CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
Gradinita cu program normal nr.1 Gheraseni
Judetul Buzau
Educatoare:
Grupa:Pregatitoare A,,Piticii"
Domenii experientiale: DS/DEC/DOS
Tema:Munca la camp in anotimpul primavara
Tipul de activitate:Consolidare
Mijloace de realizare: activitata integrata( cunoasterea mediului/matematica/desen modelaj/activitate practica).
Scopul activitatii
Informativ
-consolidarea cunostintelor despre munci specific anotimpului primavara la camp ;
-imbogatirea si activizarea vocabularuluiprin utilizarea unor cuvinte si expresii noi.
Formativ :
-formarea unei atitudini pozitive fata de meseria de agricultor ;
-educarea interesului si a dragostei pentru munca.
Educativ:
-cultivarea sentimentelor de dragoste si intelegere fata de cei care muncesc in agricultura;
Obiective operationale:
Cognitive si de limbaj:
-sa identifice imagini specific muncilor de primavara la camp ;
-sa formuleze propozitii corecte din punct de vedere logic si gramatical ;
-sa raspunda la intrebari .
Psiho-motorii:
-sa raspunda prin actiune la cerintele educatoarei .
Socio-afective :
-sa coopereze cu colegii din grup;
-sa manifeste respect si admiratie fata de cei care muncesc la camp.
Strategii didactice
Metode si procedee :conversatia euristica,explicatia descrierea, floarea de lotus ,turul galeriei.
Mijloace didactice :imagini reprezentative ale muncii oamenilor la camp,coli de desen creioane colorate , opt flori de lotus,hartie creponata,lipici,imagini cu utilaje agricole,plastilina,foarfeci.
Forme de realizare :frontal,grupal,individual.
Durata :30-35 minute```
Locul de desfasurare :sala de grupa
Bibliografie : Revista,,Invatamantul prescolar in mileniul III" Editura Eprograph-2008
Silvia Breben,E.Gongea,G.Ruiu,M.Fulga- Ghid metodic,,Metode interactive de grup"-
Laurentia Culea-coordonator-,,Aplicarea noului curriculum"-Editura Diana
Eveniment didactc |
Continut |
Strategii didactice |
Evaluare |
Moment organizatoric |
-amenajarea mobilierului conform metodei ,,Lotus -pregatire materialelor necesare desfasurarii activitatii; -aranjarea scaunelelor in semicerc; | ||
*Captarea atentiei |
Trezirea inteesului pentru activitate se va face printr-o ghicitoare ; ,, Astazi, in gradina mea Am vazut dupa perdea Cum o zana frumusica Da iar viata la gradina. Oare cine este? Cine? (Primavara) |
Surpriza Observatia Conversatia |
Evaluare frontala individuala |
*Anuntarea temei |
Se va descoperi din floarea mare de lotus, imaginea reprezentativa muncilor de primavara la camp ceran- du-li-se copiiilor sa exprime verbal ceeea ce vad in imagine. Se va anunta tema ,,Munci de primavara la camp ,, -se va intuit materialul aflat pe masa mea precum si cel aflat in fata copiilor. |
Conversatia Exercitiul |
Evaluare individuala |
*Dirijarea invatarii -organizarea pe grupuri -comunicarea sarcinii didactice |
Se aleg opt copii cu ajutorul unor ghicitori sugestive ; -,,Doua roate, cutit lat Foloseste la arat - Cine este l-ati aflat? ,,(Plugul) ,,Intr-un cuib de randunici Sunt vreo noua oua mici. Mata a furat azi doua Si-au ramas. Stiti cate oua ? ,, ,,Closca are in ograda Sapte puisori pestriti. Si vreo doi mai galbiori Ghemotoace de beteala. Acum socotiti indata Cati pui are closca noastra ?,, ,,Gainusa cea motata Facu opt oua-n poiata. In opt zile sa se stie ! In a opta,inc-un ou. Cine socoteste-ndata ? Cate oua s-a ouat,, ,,Dintr-un stol de randunici Sapte mari si doua mici, Una s-a oprit din zbor. Cine socoteste-ndata Cate sunt acum in stol ?,, ,,Dinti
frumosi si zdraveni are Copiii alesi vor lua de la masa mea cate o imagine din cele opt existente ,imagini ce ilustreaza diferite activitati la camp,apoi,cu unu sau doi parteneri de lucru se vor aseza la una din masute pe care sunt asezate florile de lotus. Dupa ce se vor aseza la masute le voi explica sarcinile pe care le au de rezolvat : Mai intai fiecare lider de grup, dupa ce se consulta cu colegii, va citi imagi- nea pe care o are pe masa. In functie de tema pe care o au le voi prezenta sarcinile astfel : 1-pentru semanat sa desneze cate opt grupuri de seminte diferite a cate noua seminte in grup; 2-pentru arat sa deseneze un camp arat trasand linii ondulate 3-pentru greblat sa scrie pe fiecare rand cate noua dinti de grebla ; 4-pentru plantat sa desene-ze grupuri de cartofi ,cate noua in fiecare grup, avand marimi diferite ;mare,mij- lociu,mic. 5-pentru parcul de masini sa decupeze opt masini si unelte agricole ; 6-pentru fertilizat sa realizeze din hartie creponata mototolita un camp cu grau verde; 7-pentru tratarea culturii de grau sa deseneze in ordine crescatoare opt gandaci de marimi diferite ; 8-pentru intretinerea masinilor ,sa modeleze pe planseta un tractor din forme geometrice. |
Exercitiul -exercitiul |
Evaluare frontal si individual Evaluare frontal si individuala |
*Obtinerea performantelor |
Executarea sarcinilor de catre copii in colaborare cu membrii grupului,respectand indicatiile educatoarei si utilizand tehnicile de lucru in mod corect.Ajutorarea copiilor care solicita sprijin sau adreseaza intrebari si atentionarea acestora in pastrarea ordinii si disciplinei . |
Exercitiul conversatia explicatia Tehnica lotus |
Evaluare individual si grupala |
Asigurarea feed-bak-ului |
Cei opt lideri de grup vor aseza conform diagramei lotus cele opt imagini ,apoi ,fiecare grup isi va expune lucrarile in jurul temei avute explicand cum au procedat. |
Exercitiul povestirea frontal grupal |
Evaluare frontal individual |
*Evaluarea performantelor |
Aprecierea lucrarilor se va face prin turul galeriei astfel incat fiecaregrup sa evalueze alt grup. Argumentele vor fi sub forma(imi place lucrarea colegilor pentru ca.) |
Observatia explicatia turul galeriei |
Evaluare global Evaluare individuala |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 6457
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved