CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
DATA:
GRADINITA:
GRUPA: mijlocie
EDUCATOARE:
DEN. ACTIVITATII: Educarea limbajului
TEMA: "Ce stim despre eroii indragiti din povesti?"
SCOPUL ACTIVITATII:
consolidarea cunostintelor copiilor referitoare la povestile care le-au fost prezentate anterior;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1: sa recunoasca si sa denumeasca povestea din care face parte imaginea;
O2: sa numeasca eroii din povestile cunoscute;
O3: sa recunoasca un fragment dintr-o poveste;
O4: sa precizeze trasaturile morale si fizice ale personajelor;
O5: sa povesteasca un episod reprezentativ dintr-o poveste.
METODE SI PROCEDEE DIDACTICE:
conversatia euristica
demonstratia
observarea
exercitiul
explicatia.
SARCINA JOCULUI:
Sa raspunda corect cerintelor sau intrebarilor adresate.
REGULI DE JOC:
ELEMENTE DE JOC:
competitia
aplauze
recompense
MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT:
planse din povestile cunoscute;
masti si costume ale personajelor din povesti;
obiecte specifice din povesti;
casete audio cu povesti;
recompense;
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
"Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii", MEdC, Bucuresti, 2005
"Metodica cunoasterii mediului si a dezvoltarii limbajului", Bucuresti, 1970 - 1971;
Povestile: "Scufita Rosie" de Charles Perrault, "Capra cu trei iezi", "Ursul pacalit de vulpe" de Ion Creanga, "Casuta din oala" - poveste populara, "Ghimpisor si Ghimpici" - poveste populara.
FORME DE ACTIVITATE:
frontal
pe echipe
DURATA: 20'
evenimentul didactic |
continutul stiintific |
strategii didactice |
evaluare |
|
1. Moment organizatoric |
Asigurarea conditiilor optime de invatare: aranjarea salii de grupa; aerisirea; pregatirea materialelor didactice. | |||
2. Captarea atentiei |
Se va realiza printr-o scrisoare surpriza primita de la un personaj cu sarcina si regulile jocului. |
Conversatia | ||
3. Anuntarea temei |
Spun copiilor ca prin jocul nostru de astazi vom arata ca stim multe lucruri despre eroii indragiti din povesti iar acesti eroi sunt vietuitoare mult indragite de copii. |
Explicatia |
|
|
4. Dirijarea invatarii O1 O5 O2 O4 O3 |
Jocul "Ce stim despre eroii indragiti din povesti?", este sub forma de intrecere. Impart grupa de copii in doua echipe: echipa VEVERITELOR echipa IEPURASILOR. Fiecare echipa va purta ecusoane reprezentative. Explic modul de desfasurare, regulile jocului, precum si modul de apreciere a raspunsurilor. Jocul de proba: - echipa VEVERITELOR va raspunde la prima intrebare: Din ce poveste face parte aceasta imagine? I. La prima intrebare de concurs se vor folosi imagini reprezentative. Copiii trebuie sa recunoasca si sa denumeasca povestea din care face parte imaginea. Incepem cu echipa VEVERITELOR: Din ce poveste face parte aceasta imagine? Cine vrea sa-mi povesteasca acest episod? Pentru echipa IEPURASILOR: Din ce poveste face parte aceasta imagine? Cine vrea sa-mi povesteasca acest episod? II. Voi prezenta copiilor mastile pregatite si cateva obiecte ale unor personaje. Copiii vor primi o masca si un costum iar ei vor recunoaste personajul si povestea din care face parte. Apoi vor descrie pe scurt personajul respectiv. Prima este echipa VEVERITELOR: Cine este personajul? Ce stii despre el? Echipa IEPURASILOR: Cine este personajul? Ce stii despre el? III. Prezint fragmente semnificative din povestile cunoscute, inregistrate pe caseta, si le cer copiilor sa recunoasca din ce poveste fac parte aceste fragmente si cine este personajul care vorbeste. |
Observarea ExplicatiaDemonstratiaExercitiulExercitiul Explicatia Exercitiul |
Obiectivele se considera realizate daca 70% din copii au rezolvat sarcina |
|
5. Incheierea activitatii |
Se anunta echipa castigatoare; concurentii vor fi aplaudati si vor primi recompense. Se fac aprecieri asupra modului de desfasurare a activitatii. |
Conversatia |
Stabilirea castigatorilor |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 3248
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved