CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
Data:
Clasa: a VI-a
Scoala cu clasele I-VIII "Leonida Marineanu", Tia Mare
Obiectul: Limba si literatura romanǎ
Subiectul: "O rǎmai" de Mihai Eminescu
Tipul lectiei: predare - invǎtare
Obiective operationale
1Sa citeasca expresiv un text liric in versuri;
Sa observe modul de organizare a discursului liric in poezie;
Sa identifice figuri de stil in poezie;
Sa sesizeze prezenta eroului liric in poezie;
Sa identifice in text elementele de versificatie a textului liric;
a formuleze mesajul, ideile si sentimentele in poezie;
Sa identifice trairile si sentimentele transmise de poezie;
Sa manifeste interes pentru studierea operei lui M.Eminescu.
Metode si procedee: Lectura expresiva, cinquain, demonstrarea, argumentarea, conversatia ghidata, Intocmirea conspectului de reper, portofoliul.
Mijloace si materiale: Fise, plansa "Opera lirica", tabla , markere, carioca
Strategii didactice: inductiv-semialgoritmice
Forma de organizare: frontal - individualǎ
Durata: 45 minute
DESFǍSURAREA ACTIVITǍTII
Secventa lectiei |
Ob iec tiv. |
Strategii didactice. |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor. |
Evalu area. |
I. Momentul organizator. II.Introduce-rea in tema. III.Anunta-rea temei noi IV.Studierea temei noi. |
O1 O2 O7 O8 |
Conversa tia ghidata Lucru in grup. Cinquain. Audierea Conver- satia ghidata |
1. Salutarea clasei. 2. Captarea atentiei. (Talmacirea mottou-lui) MOTTO: "A crea inseamna a nimici moartea" /R.Roland/ Recunoasteti copilul din fragmentul citit: ( p. 168, "Despre copilarie") A fost odata un copil . Care a fost prieten cu Codrul, cu cringurile, cu poienile, cu riurile si lacurile acestuia. Codrul l-a crescut de mic, l-a leganat, i-a spus povesti, i-a fost partas la multe din jocurile sale. Cind a mai crescut , parintii l-au dus intr-un oras departe, unde a umblat pe la scoli, la care a deprins sa citeasca si sa scrie, unde a invatat multe lucruri minunate. Apoi a trecut si prin alte orase . Intr-o zi, dupa mai multi ani, cind s-a intors in padurea draga, de care ii era dor si pe care a visat-o mereu, aceasta n-a mai recunoscut , in omul matur care devenise intre timp, copilul de odinioara. Era doar cineva care semana , intr-un fel , putin de tot cu fiinta alintata de freamatul de frunze al padurii , care asculta cum creste si tresare mugurul sus pe ram ca sa faca loc frunzei Plecase atunci rizind , ca acum sa gaseasca o padure intr-un fel straina. Dar poate nu ea, poate el era altul?! Poate nu ea, ci el era cel care se schimbase?! Dar padurea ii era in continuare draga: pe cararile ei, pe sub boltile ei, pe malurile apelor ei, undeva pe aici ii ramasese copilaria Se anunta tema noua, obiectivele operationale. Pe 4 foi A4 este decupat chipul lui M.Eminescu, iar mai jos conditiile metodei Cinquain:
(Cit elevii lucreaza , rasuna cintecul lui I.A.Teodorovici"Eminescu") Opera pe care o vom studia astazi este elegia "O , ramii". Aceasta poezie a fost publicata pentru prima data in anul 1879, la 1 februarie, in revista "Convorbiri literare". Prima auditie a aceste lucrari o veti primi-o de pe banda audio . Va rog sa inchideti ochii si sa patrundeti cit mai adinc in esenta si miracolul aceste poezii. V-a placut poezia?. Argumentati raspunsul. Ce v-a impresionat in mod deosebit? Ce stare de spirit v-a provocat lectura poeziei? Cum va pare lexicul poeziei? Din ce gen literar face parte aceasta opera? (Pe tabla se afisa o plansa cu definitia operei lirice si caracteristicile acesteia) Opera lirica este opera in care autorul prezinta in mod direct gindurile si sentimentele sale. |
Acea persoana ,care creaza si-si lasa ca mostenire creatiile sale urmasilor ,devine nemuritoare. Omul moare nu atunci , cind trupu-i este ingropat in pamint, ci atunci , cind este uitat de toti. Toti oamenii de creatie sunt vii prin operele sale pastrate si transmise secole de-a rindul din generatie in generatie. Elevii il recunosc pe marele poet roman Mihai Eminescu. Gr.I : Eminescu Cuminte , iubitor; A plins , a regretat, a iubit; Ai cintat mereu al naturii cor;i Maestru. Gr.II: Eminescu; Lucitor, fermecator; Visezi , dainuiesti, luminezi; Versul tau e nemurire; Geniu. Gr.III: Eminescu; Etern, indragostit; Iubeste, compune, sufera; Poetul traieste in inimile noastre Luceafar. Gr.IV. Eminescu; Nemuritor, sfint; A visat , a creat, a iubit; Poetul a iubit si a fost sfint; Rege. (Elevii isi exprima parerile proprii) Jale, tristete, melancolie. In poezie predomina cuvinte din vocabuilarul fundamental al limbii romane. Din genul liric. |
Evaluarea frag-mentara |
V.Dirijarea instruirii VI.Sintetiza- rea VII.Tema p/acasa |
O1 O2 O7 O8 O4 O3 O5 O6 O6 O8 |
Lucrul in grup. Demon-strarea. Argumen tarea Concluzionarea Intocmi- rea conspectului de reper Audierea Lucrul in grup Constata- rea Argumen tarea |
Concluzie: Poezia "O, ramii" exprima direct sentimentele de nostalgie , tristete si durere pe care poetul le simte profund , ducind dorul fericirii traite in anii copilariei petrecute n mijlocul naturii. Din ce specie a genului liric face parte aceasta opera? Elegia este o specie a genului liric in care poetul isi exprima direct sentimentele de tristete metafizica , de nostalgie, de regret , intr-o gama ascendenta, mergind de la melancolie la nefericire. Argumentati. Iar acum va indemn sa va relaxati putin, sa inchideti ochii si sa ascultati aceasta elegie sub forma de romanta Mai cunoasteti poezii de ale lui M.Eminescu care sunt puse pe note? Ascultind unele din aceste romante si creindu-va o atmosfera favorabila pentru meditatii profunde va chem reflectati, sa descoperiti , sa argumentati si sa va adresati marelui poet al intregului neam roman. Aprecierea elevilor
|
Gr.I. p.1: In acest text autorul isi exprima trairile sale fericite din timpul copilariei pe cind era in sinul naturii, al frumusetiisi linistii si totodata isi exprima sentimentele de regret si jale din prezent cind este matur si "nu poate intelege acea padure", unde a copilarit cindva. Gr.II ,p.2,3. Prezenta pers. I: te iubesc, eu stiu sa le ascult, te aseman, eu te fac, eu te vad, asupra-mi, suieram, s-am iesit , m-as intoarce, n-o mai pot. In text apar doua voci , expresii ale eului liric: a padurii care cheama, de-a lungul intregului text, urmarind evolutia trista a protejatului -iubit plecat in lume, si a omului artist trecut prin aceasta trista experienta pe care-l cuprinde meditatia amara asupra curgerii ireversibile a timpulii, care-l indeparteaza de padure , adica de perioada cea mai frumoasa a vietii, copilaria. Gr.III.,p.4,5: Perspectiva subiectiva: Toate trairile si sentimentele sunt redate de eul liric in mod direct. Ipotestii , locul copilariei , l-a dezmerdat si l-a fermecat pentru eternitate cu soapta padurilor. Figurile de stil: Repetitia verbului la imperativ"ramii" - da muzicalitate textului; Simbolul padurii- nu numai simbolul naturii , dar si a copilariei, a legaturii cu natura, Personificarea: accentuiaza relatia dintre om si cadrul natural care l-a format. Adresarea patetica; Epitet dublu: ochi negri si cuminti; Metafora: "Al iubirii intuneric". Gr.IV. p.6,7: Versificatia: O-ra-mii-ra-mii -la -mi-ne Te-iu-besc-a-tit-de-mult a-le-ta-le-do-ruri -toa-te Nu-mai-eu-stiu-sa-le-as-cult. Poezia este alcatuita din 7 catrene; Masura versului : 8-7 silabe. Ritmul:troheu; Rima incrucisata, Moduri de expunere: -Monologul - care este ,de fapt,I parte a poeziei . Acest monolog reprezinta gindurile cele mai intime ale poetului, care este emotionat de virsta fericita a copilariei petrecute in mijlocul naturii. Poetul imagineaza monologul , deoarece este sigur ca si padurii ii este dor de el, la fel cum emotia si dragostea lui pentru natura din copilarie sunt profunde si vesnice. - Descrierea : in al umbrei intuneric, prin vuietul de valuri, prin miscare naltei ierbi Aceasta opera este o elegie : (Elevii scriu definitia in caietele de reguli) Poezia are accente meditative , filozoficeprivind scurgerea ireversibila a timpului. (Se imprima la casetofon romanta "O, ramii" La steaua, Somnoroase pasarele, Pe linga plopii fara soti, De-or trece anii, De-as avea, Dorinta, Si daca, De ce nu vii? Gr.I Identificati din text cuvinte care se refera la la spatiul si timpul evocat in opera. Spatiu: Spatiul mirific( minunat) - padurea simbolizeaza natura, linistea, puritatea sufleteasca. Timpul: In poezie am determinat planurile temporale trecut- prezent, care simbolizeaza starile inferioare ale poetului, acelea de fericire - nefericire. Gr.II. Identificati tema poeziei. Tema: Relatia om-natura, privita din perspectiva unei afectiuni profunde care i-a unit pe cei doi.Gr.III.Identificati ideea poeziei:. Ideea comuniunii ( unirii) sufletului inocent (pur) cu padurea , simbol al naturii vazute ca spatiu al puritatii, al frumusetii si al visului. Gr.IV. Alcatuiti cite un catren "Adresare catre Eminescu" (Catrenele se anexeaza) |
Evaluarea frag-mentara Apre-cierea lucrului in grup |
Cu versul tau fierbinte Si cu priviri departe Mi-ai strplucit in minte O dragoste de carte. |
2. O, rege-al poeziei, Tu n-ai murit, stapine, Caci poezia-ti vie E-n ziua cea de miine. |
3. Eminescu, stea curata, Vino si la mine-o data Sa vorbim o vesnicie Despre sfinta poezie. |
Eterna stea stralucitoare ! Luceafar blind , nemuritor, Nectar de vis, de dulce floare Si cuget framintat de dor! |
Poetul a iubit si-a patimit Ca un copil poetul a iubit, Femeie preafrumoasa a iubit Si-a patimit , si-n lacrimi a trait. |
Iti aduc, poete drag, Versuri dulci din asta sala De la noi, copii umani Ce suntem de Dorul sa ti-l potolesti Si mereu sa-ntineresti. |
Rege-al poeziei noastre Eminescu, poet sfint, Cind Luceafarul rasare El revine pe Pamint. |
Ai cules ca o albina Tot ce-i dulce si amar Ai semanat versuri senine La umbra teiului secular. |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 3660
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved