CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Proiect didactic
Data:
Unitatea: Scoala cu clasele I-VIII "Leonida Marineanu", Tia Mare
Clasa: a V-a
Obiectul: Limba si literatura romana
Subiectul: "Amintiri din copilarie" de Ion Creanga
(intocmirea planului simplu)
Tipul lectiei: formarea de priceperi si deprinderi, dobandirea de noi
cunostinte
Obiective generale: perfectionarea deprinderilor de a intocmi planul
simplu al unei opera literare in proza care are un
subiect prezentat intr-o ordine cronologica
Scopul lectiei: dezvoltarea priceperii de a determina corect fragmen-
tele din care sa extraga ideile principale
Obiective operationale:
O1- sa citeasca cursiv si expresiv un text
O2- sa cunoasca scrisul figurat al unor cuvinte si al unor pro-
nuntii populare si regionale
O3-sa povesteasca oral intamplarile prezentate, deci sa dezvol-te fiecare ide principala
O4- sa foloseasca in exprimarea lor cat mai multe "moldove-nisme" si constructii expresive, care dau atata farmec Amintirilor
O5- sa deruleze firul narativ, descoperind in text zicale si ex-presii populare prin care autorul provoaca rasul
O6- sa povesteasca oral continutul fragmentului, exprimandu-se clar, coerent, folosind cat mai mult cuvinte din text si demonstrand ca si-au insusit vocabularul unic al marelui nos-tru povestitor
Metode si procedee: conversatia, lectura explicativa si interpretativa,
munca individuala , explicatia, demonstratia
Mijloace si materiale: manualul, opera "Amintiri din copilarie" de
Ion Creanga
Forma de organizare: frontal- individuala
Strategii didactice: inductiv- semialgoritmice
Durata: 50 minute
SCENARIUL DIDACTIC
Nr. crt. |
Evenimente ale instruirii |
Activitatea propunatorului |
Activitatea elevilor |
Captarea atentiei |
Voi accentua aprecierea facuta de G. Ibraileanu marelui nostru povestitor: "Creanga este un Homer al nostru." | ||
Enuntul obiectivelor |
Ne vom apri asupra unor aspecte ale expri- marii orale si scrise. La sfarsitul orei veti demonstra ca aveti formare deprinderile de a alcatui planul simplu al unie opere literare cu un fir narativ. | ||
Reactualizarea cunostintelor |
- Cine a scris opera "Amintiri din copilarie"? - Ce este ca specie literara aceasta opera? - Care este geneza operei? - Ce reprezinta satul Humulesti pentru Creanga? - Cate parti cuprind Amintirile? - In care capitol incadrati fragmentul din manual? Verifica apoi tema. - La ce persoana se face povestirea? - Care-i relatia autor- povestitor- personaj? |
. Ion Creanga - Ca specie literara aceasta opera este un roman al copilariei, un roman memoria- listic. - Vor reliefa faptul ca, numai la indemnul lui Eminescu, a scris aceasta opera. - Vor prezenta cateva personaje memo- rabile ale Amintirilor, dand citate semni-ficative pentru caracterizarea lor. - Fragmentul reprodus in manual repre- zinta inceputul primului capitol din "Amintiri din copilarie"(opera cuprinde patru capitole). - Citind cu atentie fragmentul, vor remar- ca ca in "Amintiri din copilarie" autorul este prezent nu numai ca narator, dar si ca personaj care ia parte la intamplarile evocate. - Vor citi tema si se vor face observatiile necesare. |
|
Prezentarea noului continut si a sarcinilor de invatare, dirijarea invata- rii si obtinerea performan- tei |
- Cititi pe fragmente textul din "Amintiri din copilarie" si formulati ideile principale din fiecare fragment. Voi scrie la tabla: "Amintiri din copilarie" de Ion Creanga -planul simplu Vor fi solicitati mai multi elevi sa formuleze ideile principale din fiecare fragment, iar formularile cele mai corecte vor fi scrise in caiete si pe tabla. Voi pune apoi elevii sa dezvolte fiecare ide principala, realizand astfel povestirea orala. |
Elevii vor citi cursive,coerent, vor delimit- ta fragmentele si vor stabili planul simplu: 1. Asezarea satului Humulesti ("Satu. Bejenii") 2. Harnicia humulestenilor ("S-apoi. cinste satului lor.") 3. Scoala vrednicului parinte Ioan ("Si parintele. fricos si de umbra mea.") 4. Smarandita popii, cea dintai scolarita ("Si cea dintai . nebunii") 5. "Calul Balan" si "Sfantul Niculai, daru- rile de scoala noua." ("Insa parintele. daca se poate.") 6. Rostul darurilor si pedepsirea Smaran- ditei ("Badita Vasile. de sarea camesa de pe dansa 7. Imblanzirea copiilor speriati de "Calul Balan" si de "Sfantul Niculai" ("Noi. pocitanie") 8. Badita Vasile, auzind ca va trece Voda prin sat, ii scoate pe elevi la claca ("Intr-una din zile. din toate partile.") 9. Badita Vasile este luat la oaste cu arcanul ("Pe badita. ca dansii.") |
|
Dirijarea invatarii- formarea de priceperi si deprinderi |
Cand vom intalni in text anumite constructii voi cere elevilor sa le explice. Ex. Explicati intelesul urmatoarelor construc- tii: "sat.intemeiat in toata puterea cuvantului" "gospodari tot unul si unul" "stiau a invarti si hora, dar si suveica" "plangea. de sarea camesa de pe dansa" "oameni fara capatai" - Cum este realizata atmosfera de voie buna? |
Elevii isi vor da seama ce inteles au aces- te constructii, din contextual in care apar . sat mare . de frunte, alesi . veseli, gospodari, harnici . plangea in hohote, cu zece randuri de lacrimi . nerealizati, neispraviti Elevii vor identifica pe text anumite imbinari si jocuri de cuvinte ( expresii populare amuzante, exprimari ironice, caracterizari pline de umor). ". rusinos si fricos si de umbra mea"- caracterizare ironica "Pacatul ei, sarmana!" "a mancat papara" ". dragutul de biciusort" etc. |
|
Tema pentru acasa |
a) Realizarea rezumatului prin dezvoltarea planului de idei b) Repovestirea continutului cu folosirea unor cuvinte si expresii din text: "fara capa- tai", "intemeiat", "suveica", "holtei", "pri- zarit", "zgatie", "pravila", "pocinog", "poci- tanie", "tragere de inima", "dragut de bicisor" c) Dezvoltarea unei idei sub forma unei compozitii. |
Elevii noteaza tema. |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 11520
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved