CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DE LECTIE
Profesor
Clasa: a VI-a
Obiectul: limba romana
Subiectul lectiei: Complementul direct
Tipul de lectie: insusire de noi cunostinte
Obiective operationale
a. cognitive: la sfarsitul lectiei toti elevii vor fi capabili:
Sa defineasca complementul direct;
Sa identifica complementele directe din exprimarea orala si scrisa;
Sa recunoasca partile de vorbire prin care se exprima complementul direct;
Sa stie cum se construieste complementul direct;
Sa nu confunde complementul direct cu alte parti de propozitie (ex. cu subiectul);
Sa cunoasca topica, punctuatia si ortografia complementului direct exprimat prin pronume personal, forme neaccentuate in acuzativ;
Sa construiasca enunturi cu complemente directe exprimate prin diferite parti de vorbire.
b. psihomotorii: sa ortografieze corect formele neaccentuate ale pronumelui personal in acuzativ, cu functie de complement direct, cand se asociaza cu: forme de auxiliar ale verbului a avea, cu particula a din structura unui verb la infinitiv, cu conjunctia sa din structura unui verb la conjunctiv, cu un verb la imperativ, cu un verb la gerunziu.
Strategia didactica:
Desfasurarea activitatii
Organizarea clasei:se stabileste ordinea in clasa; asigurarea cu cele necesare desfasurarii lectiei (caiete, creioane, fise etc. ) - 1 min.
I. Actualizarea celor invatate anterior - 5 min.
controlul caietului de teme (cu observatii si aprecieri, dupa caz)
verificarea modului in care elevii au alcatuit tema data ora trecuta: alcatuirea de propozitii cu atribute exprimate prin diferite parti de vorbire (substantiv in N, D si G; pronume in Ac; adjectiv provenit din participiu; verb la modurile infinitiv si supin; adverb de loc). Elevii sunt solicitati, prin sondaj, sa citeasca exemple, antrenandu-se prin intrebari frontale (dupa posibilitati) intreaga clasa.
II. Captarea atentiei elevilor pentru activitatea didactica ce urmeaza - 2 min
se poarta o scurta discutie despre clasificarea complementelor (in circumstantiale si necircumstantiale) si ce arata ele in general.
III. Anuntarea subiectului lectiei si a obiectivelor operationale- 1 min
Profesorul spune ca se va incepe studierea complementelor necircumstantiale cu atentia concentrata, mai intai, asupra complementului direct.
Va trebui ca in final sa: (se anunta obiectivele operationale:1,2,3 etc.)
IV. Dirijarea predarii si a invatarii - 35 min
Fiind cunoscuta metoda "Stiu/Vreau sa stiu/Am invatat" se realizeaza, pe tabla, tabelul corespunzator si se completeaza prima rubrica. Pe parcursul realizarii sarcinilor de lucru se va completa intregul tabel.
STIU |
VREAU SA STIU |
AM INVATAT |
-partea secundara de propozitie care determina un verb Clasificare: -circumstantiale-de loc - de timp -de mod -necircumstantiale |
- care sunt complementele necircumstantiale -ce arata complementul direct -la ce intrebari raspunde -prin ce parti de vorbire se exprima -ce cuvinte determina -cum se construieste |
Complementul direct arata obiectul asupra caruia se exercita direct actiunea verbului -cazul acuzativ -intrebari:-pe cine?, ce? -determina: -verb -interjectie verbala -se exprima prin: -substantiv -pronume -numeral -verb -locul - dupa si inaintea verbului - punctuatia- nu se desparte prin virgula -ortografie |
Prezentarea sarcinilor de invatare
Se scriu pe tabla mai multe exemple cuprinzand fapte de limba ilustrative pentru: ce arata complementul direct, in contextul relatiilor sale din enunt; parti de vorbire prin care se exprima; modul de construire; locul; punctuatia si ortografia lui.
Propozitiile sunt scrise pe partea stanga a tablei. Partea dreapta se lasa libera pentru alcatuirea unui tabel, care se completeaza, treptat, pe parcursul analizei, cu rubricile: complementul direct, cuvantul determinat, intrebarea, partea de vorbire prin care se exprima, cum se construieste, locul, punctuatia, ortografia.
Elevii vor avea de analizat sintactic propozitiile, urmarind descoperirea complementelor care arata obiectul (fiinta, lucru, fenomen) asupra caruia se exercita direct actiunea verbului (sau interjectiei cu valoare verbala) determinat(a) . ei vor sintetiza observatiile pe tabla, sub forma tabelului mentionat si a unei scheme ce se va trece in rubrica "Am invatat".
Se vor analiza, pe rand, exemplele, prin conversatie frontala. Analiza se desfasoara astfel: "Analizati prima propozitie! Care este subiectul? Dar predicatul? Pe cine determina substantivul masina? Ce arata el in relatiile din propozitie spre deosebire de imediat? La ce intrebare raspunde? Cum se construieste? Care e locul, punctuatia? " . concomitent se completeaza tabelul. Se procedeaza in felul acesta cu toate propozitiile. Dupa analiza a doua-trei exemple, elevii formuleaza definitia complementului direct, precizeaza intrebarile, arata cuvintele determinate (verb, interjectie), partile de vorbire prin care se exprima (substantiv in Ac; pronume; numeral cu prepozitie; verb la infinitiv, gerunziu si supin), locul (de obicei dupa verbul determinat, dar si inaintea verbului), construirea (cu sau fara prepozitie), punctuatia (nu se desparte prin virgula de verbul determinat), ortografia.
Tabla arata, in final, astfel:
Exemple
Tabel
Cuvant determinat |
Intrebare |
Complementul direct |
Exprimat prin |
Construit |
Loc |
Ortografie |
opreste |
Ce? |
masina |
substantiv |
Fara prep. |
Dupa | |
Am auzit |
Pe cine? |
l- |
Pron. pers |
Fara prep. |
inainte |
l- |
Schema
-cazul acuzativ
- intrebari: pe cine?, ce?
-determina:- verb
-interjectie
Complementul -se exprima: -substantiv
direct -pronume
-numeral
-verb
-loc: dupa si inaintea verbului
-ortografia
V. Asigurarea feedback-ului
Are loc pe parcursul conducerii invatarii, intarirea facandu-se treptat, prin aprecieri verbale (Ebine!, Da!, Exact!, etc).
VI. Evaluarea formativa -4 min
Se da, ca activitate independenta individuala, testul:
Alcatuiti trei propozitii cu complemente directe exprimate prin pronume personale, forme neaccentuate, in Ac.
VII. Asigurarea retentiei si a transferului - 2 min
Se da ca activitate independenta rezolvarea unor exercitii din manual sau alcatuirea de texte in care sa se foloseasca complemente directe exprimate prin diferita parti de vorbire.
Proiectul desfasurarii activitatii poate fi pus in pagina si intr-o alta forma. De exemplu:
Evenimentele lectiei |
Obiective operationale |
Continutul adecvat |
Strategia didactica |
Evaluare |
I. Actualizarea celor invatate anterior (10') |
Elevii vor fi capabili sa construiasca propozitii cu atribute |
Propozitii formulate de elevi cu atribute |
Prin sondaj, elevii citesc exemplele date in caietele de teme, intrebari frontale |
Evaluarea temei pentru acasa prin aprecieri verbale |
II. Captarea atentiei elevilor (14') |
Clasificarea complementelor in circumstantiale si necircumstantiale |
Conversatie catihetica despre felul complementelor si ce arata, in general, ele |
Intarirea raspunsurilor |
|
III. Enuntarea temei noi si a obiectivelor operationale (1') |
La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili: O1, O2, O3 etc |
Complementele directe dintr-un sir de exemple date |
Profesorul enunta obiectivele operationale de urmarit | |
IV. Prezentarea sarcinilor de invatare (10') |
Textele cu faptele de limba ilustrative pt complementul direct (prin ce se exprima, construire, loc, punctuatie, ortografie) |
Se scriu textele pe partea stanga a tablei (sau se dicteaza) |
Se intaresc raspunsurile de catre profesor |
|
V. Conducerea invatarii (15') |
Se urmaresc obiectivele 1,2,3,4,5,6 |
Textele : -Opreste imediat masina! -Il zaresc pe George. etc |
Analiza sintactica a propozitiilor prin activitate frontala; conversatie euristica, concomitent se realizeaza un tabel si o schema sintetica |
Intarirea raspunsurilor |
VI. Asigurarea feedback-ului (4') |
Se infaptuieste pe parcursul invatarii prin: ex de identificare, de completare, activitate frontala si individuala |
Intarirea raspunsurilor prin aprecieri |
||
VII. Evaluare formativa (4') |
Activitate independenta individuala |
Testul de evaluare mentionat |
||
VIII. Asigurarea retentiei si transferului (2') |
Sa construiasca propozitii cu complemente directe |
Activitate independenta pentru acasa |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 7965
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved