CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Domeniul Industrie alimentara
Calificarea Lucrator in industria alimentara
Clasa a IX a P -SAM
Disciplina instruire practica
Modulul Procese si utilaje in industria alimentara
Data 18 aprilie 2007
PROIECT DIDACTIC
Tema Lectiei: Deservirea malaxorului
Unitatea de competenta 16-Amestecarea materiilor prime si auxiliare in industria alimentara.
Competenta 16.2-Executa amestecarea materialelor pastoase.
Criterii de performanta
(a) Identificarea tipurilor de malaxoarelor
(b) Realizarea compozitiilor pastoase
(c) Igienizarea malaxoarelor
Proba practica de evaluare prin care elevul demonstreaza ca este capabil sa identifice partile componente asa cum este specificat in criteriul de performanta (a).
Proba practica de evaluare prin care elevul demonstreaza ca este capabil sa realizeze compozitia pastoasa asa cum este specificat in criteriul de performanta (b) .
Proba practica de evaluare prin care elevul este capabil sa execute igienizarea cu substante de igienizare asa cum este specificat in criteriul de performanta .
Scopul lectiei dobandirea abilitatilor cheie:comunicare,igiena si securitatea muncii,lucrul in echipa si a competentei executa amestecarea materialelor pastoase
Tipul lectiei:Formarea de priceperi si deprinderi practice.
Resurse de timp: 50min.
Locul de desfasurare: atelier panificatie
C2-enumeraea utilajelor folosite la amestecare.
C1-precizarea scopului operatiei de amestecare.
C3-identificarea partilor componente ale malaxorului.
C4-descrie functionarea utilajului.
C5-realizeaza fazele de deservire ale malaxorului(verificarea tehnica,alimentarea,evacuarea,igienizarea)respectand normele de protectie a muncii si igiena
Resurse procedurale: -explicatia,studiu de caz , conversatia ,problematizarea ,observatia dirijata,demonstratia,exercitiul practic,joc de rol.
Resurse materiale: - utilajul din dotarea atelierului,planse,calculator ,CD cu imagini tipuri de malaoare ,fise de lucru, test de evaluare.
verificare orala si scrisa - test de evaluare
STRUCTURA LECTIEI
ETAPELE LECTIEI |
Activitatea desfasurata de |
Timp |
|
MAISTRU-INSTRUCTOR |
ELEVI |
||
1.Moment organizatoric |
Verificarea prezentei ; - Verificare mijloacelor didactice ; - Creaza atmosfera de lucru. |
Raspund solicitarilor maistrului-instructor |
1 min |
2. Captarea atentiei elevilor |
-Prezinta tema si obiectivele lectiei ; -Traseaza sarcini . |
Asculta prezentarea m.s, isi pregatesc materialele necesare desfasurarii orei. |
1 min |
3. Realizeaza o scurta recapitulare. Cs1 |
m.s dirijeaza pe baza planului adresarea intrebarilor si receptarea raspunsurilor 1.Enumerati operatiile invatate pana acum. 2.Precizati necesitatea operatiei tehnologice de amestecare. 4.Precizati utilajele folosite pentru amestecare. |
Elevii raspund solicitarilor profesorului |
3min |
Prezentarea noilor continuturi. Generarea entuziasmului si a interesului. |
Prezentare multimedia a unui malaxor,folosind mijloace IT.cs2 Demonstraza deservirea utilajului.cs3 Numeste elevi pe sarcini,concrete privind fazele de deservire.Urmareste modul de executie si corecteaza eventualele greseli.cs4 Pregateste clasa pentru evaluarea cunostintelor(moment de relaxare) |
-Noteaza in caiete si analizeaza plansa ,imagini calculator: -executa operatia prin joc de rol,observa modul de desfasurare -Urmaresc explicatiile, noteaza in caiet; |
10 min 5min |
5.Fixarea cunostintelor cs5 |
Adreseaza intrebari. Face evaluare practica prin activitate cu sarcina de lucru in echipa. Propune exercitii cu spatii goale de completat |
Raspund intrebarilor adresate de profesor. Descrie modul de functionare al malaxorului cu propriile cuvinte. Completeaza fisele de lucru. |
17 min |
6Evaluarea si elevilor si concluzii finalecs6 Ordinea la locul de munca.cs7 |
Apreciaza cu note participare elevilor la lectie; Prezinta concluzii finale. |
Participa la actul notarii. Asculta aprecierile profesorului. |
11 min 2 min |
Numele si prenumele_____ _______ ______ ______
Clasa a IX-a SAM Lucrator in industria alimentara
(2p)1.Incercuiti operatiile ce au loc in faza de alimentare:
a)asezarea muncitorului pe covorul de cauciuc.
b)umplerea cuvei cu materialele necesare amestecarii.
c)urmareste miscarea cuvei in plan orizontal.
d)ungerea cuvei .
(1P)2.Scopul operatiei de amestecare este....................
(3P)3.Enumerati trei reguli de protectie a muncii specifice malaxorului:
(3P)4.Enumerati fazele de deservire ale malaxorului :
NOTA:Se acorda un punct din oficiu 1p Total =9p+1p oficiu
10p
Instructiuni:
Citeste cu atentie toate cerintele instrumentului de evaluare .
Daca ai neclaritati comunica celui care evalueaza.
Asigura-te ca ti-ai scris numele pe test.
Numele si prenumele.......
Numele si prenumele...........
FISA DE LUCRU
Identificati partile componente ale malaxorului.
Precizati locurile periculoase la utilaj.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 4580
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved