CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
Propunatori:
Data
Clasa:a V-a
Disciplina:Limba si literatura romana
Tema lectiei :Caprioara de Emil Garleanu
Tipul lectiei:de receptare a unui text epic
Obiectivul fundamental:Exersarea capacitatii de lectura si intelegere a textului literar
Obiective operationale:La sfarsitul lectiei,elevii vor fi capabili:
O1:sa citesca textul corect, curent si expresiv,respectand intonatia ceruta de semnele de punctuatie;
O2:sa identifice sensul cuvintelor,folosind dictionarul/glosarul
O3:sa utilizeze in contexte diferite cuvintele/expresiile noi din text;
O4:sa precizeze personajele naratiunii;
O5:sa se raporteze la personajul central si la trairile sale;
O6:sa povesteasca oral continutul textului;
Resurse materiale:textul Caprioara de Emil Garleanu,materialul bibliografic,caietele elevilor,manualul,fisa de lucru.
Resurse procedurale:lectura,lucrul cu manualul,conversatia,expunerea,exercitiul
Metode de evaluare:valorificarea raspunsurilor elevilor in discutie.
Forme de organizare:frontal,individual,in perechi
Bibliografie:Limba romama,manual pentru clasa a V-a,Editura Humanitas,Bucuresti,1999
Volumul Din lumea celor cari nu cuvanta de Emil Garleanu,Editura Gramond-Junior,Bucuresti.
Momente |
Timp |
Continutul lectiei |
Forme de organizare |
Resurse materiale |
Resurse procedurale |
Evaluare |
Moment organizatoric |
2' |
Salutul,verificarea prezentei elevilor,verificarea temei anterioare,scurta conversatie |
frontal |
caietele elevilor |
conversatia |
Se evalueaza oral corectitudinea temei anterioare. |
Captarea atentiei |
3' |
Discutie cu elevii referitor la animale,la universul narativ al lui Garleanu.Ce opere au mai citit? |
frontal |
- |
conversatia |
1.Care este animalul vostru preferat? 2.Ati auzit de scriitorul Emil Garleanu? 3.Ati mai citit vreo opera de-a lui? |
Anuntarea subiectului lectiei si a obiectivelor |
2' |
Scrierea titlului pe tabla.Anuntarea obiectivelor care vor fi urmarite pe parcursul lectiei. |
frontal |
- |
expunerea |
- |
Prezentarea noului continut/Dirijarea invatarii |
35' |
Se face lectura model de catre profesor. Se folosesc intrebari despre text pentru a se observa intelegerea mesajului. Se efectueaza lectura de catre elevi. Rezumarea orala a continutului. Selectarea cuvintelor necunoscute din text Efectuarea exercitiilor de vocabular din carte. Construirea de enunturi cu sinonimele si cu antonimele cuvintelor noi. Indicarea sensurilor unor cuvinte noi. Se efectueaza individual sau in perechi sarcinile de pe anexa 1. |
frontal frontal individual Individual sau in perechi |
textul suport manualul anexa 1 |
lectura expresiva exercitiul exercitiul |
1.V-a placut povestioara? 2.Ce v-a impresionat cel mai mult? Indicati tema naratiunii. Rezumati textul in maxim patru fraze. Observarea sistematica. Observarea sistematica. |
Evaluarea |
5' |
Elevii completeaza fisa apoi se citesc raspunsurile acestora. |
frontal |
anexa 1 |
- |
Se evalueaza oral corectitudinea exercitiilor rezolvate de pe anexa de catre elevii. |
Asigurarea retentiei si a transferului |
3' |
Tema pentru acasa:Folositi-va de imaginatia voastra si creati un alt deznodamant. Redactati o compunere de maxim 15 randuri,pornind de la titlul operei. |
individual |
manualul |
exercitiul |
Evaluare orala. |
Anexa 1
(ied) intarcat =
inspaimantat =
dezmierdat =
fugar =
cetina =
prevazatoare =
lacom =
durere =
stanca =
3. Construiti enunturi cu antonimele cuvintelor de la exercitiul 2.
4.Gasiti in text cuvinte si expresii care sa exprime sentimentele caprioarei:
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 7491
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved