CATEGORII DOCUMENTE |
PROIECT DIDACTIC
DATA
CLASA: a II-a
INVATATOARE:
ARIA CURRICULARA: Arte
OBIECTUL: Educatie plastica
UNITATEA DE INVATARE:
Compozitia
CONTINUT: Munci de primavara
TIPUL LECTIEI: formare de priceperi si deprinderi
Obiectiv fundamental:
-formarea aptitudinilor la elevi de a percepe frumosul din natura;
-familiarizarea elevilor cu elemente de limbaj plastic;
-educarea gustului pentru frumos.
PROIECT DIDACTIC
DATA
CLASA: a III-a
INVATATOARE:
ARIA CURRICULARA: Arte
OBIECTUL: Educatie plastica
UNITATEA DE INVATARE:
Tehnici de lucru
CONTINUT: Gradina cu pomi infloriti-Insecte
TIPUL LECTIEI: formare de priceperi si deprinderi
Obiectiv fundamental:
-formarea aptitudinilor la elevi de a percepe frumosul din natura;
-familiarizarea elevilor cu elemente de limbaj plastic;
-educarea gustului pentru frumos.
PROIECT DIDACTIC
DATA
CLASA: a IV-a
INVATATOARE:
ARIA CURRICULARA: Arte
OBIECTUL: Educatie plastica
UNITATEA DE INVATARE:
Forma-element de limbaj plastic
CONTINUT: Concertul pasarilor
TIPUL LECTIEI: formare de priceperi si deprinderi
Obiectiv fundamental:
-formarea aptitudinilor la elevi de a percepe frumosul din natura;
-familiarizarea elevilor cu elemente de limbaj plastic;
-educarea gustului pentru frumos.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
OBIECTIVE COGNITIVE:
O.C.1.-sa denumeasca instrumentele si materialele de lucru;
O.C.2.-sa denumeasca culorile (calde si reci) ce vor fi utilizate in realizarea lucrarilor;
O.C.3.-sa realizeze subiectul propus folosind tehnicile studiate in orele de educatie plastica (dactilo-pictura, stropire fortata etc);
O.C.4.-sa adauge elemente noi, din proprie initiativa, pentru a imbogati lucrarea.
OBIECTIVE AFECTIVE:
O.A.1.-sa se implice afectiv in realizarea lucrarii;
O.A.2.-sa-si ajute colegul ;
O.A.3-sa se bucure de reusita obtinerii lucrarii in forma finala.
OBIECTIVE MOTRICE:
O.M.1.-sa manuiasca corect instrumentele de lucru;
O.M.2.-sa lucreze ordonat si curat;
O.M.3.-sa-si coordoneze corect miscarile pentru a lucra corect in conditii de siguranta si eficienta
RESURSE :
a) Metodologice (metode si procedee)
-conversatia (euristica, examinatoare);
-observatia;
-explicatia;
-demonstratia;
-exercitiul (de exprimare concreta, de creatie)
-brainstorming;
-ciorchinele ( ANEXELE 1,2)
-turul galeriei.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
OBIECTIVE COGNITIVE:
O.C.1.-sa denumeasca instrumentele si materialele de lucru;
O.C.2.-sa denumeasca culorile (calde si reci) ce vor fi utilizate in realizarea lucrarilor;
O.C.3.-sa realizeze subiectul propus folosind tehnicile studiate in orele de educatie plastica (dactilo-pictura, stropire fortata etc);
O.C.4.-sa adauge elemente noi, din proprie initiativa, pentru a imbogati lucrarea.
OBIECTIVE AFECTIVE:
O.A.1.-sa se implice afectiv in realizarea lucrarii;
O.A.2.-sa-si ajute colegul ;
O.A.3-sa se bucure de reusita obtinerii lucrarii in forma finala.
OBIECTIVE MOTRICE:
O.M.1.-sa manuiasca corect instrumentele de lucru;
O.M.2.-sa lucreze ordonat si curat;
O.M.3.-sa-si coordoneze corect miscarile pentru a lucra corect in conditii de siguranta si eficienta
RESURSE :
a)Metodologice (metode si procedee)
-conversatia (euristica, examinatoare);
-observatia;
-explicatia;
-demonstratia;
-exercitiul (de exprimare concreta, de creatie)
-brainstorming;
-ciorchinele( ANEXELE 1,2)
-turul galeriei.
OBIECTIVE OPERATIONALE
OBIECTIVE COGNITIVE:
O.C.1.-sa denumeasca instrumentele si materialele de lucru;
O.C.2.-sa denumeasca culorile (calde si reci) ce vor fi utilizate in realizarea lucrarilor;
O.C.3.-sa realizeze subiectul propus folosind tehnicile studiate in orele de educatie plastica (dactilo-pictura, stropire fortata etc);
O.C.4.-sa adauge elemente noi, din proprie initiativa, pentru a imbogati lucrarea.
OBIECTIVE AFECTIVE:
O.A.1.-sa se implice afectiv in realizarea lucrarii;
O.A.2.-sa-si ajute colegul ;
O.A.3-sa se bucure de reusita obtinerii lucrarii in forma finala.
OBIECTIVE MOTRICE:
O.M.1.-sa manuiasca corect instrumentele de lucru;
O.M.2.-sa lucreze ordonat si curat;
O.M.3.-sa-si coordoneze corect miscarile pentru a lucra corect in conditii de siguranta si eficienta
RESURSE :
a)Metodologice (metode si procedee)
-conversatia (euristica, examinatoare);
-observatia;
-explicatia;
-demonstratia;
-exercitiul (de exprimare concreta, de creatie)
-ciorchinele( ANEXELE 1,2)
-brainstorming;
-turul galeriei.
b) Materiale (mijloace de invatamant)
plansa-model;
tabloul-model;
polistiren;
acuarele;
pensule;
pahare pentru apa;
paleta pentru culori;
pasta de dinti;
servetele.
- calculator (prezentare POWER POINT)
c) forma de organizare a activitatii: frontala (2 elevi)
d)durata:
e) Bibilografie: -Programa pentru invatamantul primar;
"Ghid metodic de educatie plastica", Editura Petrion, 1997, Bucuresti.
Moment organizatoric:
Elevii se pregatesc pentru inceperea orelor.
Isi pregatesc materialele necesare orei.
b) Materiale (mijloace de invatamant)
plansa-model;
tabloul-model;
polistiren;
acuarele;
pensule;
pahare pentru apa;
paleta pentru culori;
pasta de dinti;
servetele.
- calculator (prezentare POWER POINT)
c) forma de organizare a activitatii: frontala (1 elev)
d)durata:
e) Bibilografie: -Programa pentru invatamantul primar;
"Ghid metodic de educatie plastica", Editura Petrion, 1997, Bucuresti.
Moment organizatoric: Elevii se pregatesc pentru inceperea orelor.
Isi pregatesc materialele necesare orei.
b) Materiale (mijloace de invatamant)
plansa-model;
tabloul-model;
polistiren;
acuarele;
pensule;
pahare pentru apa;
paleta pentru culori;
pasta de dinti;
servetele.
- calculator (prezentare POWER POINT)
c) forma de organizare a activitatii: frontala (2 elevi)
d)durata:
e) Bibilografie: -Programa pentru invatamantul primar;
"Ghid metodic de educatie plastica", Editura Petrion, 1997, Bucuresti.
Moment organizatoric: Elevii se pregatesc pentru inceperea orelor.
Isi pregatesc materialele necesare orei.
I.CAPTAREA ATENTIEI (2') ACTIVITATE DIRECTA (2') A.E .*Interpretarea unui cantec de primavara: ,, Infloresc gradinile" A.I.- *Prezentarea unor poezii si ghicitori referitoare la anotimpul primavara. ( ANEXA NR.3) II. ENUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR (2') *Anunt elevii ca au interprtetat acest cantec si au raspuns la intrebari deoarece la ora de educatie plastica vor avea de realizat un tablou (prezint modelul) cu titlul: Munci de primavara , in realizarea caruia vor avea de pictat diverse activitati. Vom aplica, dupa preferinta si tehnicile: dactilo-pictura, stropire fortata etc. III. INTUIREA MODELULUI SI A MATERIALULUI DE LUCRU (3') *Prezint plansa model si solicit elevilor sa precizeze ce observa ca am pictat : copii care planteaza pomi,un copil care varuieste un copac, un tractor care ara, uneltele necesare, fondul plansei , etc. IV. PREZENTAREA SI DEMONSTRAREA ETAPELOR DE LUCRU (4') Voi explica si demonstra tehnica de lucru: -se va picta interiorul fiecarui element tinand cont de culorile folosite pe plansa model; -varul ( cu pasta de dinti-daca vor); -se vor picta si elementele care vor lipsi intentionat de pe plansa (uneltele de lucru, stropitoarea s.a.) -fondul tabloului se va colora la sfarsit. I.CAPTAREA ATENTIEI (2') ACTIVITATE DIRECTA (2') A.E .*Interpretarea unui cantec de primavara: ,, Infloresc gradinile" A.I.- *Prezentarea unor poezii si ghicitori referitoare la anotimpul primavara. ( ANEXA NR.3) II. ENUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR (2') Anunt elevul ca a interprtetat acest cantec si a raspuns la intrebari deoarece la ora de educatie plastica va avea de realizat un tablou (prezint modelul) cu titlul: Gradina cu pomi infloriti-Insecte in realizarea caruia va avea de pictat pomi infloriti, diverse insecte ( se denumesc), flori. Vom aplica, dupa preferinta si tehnicile: dactilo-pictura, stropire fortata etc., III. INTUIREA MODELULUI SI A MATERIALULUI DE LUCRU (3') *Prezint plansa model si solicit elevilor sa precizeze ce observa ca am pictat : copacii, frunzele, fluturii, albinele, buburuza,furnica, flori, fondul plansei , etc. IV. PREZENTAREA SI DEMONSTRAREA ETAPELOR DE LUCRU (4') Voi explica si demonstra tehnica de lucru: se vor depista elementele care lipsesc si se vor picta: frunzele, florile ( cu pasta de dinti); trunchiul copacului; -se va folosi pasta de dinti pentru a sugera florile ( pasta de dinti se va folosi ca atare sau in combinatie cu alte culori) ; -la sfarsit se coloreaza fondul tabloului; I.CAPTAREA ATENTIEI (2') ACTIVITATE DIRECTA (2') A.E .*Interpretarea unui cantec de primavara: ,, Infloresc gradinile" A.I.- *Prezentarea unor poezii si ghicitori referitoare la anotimpul primavara. ( ANEXA NR.3) II. ENUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR (2') Anunt elevul ca a interprtetat acest cantec si a raspuns la intrebari deoarece la ora de educatie plastica va avea de realizat un tablou (prezint modelul) cu titlul: Concertul pasarilor in realizarea caruia va avea de pictat pomi, frunze, pe ramuri diverse pasari ( se denu-mesc), flori, un copil. Vom aplica, dupa preferinta si tehnicile: dactilo-pictura, stropire fortata etc. III. INTUIREA MODELULUI SI A MATERIALULUI DE LUCRU (3') *Prezint plansa model si solicit elevilor sa precizeze ce observa ca am pictat : copacii, frunzele, pasarile, flori, fondul plansei ,copil etc. IV. PREZENTAREA SI DEMONSTRAREA ETAPELOR DE LUCRU (4') Voi explica si demonstra tehnica de lucru: se vor depista elementele care lipsesc si se vor picta:frunzele, florile-daca vor dori chiar daca pe plansa nu este sugerat acest lucru ( cu pasta de dinti); trunchiul copacului; - se va folosi pasta de dinti pentru a sugera florile ( pasta de dinti se va folosi ca atare sau in combinatie cu alte culori) ; -la sfarsit se coloreaza fondul tabloului. V.DIRIJAREA INVATARII (4') *Un elev va enumera din nou etapele de lucru. *Ii voi indruma asupra alegerii culorilor. ACTIVITATE INDEPENDENTA VI.OBTINEREA PERFORMANTELOR *Elevii vor realiza lucrarea. *Ii voi indruma asupra alegerii culorilor, a amestecului fizic al acestora, asupra tehnicilor de lucru; *Le voi da explicatii individuale si colective, daca va fi cazul. ACTIVITATE DIRECTA VII. EVALUAREA PERFORMANTELOR (2') *Solicit elevii sa-si evalueze propria lucrare, dar si a celorlalti colegi (turul galeriei); -voi alege si eu lucrarile reprezentative; -le prezint criteriile de analiza ale lucrarilor: daca au folosit culorile corespunzatoare, tehnica potrivita. VIII. ASIGURAREA CONEXIUNII INVERSE (4') *Solicit elevilor sa precizeze tema lectiei, tehnicile si materialele de lucru utilizate. Vor avea de rezolvat o serie de exercitii cu ajutorul programului POWER POINT. ACTIVITATE INDEPENDENTA IX. CURATENIA LA LOCUL DE MUNCA ( 1') *Elevii isi fac ordine pe banca, isi strang materialele. V.DIRIJAREA INVATARII (4') * Elevul va enumera din nou etapele de lucru. *Il voi indruma asupra alegerii culorilor. ACTIVITATE INDEPENDENTA VI.OBTINEREA PERFORMANTELOR * Elevul va realiza lucrarea. * Il voi indruma asupra alegerii culorilor, a amestecului fizic al acestora; *Ii voi da explicatii individuale . ACTIVITATE DIRECTA VII. EVALUAREA PERFORMANTELOR (2') *Solicit elevul sa-si evalueze propria lucrare, dar si a celorlalti colegi (turul galeriei); -voi alege si eu lucrarile reprezentative; -le prezint criteriile de analiza ale lucrarilor: daca au folosit culorile corespunzatoare, tehnica potrivita. VIII. ASIGURAREA CONEXIUNII INVERSE (4') *Solicit elevului sa precizeze tema lectiei, tehnicile si materialele de lucru utilizate. Va avea de rezolvat o serie de exercitii cu ajutorul programului POWER POINT. ACTIVITATE INDEPENDENTA IX. CURATENIA LA LOCUL DE MUNCA ( 1') *Elevii isi fac ordine pe banca, isi strang materialele. V.DIRIJAREA INVATARII (4') *Un elev va enumera din nou etapele de lucru. *Ii voi indruma asupra alegerii culorilor. ACTIVITATE INDEPENDENTA VI.OBTINEREA PERFORMANTELOR *Elevii vor realiza lucrarea. *Ii voi indruma asupra alegerii culorilor, a amestecului fizic al acestora, asupra tehnicilor de lucru; *Le voi da explicatii individuale si colective, daca va fi cazul. ACTIVITATE DIRECTA VII. EVALUAREA PERFORMANTELOR (2') *Solicit elevii sa-si evalueze propria lucrare, dar si a celorlalti colegi (turul galeriei); -voi alege si eu lucrarile reprezentative; -le prezint criteriile de analiza ale lucrarilor: daca au folosit culorile corespunzatoare, tehnica potrivita. VIII. ASIGURAREA CONEXIUNII INVERSE (4') *Solicit elevilor sa precizeze tema lectiei, tehnicile si materialele de lucru utilizate. Vor avea de rezolvat o serie de exercitii cu ajutorul programului POWER POINT. ACTIVITATE INDEPENDENTA IX. CURATENIA LA LOCUL DE MUNCA ( 1') *Elevii isi fac ordine pe banca, isi strang materialele. |
NOTA: Prezentarea POWER POINT este deja postata pe DIDACTIC. RO ( vezi la STEAUA CULORILOR).
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 4404
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved