CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
GRADINITA: "L U M I N I T A" Siret
GRUPA: mare-pregatitoare
EDUCATOARE:
CATEGORII DE ACTIVITATI:
Jocuri si activitati alese
Educarea limbajului
Activitate artistico-plastica
TEMA: In lumea culorilor
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri mici, individual
TIPUL DE ACTIVITATE: de verificare si consolidare de cunostinte
MIJLOC DE REALIZARE: Confectie, experimentul, povestire creata, pictura, euritmie
DURATA: o zi
LOCUL DESFASURARII: sala de grupa
SCOP: verificarea si consolidarea cunostintelor privind culorile si nuantele, cultivand imaginatia creatoare in interpretarea originala a semnificatiei culorilor
OBIECTIVE OPERATIONALE:
Ø Sa asocieze culorile cu obiectele care le poseda in mod constant;
Ø Sa obtina nuante de culoare - prin combinarea culorilor primare - si a tentelor obtinute - prin amestecul cu alb sau negru a culorii date;
Ø Sa ordoneze dupa intensitate probele obtinute prin experiment;
Ø Sa exerseze deprinderile practice de taiere libera si dupa contur, de imbinare prin lipire si coasere;
Ø Sa imagineze lumea doar in culoarea preferata alcatuind o povestire;
Ø Sa redea in limbaj plastic imaginea creata a lumii intr-o singura culoare;
Ø Sa enumere culorile curcubeului;
Ø Sa descopere ca prin amestecarea rapida a culorilor curcubeului se obtine culoarea alba , respectiv - dispersia luminii albe determina aparitia curcubeului;
Ø Sa manifeste spirit cooperant in activitatile de grup;
Ø Sa exprime impresiile prin miscare artistica, asociind culorilor ritmul si gestica sugerate de farmecul trairilor estetice.
STRATEGII DIDACTICE:
a)METODE SI PROCEDEE: conversatia,epxunerea, experimentul, exercitiul, povestirea, munca in echipa, joc, intrecerea, invatarea prin descoperire
b)MJLOACE DE INVATAMANT: fasii de material textil, carton, hartie creponata, celofan pentru fiecare culoare a curcubeului, pasta de lipit, foarfece, panglici, pahare transparente, culori lichide: rosu, galben, albastru, alb si negru, betisoare, apa, halate, reflector, suport rotund din PAL, 7 bucati de hartie alba decupata in forma de sector de cerc, culori pentru var lavabil, pensule, CD cu muzica pentru dansul culorilor, stimulente.
BIBLIOGRAFIE:
Ø Antonovici, Stefania, Nicu, Gabriela, - Jocuri interdisciplinare - material auxiliar pentru educatoare, Editura Aramis, Bucuresti, 2003;
Ø Dumitrana, Magdalena, Educarea limbajului in invatamantul prescolar, -volumul 1 comunicarea orala, Editura Compania, Bucuresti, 1999;
Ø Ministerul Invatamantului, Pregatirea pentru scoala in gradinita de copii - editat S.C. "Tribuna Invatamantului", Bucuresti, 1999;
SCENARIUL ACTIVITATII
Cu o zi inainte de activitate copiii sunt invitati sa vina a doua zi la gradinita imbracati cu hainele de culoare preferata.
La venire sunt intampinati la capatul holului de "Culorile curcubeului" (sapte copii de scoala avand costume de clown ) care ii picteaza pe fata si maini si ii indreapta pe "cararea" culorii preferate (cele sapte fasii de material textil)in sala de grupa, pentru a patrunde in "In lumea culorilor".
Aici la zona Arta sunt prezentate materialele din care se vor confectiona coifuri si mantii cu care vor calatori in minunata lume a culorilor. La zona Stiinta vor fi "cercetatori" si vor face experiente pentru a obtine culori noi din cele existente pentru a afla care dintre ele este mai frumoasa.
Dupa venirea majoritatii copiilor "culorile curcubeului" intra in sala de grupa si si se joaca impreuna, fiecare dintre ele sustind ca ar fi cea mai frumoasa.
La terminarea lucrarilor toti copiii isi imbraca mantia si coiful apoi se grupeaza la culoarea potrivita si pornesc o intrecere in executarea exercitiilor de gimnastica prezentate de liderii lor, pentru a se antrena in vederea calatoriei. Musafirii le propun sa calatoreasca fiecare grup pe planeta pe care toate lucrurile au culoarea lor. Trec in cercul potrivit si alcatuiesc o povestire pe care ulterior unul dintre ei o va prezenta celorlalte grupuri. Scaunul povestitorului, asezat pe suportul din PAL este luminat cu reflectorul acoperit cu celofanul rosu, iar copilul prezinta viata de pe Planeta Rosie. Pe rand sunt prezentate povestile celorlalte culori,in functie de lumina reflectorului, dar inca nu se poate stabili culoarea castigatoare. Pentru a prinde puteri, servesc gustarea apoi trebuie sa dovedeasca fiecare copil in parte ca a participat la povestirea creata pictand o scena din poveste numai cu acea culoare pe care au ales-o de dimineata. Dupa terminarea picturilor refac "puzzle" - ul pe suportul din PAL obtinand cercul cromatic cu cele sapte sectoare de cerc in culorile curcubeului si fiecare grupa isi prezinta cat mai atractiv lucrarile. Intervine educatoarea, asaza cercul pe stativ cu fata la copii si-i roaga pe scolari sa roteasca cercul cat mai repede. Astfel copiii observa ca prin miscare culorile se amesteca , iar cercul pare sa aiba culoarea alba. Le explica fenomenul de dispersie a luminii albe in culorile curcubeului, iar prin amestecarea lor se revine iar la culoarea alba. Se trage concluzia ca toate culorile sunt frumoase, iar lumea lumea intr-o singura culoare devine plictisitoare. Toate grupurile se impaca, renunta la intrecere si formeaza "Hora curcubeului". Urmeaza Dansul culorilor, iar musafirii le mutumesc copiilor ca i-au impacat si promit ca vor mai veni si alta data sa se joace impreuna.
EVENIMENTUL DIDACTIC |
CONTINUTUL STIINTIFIC |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE (instrumente si indicatori) |
|
Metode si procedee |
Mijl. de invatamant |
|||
| ||||
Captarea atentiei |
1.Intalnirea cu cele sapte "culori" si includerea in grupul culorii preferate. 2. Decorurile si intuirea materialelor. |
Conversatia Obsevatia |
"curcubeul" din material textil, culori |
Denumirea culorilor curcubeului |
Comunicarea obiectivelor si a temei activitatii |
Se precizeaza ca in cursul zilei vor arata ce multe cunosc despre culori si vor afla care culoare este mai frumoasa. Tema se deduce din conversatia cu musafirii. |
Expunerea conversatia |
Repetarea temei de catre un copil |
|
Dirijarea invatarii prin abordarea integrata a continuturilor |
I. JOCURI SI ACTIVITATI ALESE Li se propune copiilor sa-si aleaga locul de joaca preferat orientand atentia spre ambele zone. La zona "Arta" copiii confectioneaza coifuri din carton caserat cu hartie glasata pentru toate culorile curcubeului, apoi le orneaza cu stelute de aceeasi culoare din autocolant metalizat, alt grup realizeaza mantii din hartie creponata atasandu-le cate o panglica de aceeasi culoare si ornandu-le cu stelute mai mari din autocolant La zona "Stiinta" "cercetatorii" fac experimente de combinare a culorilor primare pentru a o obtine pe cea preferata, iar apoi realizeaza tente de culoare prin combinarea ei cu alb - pentru tente din ce in ce mai deschise - , repectiv cu negru pentru cele inchise. In final le ordoneaza in sir crescator de la cea mai deschisa la cea mai inchisa. Lipesc o steluta pe paharelul cu nuanta preferata. Musafirii intervin cu sugestii, ii ajuta la nevoie pe copiii din ambele zone si sustin mereu ca cea mai frumoasa culoare ar fi cea pe care o au ei. Gimnastica Se grupeaza dupa culoare, executa exercitiile propuse de musafiri pentru a se pregati sa porneasca intr-o calatorie fiecare grup pe planeta lui. II. EDUCAREA LIMBAJULUI - povestire creata "Viata pe Planeta Rosie (Galbena, Portocalie.)" Tinandu-se de mana, fiecare culoare isi conduce grupul pe poteca fermecata pana ajung in cercul destinat unde, asezati pe jos, |
Explicatia Exercitiul explicatia Experimentul Exercitiul exercitii explicatia povestirea creata munca in echipa |
Carton colorat, autocolant, panglici, ace, ata, foarfece, pasta de lipit, Hartie creponata Culori lichide, pahare transparente, apa, halate, betisoare, Stelute din autocolant Caseta audio Sapte cercuri in culorile curcubeului |
Respectarea ordinii operatiilor de confectie, Utilizarea culorilor primare pentru obtinerea celei dorite Obtinerea gradata a tentelor de culoare Realizarea sirului crescator Colaborarea in crearea povestirii |
Evaluarea |
creeaza o povestire despre viata pe planeta lor. Aleg un lider care sa prezinte celorlalte grupuri povestea. La zona "Biblioteca" se aduna in semicerc, iar la semnalul dat de culoarea reflectorului ce lumineaza scaunul povestitorului, liderii fiecarui grup prezinta "minunata viata" de pe planeta lor. Dupa terminarea ultimei povestiri se deruleaza jocul "Ce avem noi, ce nu aveti voi" prin care copiii denumesc obiectele ce au constant culoarea lor - la ridicarea steguletului alb si obiecte ce nu pot avea culoarea grupului din dreapta lor - la ridicarea steguletului negru. Fiecare raspuns corect este consemnat printr-o liniuta pe tabla de catre musafiri, iar greselile se penalizeaza prin stergerea unei liniute. Pentru a putea continua intrecerea, printr-o fraza ritmata se anunta servirea gustarii. III. ACTIVITATE PLASTICA Ca sa dovedeasca faptul ca fiecare copil din grup a contribuit la crearea povestirii musafirii le propun sa picteze o scena din povestea lor. Merg la masute unde se gasesc: culoarea potrivita grupului lor de var lavabil, alb si negru, pensule, bucati de hartie alba in forma de sector de cerc. Aleg tehnica de lucru si partea din poveste pe care s-o realizeze. Personajele ce reprezinta culorile isi ajuta grupul cu sugestii, oferindu-le instrumentele de lucru solicitate. Copiii colaboreaza pentru a obtine o lucrare unitara care sa exprime mesajul pe care vor sa-l transmita. Dupa terminarea lucrarilor sunt invitati sa le expuna pe suportul din PAL in ordinea data de luminita. Analiza lucrarilor Fiecare grup face autoevaluarea si prezinta aspectele care le-au placut la alta lucrare. Educatoarea invita musafirii sa roteasca repede panoul, iar copiii sa observe ce culoare are acesta in timpul rotirii. Le explica procesul de dispersie a luminii albe in culorile curcubeului si revenirea la culoare alba a amestecului celor sapte culori. Se dau exemple de aspecte observate de catre copii in alte situatii ( pata de benzina plutind in balta, picaturile de roua luminate de raze, irizari ale luminii reflectate de pe un CD etc.) Se trage concluzia necesitatii tuturor culorilor pentru a avea lumina, frumusetea lumii impodobite de toate culorile. JOCURI SI ACTIVITATI ALESE - PARTEA A III-A DIVERTISMENT Se formeaza curcubeul prin prinderea de maini a cate sapte copii respectand ordinea culorilor, asezand fiecare sir unul in spatele celuilalt la culoarea potrivita. Culorile se infratesc, formeaza un curcubeu si pornesc pe sunetele muzicii dansand in jurul grupei. EURITMIE. Urmeaza Dansul culorilor, pe muzica potrivita fiecarei culori. Copiii isi exprima emotiile, trairile prin miscari ritmice, incetinind ritmul sau schimbind miscarea, imaginand lumea culorilor dupa propriile reprezentari. |
Intrecerea Joc Explicatia Exercitiul Munca in echipa Expunerea Conversatia Invatarea prin descoperire Explicatia Conversatia Conversatia Exercitiul Explicatia Exercitiul |
Suport din PAL, Reflector, Coli de celofan in culorile specifice Culori de var lavabil Hartie alba sub forma de sector de cerc Pensule de diferite marimi Suportul de PAL Reflector Suportul acoperit cu lucrarile copiilor CD cu muzica |
Includerea obiectelor ce au constant culoarea respectiva sau o pot avea Povestire fluenta Jocul "Ce avem." Recompense si penalizari Obtinerea tentelor de culoare Utilizarea intregului spatiu plastic Colaborarea Descoperirea efectului combinarii culorilor Exemple de dispersie a luminii Asezarea la culoarea potrivita Alegerea miscarilor potrivite Manifestarea initiativei |
Incheierea activitatii |
Musafirii le multumesc copiilor ca i-au ajutat sa se impace, le ofera cate un disc in culorile curcubeului tip titirez si le promit ca vor mai veni si alta data sa se joace impreuna. |
conversatia |
stimulente |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 8363
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved