CATEGORII DOCUMENTE |
PROIECT DIDACTIC
Unitatea de invatamant: Scoala generala cu clasele I-VIII "Dacia", Oradea, judetul Bihor
Data
Propunator
Clasa: a V-a
Subiectul: Atributul
Tipul lectiei: mixta
OBIECTIVE CADRU
Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala
Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris
Dezvoltarea capacitatii de exprimare scrisa
OBIECTIVE DE REFERINTA
- sa sesizeze corectitudinea gramaticala a unui enunt si/sau a formelor lexicale
- sa construiasca propozitii si fraze corecte din punct de vedere gramatical
- sa sesizeze corectitudinea utilizarii categoriilor gramaticale invatate
- sa scrie propozitii si fraze corecte din punct de vedere gramatical, folosind corect semnele ortografice si de punctuatie
OBIECTIVE OPERATIONALE
La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:
sa defineasca atributul
sa recunoasca atributul in exemplele propuse
sa defineasca atributul adjectival
sa exemplifice partile de vorbire prin care se exprima atributul adjectival
sa analizeze sintactic si morfologic diferite atribute adjectivale
sa rezolve corect exercitiile propuse
STRATEGII DIDACTICE
a) metode si procedee: conversatia euristica, exercitiul, descoperirea, demonstratia, explicatia, lucrul cu manualul, exemplificarea
b) resurse materiale: tabla, caietele elevilor, creta, manualul, fise de lucru
c) resurse umane: elevii clasei a V-a, cadrul didactic
d) forme de organizare: frontala, individuala
e) timp si spatiu: 50 de minute, sala de clasa
MATERIAL BIBLIOGRAFIC
Programe scolare pentru clasele I-VIII. Aria curriculara: limba si comunicare, Bucuresti, 2005
Limba romana, manual pentru clasa a V-a, Editura Humanitas Educational, Bucuresti, 2005
Dersidan, Ioan, Metodica predarii limbii si literaturii romane, Editura Universitatii din Oradea, Oradea, 2004
Popescu, Stefania, Gramatica practica a limbii romane, Editura Lider, Bucuresti, 1997
SCENARIUL DIDACTIC
Momentele lectiei |
Activitatea de instruire |
Timp |
Metode si procedee |
Resurse |
|
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
||||
1. Momentul organizatoric |
Se noteaza absentele in catalog. Se verifica daca elevii au pe banca materialele necesare desfasurarii lectiei. |
Elevul de serviciu va numi elevii absenti. |
Conversatia |
Elevii, catalogul |
|
2. Verificarea cunostintelor anterioare si a temei de casa |
- Ce lectie ati avut de pregatit pentru astazi? - Ce este predicatul? - De cate feluri este predicatul? - Ce este predicatul verbal? - Dar predicatul nominal? - Ce este subiectul? - Ce tema ati avut? - Cum am numit noi subiectul si predicatul? Ce fel de parti de propozitie sunt? - Cum se numeste propozitia formata dintr-un subiect si predicat sau doar din predicat? |
Recapitulare: Subiectul si predicatul este partea principala de propozitie care arata ce face, cine este sau ce este subiectul de doua feluri: verbal si nominal predicatul exprimat printr-un verb predicativ este format din verb copulativ si nume predicativ partea principala de propozitie care arata cine face actiunea sau cui i se atribuie o caracteristica Cativa elevi citesc rezolvarea temei de casa. sunt parti principale de propozitie O propozitie simpla |
Conversatie euristica, exemplificare, exercitiul |
Elevii, caietele de tema |
|
3. Captarea atentiei |
Dati-mi exemplu de o propozitie simpla. Haideti sa incercam sa-i atribuim o caracteristica subiectului. |
S P Elevul citeste. Elevul silitor citeste. |
Conversatia euristica |
Tabla |
|
4. Anuntarea subiectului si a obiectivelor |
Astazi vom discuta despre aceasta parte de propozitie care se numeste atribut. Notez titlul pe tabla. Vom defini atributul adjectival, vom vedea prin ce se exprima acesta si, bineinteles, vom face exercitii. |
Elevii noteaza titlul in caiete. |
Conversatia, explicatia |
Tabla, caietele elevilor |
|
5. Conducerea invatarii |
Haideti sa vedem cateva exercitii (fisa de lucru 1) Se va corecta impreuna cu elevii exercitiul de pe fisa de lucru. Pe cine determina atributele voastre? Haideti atunci sa definim si atributul. Care sunt intrebarile la care poate raspunde atributul? Sa scriem in continuare un exercitiu. Cate atribute are substantivul din primul vers? Ce concluzie putem trage de aici? Dati-mi un exemplu de o propozitie in care un adjectiv sa determine un substantiv. Ce functie are adjectivul rosu? Cum oare vom numi acest atribut exprimat prin adjectiv? Sa-l analizam. Ce este un adjectiv variabil? Cu cate forme pot fi adjectivele variabile? Sunt si adjective cu o forma? Cum se numesc? Foarte bine! Care este cealalta categorie de adjective? Dati-mi exemplu. Sa-l analizam. Care parte de vorbire pe care am invatat-o are doua valori, din care una este adjectivala? Imi dati exemplu o propozitie in care un numeral cu valoare adjectivala sa aiba functie de atribut? Haideti sa-l analizam. |
Elevii vor rezolva exercitiul de pe fisa. Corecteaza exercitiul. elevii vor preciza cuvintele pe care le determina Definitie: Atributul este partea secundara de propozitie care determina un substantiv sau un inlocuitor al acestuia. care? ce fel de? a, al, ai, ale cui? cat, cata, cati, cate? Mandra apelor craiasa Ne-ntalniram azi in cale. 2: mandra, apelor Un substantiv poate avea unul sau mai multe atribute Eu am un mar rosu.
functie de atribut Atribut adjectival rosu = atr. adj. exprimat prin adj. propriu-zis, variabil cu 3 forme, gen n., nr. sg., caz Ac un adjectiv care isi schimba forma cu 4: negru cu 3: rosu cu 2: mare Da. adjective invariabile: kaki, roz, bej provenite din verb la participiu Imi plac pomii infloriti.
infloriti = atr. adj. exprim. prin adj. provenit din verb la participiu, gen m., nr. pl., caz N numeralul cardinal si ordinal Doi elevi au sosit. doi = atr. adj. exprim. prin numeral card. cu val. adj., gen m., nr. pl., caz N |
Tabla, fise de lucru, caietele elevilor |
||
6. Obtinerea performantei si a feed-back-ului |
In continuare am pregatit pentru voi o alta fisa de lucru. Impart fisele (fisa nr. 2) Dupa rezolvare, se vor nominaliza cativa elevi. Am auzit ca va place muzica. Propun sa incheiem ora cu un cantecel: Un elefant se legana. |
Rezolva individual fisele de lucru Elevii vor citi rezolvarea fisei de lucru nr. 2. Vor canta cu voiosie. |
Exercitiul Explicatia, conversatia |
Fise de lucru |
|
7. Asigurarea retentiei si a transferului |
Ca si tema, aveti exercitiul 1/286. |
Isi noteaza tema. |
Conversatia, explicatia |
Tabla, caietele elevilor |
OGLINDA TABLEI
Atributul
care?
ce fel de?
al, a, ai, ale cui?
cat?, cata?, cati?, cate?
3. Mandra apelor craiasa Un substantiv poate avea unul sau mai multe atribute.
Ne-ntalniram azi in cale.
Eu am un mar rosu.
Atributul adjectival se poate exprima prin:
a) adjectiv propriu-zis
rosu = atribut adjectival exprimat prin adjectiv propriu-zis, variabil cu 3 forme, gen neutru, nr. sg., caz Ac
Imi plac pomii infloriti.
b) adjectiv provenit din verb la participiu
infloriti = atribut adjectival exprimat prin adjectiv provenit din verb la participiu, gen masc., nr. pl., caz N
Doi elevi au sosit. Al doilea elev a sosit.
c) numeral cu valoare adjectivala
doi = atribut adjectival exprimat prin numeral cardinal cu valoare adjectivala, gen m., nr. pl., caz N
Tema: ex. 1/pag. 286
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 4854
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved