru pedagogia invatamantului primar si prescolar
Proiect de lectie
Scoala:gen nr:22
Clasa: a IV-a
Data:
Durata: 50`
Disciplina: Istoria Romanilor
Unitatea de invatare: Tarile Romane in Evul Mediu
Subiectul: Lupta tarilor romane pentru apararea independentei (sec. XIV-XVI)
Tipul lectiei: predare-invatare
Bucuresti, 2007
Scopuri:
S insusirea cunostintelor despre lupta Tarilor Romane pentru apararea independentei;
S imbogatirea vocabularului elevilor folosind cuvinte ca: "tribute", "uneltire", "razvratire";
S dezvoltarea gandirii si a memoriei elevilor;
S educarea patriotica a elevilor.
Obiective operationale:
La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:
a) cognitive
O1 sa identifice din portretele prezentate domnitorii amintiti in lectie ( Mircea cel Batran, Vlad Tepes, Iancu de Hunedoara, Stefan cel Mare );
O2: sa enumere preocuparile acestor domnitori;
O3: sa utilizeze cuvinte/expresii in relatarea unor fapte si evenimente;
O4: sa descrie intr-o maniera simpla si clara un fapt/proces istoric folosind surse istorice indicate.
b) afective
O5: sa aprecieze faptele de lupta.
c) psihimotorii
O6: sa localizeze in spatiul geografic si in timpul istoric, evenimentele studiate si sa indice corect pe harta istorica;
O7: sa utilizeze manualul, harta, atlasul, materialul bibliografic;
O8: sa pastreze o pozitie corecta in banca.
STRATEGIA DIDACTICA
metode: conversatia, expunerea sistematica a cunostintelor, problematizarea, explicatia, invatarea prin descoperire, interpretarea de texte, munca cu manualul, munca cu harta;
mijloace de invatamant harti istorice, portretele romanilor, imagini ale luptelor, atlas istoric, fise de munca independenta, pe echipe, rebus, caseta audio, casetofon, postituri.
bibliografie Ghid metodologic de
aplicare a programei scolare de istorie la clasa a IV-a, Manualul
Istoria Romanilor - editura
Aramis, Istoria Romanilor ,auxiliar
pentru elevi si cadre didactice, Edit. Euristica,
EVALUARE continua;
Etapele lectiei |
Ob. op. |
Activitatea de predare/invatare |
Strategii didactice |
Evaluare |
Timp |
|
Metode |
Mijloace de invatamant |
|||||
1.Moment organizatoric |
O8 |
Notarea absentelor. Pregatirea mijloacelor de invatamant. Se creeaza cadrul propice desfasurarii lectiei, ordine si disciplina. |
conversatia |
2 min |
||
2.Verificarea cunostintelor invatate |
O3 O4 O6 |
Cadrul didactic ii intreba pe elevi ce lectie au avut de pregatit. - In ce secol are loc consolidarea statelor medievale romanesti? - Ce se intampla cu Transilvania in anul 1541? - Ce recunosc turcii prin capitulatii? *Elevii raspund la intrebari. |
conversatia explicatia |
frontala orala |
3 min |
|
3.Captarea atentiei |
O4 |
Elevii vor audia un fragment din poezia "Scrisoarea III", M. Eminescu. Vor recunoaste domnitorii care dialogheaza in aceasta opera folosindu-se de cunostintele dobandite in cadrul orelor de limba romana. |
descoperirea |
caseta audio, casetofon |
frontala |
2 min |
4.Anuntarea subiectului |
Invatatoarea scrie titlul lectiei pe tabla, iar elevii pe fisa de lucru. Se anunta obiectivele prin a-I anunta pe elevi ca isi vor insusi cunostinte referitoare la luptele duse de poporul roman pentru a-si apara independenta si vor descoperi patru dintre domnitorii care au luptat alaturi de popor. Titlul lectiei: "Lupta tarilor romane pentru apararea independentei" |
conversatia, explicatia |
fise de lucru |
1 min |
||
5.Desfasurarea propiu-zisa a lectiei |
O2 O3 O4 O5 O7 |
Pe bancile elevilor se afla fisa de lucru. Elevii sunt indrumati sa deschida manualele la lectia anuntata.. Se citeste fragmentul referitor la domnitorul Mircea cel Batran. Un elev este numit sa citesca, ceilalti urmaresc cu atentie si sublinieaza datele importante. Ajutati de intrebarile invatatorului se completeaza exercitiul 1 de pe fisa de lucru. (vezi anexa 1 ) Se localizeaza pe harta localitatea unde a avut loc batalia de la Rovine. Se citeste fragmentul referitor la Vlad Tepes. Se completeaza exercitiul 2 din fisa de lucru. Se citeste urmatorul fragment in care se vorbeste despre domnia lui Iancu Corvin de Hunedoara. Se citeste ultimul fragment al lectiei, referitor la domnia lui Stefan cel Mare. Se completeaza exercitiul patru din fisa de lucru localizandu-se pe harta cu ajutorul postiturilor locul principalelor batalii. Aceasta fisa de lucru este atasata caietului elevului. |
conversatia, munca cu manualul, exercitiul, descoperirea, munca cu harta |
fise de lucru, manualul, harti istorice, postituri |
frontala orala |
15 min |
6.Obtinerea performantelor 7.Incheierea activitatii |
O1 O2 O3 O5 |
Se completeaza un rebus pe a carei verticala reiese numele unei mari victorii obtinuta de Mircea cel Batran - Rovine. (vezi anexa 2). Dupa corectarea rebusului, invatatoarea imparte elevilor grupati in patru echipe de cate patru elevi fise.Invatatoarea le explica elevilor ceea ce au de facut. Fiecare echipa va primi doua citate referitoare la unul dintre domnitorii invati domni. Ei vor trebui sa-si noteze in jurnalul cu dubla intrare ce anume i-a impresionat intr-unul dintre cele doua citate, ce intrebari au in legatura cu acel citat (vezi anexa 3, 4, 5, 6). Elevii primesc fise de evaluare (vezi anexa 8); dupa rezolvarea acestora se recita niste versuri inchinate vitejei marilor inaintasi ai neamului nostru, a caror glorie o cinstim si astazi si se posteaza cateva imagini. (vezi anexa 7) |
conversatia explicatia instructajul verbal interpretarea de texte explicatia conversatia |
rebus fise de munca pe echipe ( A fise de evaluare, fise cu poezii, imagini |
Frontala frontala |
15 min 10 min |
8.Tema pentru acasa |
Se da tema pentru acasa (Pe baza ilustratiilor lectiei, realizeaza in scriso scurta bibliografie la alegere a unui domnitor dintre cei invatati.) Se fac aprecieri asupra activitatii elevilor. |
conversatia |
2 min |
Anexa 1 FISA DE LUCRU
Exercitiul 1
Mircea cel Batran a domnit intre anii ........ .
Mircea si armata sa invinge in anul ... pe turci, la .....
Exercitiul 2
Vlad Tepes a domnit intre anii ..... .
Pedeapsa obisnuita era .......... .
Exercitiul 3
Iancu de Hunedoara a domnit intre anii ........ .
In anul .., ii zdrobeste pe otomani in batalia de pe .... iesind .... .
Exercitiul 4
Stefan cel Mare a domnit intre anii ........ .
Dorinta lui era sa mentina independenta ....... .
Marile lupte au loc la:
a) ......., in anul ....... cu ...... .
b) ......., in anul ....... cu ...... .
SCHITA LECTIEI
Mircea cel Batran a domnit intre anii 1386-1418.
Mircea si armata sa invinge in anul 1395 pe turci, la Rovine.
Vlad Tepes a domnit intre anii 1456-1462.
Pedeapsa obisnuita era tragerea in teapa.
Iancu de Hunedoara a domnit intre anii 1441-1456.
In anul 1442, ii zdrobeste pe otomani in batalia de pe Ialomita iesind invingator.
Stefan cel Mare a domnit intre anii 1457-1504 .
Dorinta lui era sa mentina independenta tarilor romane .
Marile lupte au loc la Baia, in anul 1467 cu ungurii . Codrii Cosminului, in anul 1497 cu polonii.
ANEXA 2
REBUS
A
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
B
ANEXA 3
JURNALUL CU DUBLA INTRARE
Echipa nr. 1
Mircea cel Batran
"N-avem osti, dara iubirea de mosie e un zid "Asupra acestui Mircea care a inceput intai mai inainte
Care nu se-nfioreaza de-a ta faima, Baiazid!" razboi, plecand cu armata asupra barbarilor cu imparatul
( Mihai Eminescu ) romanilor Sigismund, Baiazid a lui Amurat gasindu-i
vina a pornit cu razboi; si trecand pester Istru, mergea
inainte
robind
( Expuneri istorice. Scaderea puterii otomane.
Cresterea puterii bizantine, Laonic Chalcocondil )
CITATUL ALES |
COMENTARII |
ANEXA 4
Vlad Tepes
"O! Vlad Tepes, unde esti ca sa-mpodobesti cum trebuie "In anul 6970 [1462] trimite [Mahomed al II-
toate aceste tepi infipte in pamant romanesc lea la voievodul Valachiei un sol anuntandu-l sa
de dusmanii romanilor." vina in graba la inchinaciunea sis a aduca neaparat
( Alecu Russo ) cu sine 500de baieti si tributul ce-l da in fiecare an.Voievodul i-a raspuns insa: galbenii ii are gata sa-I dea, baietii insa nu poate.Auzind tiranu acesta s-a infuriate si, trimitand pe unul din oamenii lui de seama cu unul din secretarii sai, a spus: Aduceti-mi tributul!. Iar ei venind, si aratandu vlachului cele spuse de sultan, mai inati pe ei i-a tras in teapa, o moarte neomeneasca, dureroasa si urata.."
( Istoria turco-bizantina, Mihail Ducas )
CITATUL ALES |
COMENTARII |
ANEXA 5
Iancu Corvin de Hunedoara
"Iancu s-a ridicat spre cel mai mare viitor
pe care l-a avut intre straini un roman,
un taran al nostrum din Ardeal."
( Nicolae Iorga )
CITATUL ALES |
COMENTARII |
ANEXA 6
Stefan cel Mare
"La lucruri de razboaie mester, unde era "Tineti minte cuvintele lui Stefan care v-a fost baci pana
nevoie insusi se
varaia, ca vazandu-l la
adanci batranete . ca
ai sai sa nu se indeparteze (retraga) mei, n-a fost a mea si nu e a voastra, ci a urmasilor vostri
si pentru aceia raru razboiu de nu biruia." s-a urmasilor vostri in veacul vecilor."
( Grigore Ureche ) ( B. Delavrancea )
CITATUL ALES |
COMENTARII |
ANEXA 7
Poezii
Navala lui Tepes
Noaptea-i furtunoasa, si superbul domn |
Oda ostasilor romani
Vasile
Alecsandri
Juni ostasi ai tarii mele, insemnati cu
stea in frunte!
Dragii mei vultani de campuri, dragu mei soimani de munte!
Am cantat in tinerete stramoseasca vitejie,
Vitejie fara seaman pe-acel timp de grea urgie
Ce la vechiul nostru nume au adaos un renume
Dus pe Dunarea in Marea si din Marea dus in lume!
Vin acum, la randul vostru, sa v-aduc o inchinare,
Vin cu inima crescuta si cu sufletul mai tare,
Ca eroi de mari legende, vin sa va privesc in fata,
Voi, nepasatori de moarte, dispretuitori de viata,
Ce-ati probat cu-avantul vostru lumii pusa in mirare,
Ca din vultur vultur naste, din stejar stejar rasare!
ANEXA 8
FISA DE EVALUARE
Uneste numele domnitorului cu perioada in care a domnit:
Mircea cel Batran 1386-1418
Vlad Tepes 1457-1504
Stefan cel Mare 1441-1456
Iancu de Hunedoara 1456-1462
Marcheaza cu X raspunsul correct:
a) Conducatorul ostirii romane in batalia de la Rovine impotriva turcilor este:
Vlad Tepes
Mircea cel Batran
b) Pentru faptele sale poporul l-a numit Stefan:
cel Batran
cel Mare
Uneste ceea ce se potriveste si alcatuiesti propozitii:
Ialomita Rovine |
Transilvania Tara Romaneasca |
Mircea cel Batran Iancu de Hunedoara |
DESCRIPTORI DE PERFORMANTA
Item |
Suficient |
Bine |
Foarte bine |
Uneste corect domnitorul cu perioada in care a domnit pentru una sau doua situatii. |
Uneste corect domnitorul cu perioada in care a domnit pentru trei dintre cele patru situatii. |
Uneste corect domnitorul cu perioada in care a domnit in toate cele patru situatii |
|
Marcheaza corect raspunsul pentru o singura situatie. |
Marcheaza raspunsul corect pentru ambele situatii necesitand anumite precizari. |
Marcheaza raspunsul corect pentru ambele situatii. |
|
Uneste correct propozitiile. |
Uneste corect ambele propozitii si alcatuieste o singura propozitie. |
Uneste si alcatuieste corect cele doua propozitii |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 5310
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved