CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
Data
Clasa:a III-a A
Aria curriculara:Optional
Disciplina:Matematica distractiva
Unitatea de invatare: Numere naturale
Subiectul Operatii cu numere naturale
Tipul lectiei:de consolidare
Scopul lectiei:Consolidarea cunostintelor referitoare la operatiile de adunare,scadere,
inmultire si impartire prin exercitii si probleme,utilizand un limbaj adecvat.
Obiective operationale:
O1:-sa calculeze exercitiile de adunare,scadere(0-1000),inmultire si impartire (0-100),utilizand corect ordinea operatiilor;
O2:-sa rezolve probleme de logica si perspicacitate;
O3:-sa aplice cunostintele de la alte discipline in realizarea sarcinilor de lucru; O4:-sa compuna probleme dupa un exercitiu dat;
O5:-sa coopereze in realizarea unor sarcini de grup.
Forma de organizare:frontal,individual,pe grupe
Metode si procedee:conversatia,explicatia,brainstorming,metoda inteligentelor multiple,
turul galeriei,tehnica 3-2-1.
Bibliografie:
Neculai Avasalcei,Stefan Butnariu,Iulian Cristea-Programe scolare pentru invatamantul primar-discipline optionale,Editura As"s,2000
Adina Livia Chirila-Matematica,exercitii si probleme distractive pentru clasa a III-a,Editura Dacia,2004
Aurel Maior,Doina Popa-Matematica distractiva,clasa a III-a,Editura Aramis,2005
Desfasurarea lectiei
Momentele lectiei |
Ob. Oper. |
Continutul instrctiv-educativ |
Metode si procedee |
Evaluare formativa |
1.Moment organizatoric 2.Verificarea cunostintelor 3.Anuntarea lectiei si a obiectivelor 4.Dirijarea invatarii si realizarea feed-bak-ului V.Incheierea activitatii |
O1 O2 O3 O4 O5 |
Se pregatesc materialele necesare desfasurarii lectiei.Stabilesc linistea si ordinea in clasa. Voi numi un elev care va preciza ce au avut de invatat pentru astazi. Impreuna cu elevii vom reactualiza cunostintele anterioare realizand un ciorchine.(anexa 1) Se va realiza apoi un antrenament mintal prin diverse exercitii: -Afla jumatatea lui 20; -Afla sfertul lui 36; -Afla o cincime din 45; -Afla nr de 7 ori mai mic decat 56; -Afla catul numerelor 32 si 8; -La dublul nr 6 adauga dublul lui 12; -Suma nr 25 si 5 imparte-o la 3; -Inmulteste nr 8 si 7,adauga apoi 4 si afla jumatatea numarului obtinut; -Ma gandesc la un numar,il impart la 6 si obtin 7.La ce numar m-am gandit?Aflati jumatatea numarului aflat. ,,-Ce varsta ai Roxana?intreaba Carmen. -Daca inmultesti cu 6 pe cel mai mic numar de zeci si scazi 50,vei afla. Voi veti putea ghici?,, -Bunica se indrepta spre piata cu un cos in mana.In cos erau doi puisori,un iepuras si o rata. Cate picioare mergeau la piata? -O bara metalica este taiata in 5 bucati.Cate taieturi se fac? -O fetita isi duce cardul de gaste la pasune.O gasca mergea inaintea altor doua,alta intre doua si alta dupa doua.Cate gaste erau in card? -Pe o casa sunt patru cosuri de fum,pe casa vecinului -trei,iar pe casa urmatoare-doua.Ce obtinem in rezultat? -Cate picioare au 2 iepuri,3 vulpi si 3 cocosi?Dar 3 cai,2 miei si 5 rate? -Calculati suma numerelor pare pana la 9. -Micsorati produsul numerelor 8 si 5 de 4 ori. -Pe un lac cresc o sumedenie de nuferi.Ei isi dubleaza suprafata in fiecare zi,iar in 20 de zile acopera in intregime lacul.In cat timp acopera nuferii jumatate din suprafata lacului? Andrei este al cincisprezecilea daca se numara elevii de la inceputul randului si tot al cincisprezecilea daca se numara de la sfarsitul randului:Cati elevi sunt in rand? Astazi, la matematica distractiva, vom cauta sa rezolvam cat mai multe exercitii,folosind toate cele 4 operatii invatate,insa pentru a patrunde in lumea minunata a cifrelor si a operatiilor aritmetice trebuie sa fiti atenti la sarcinile de lucru deoarece stiti ca uneori se ascund anumite capcane in modul de formulare al problemelor. Pentru o abordare a subiectului din mai multe perspective,folosesc metoda inteligentelor multiple.Impart clasa in cinci grupuri a cate 3 si respectiv 4 elevi.Fiecare grupa isi alege liderul.Impreuna citesc cerinta fisei de lucru si incep sa o rezolve. Exemplu Echipa I-Scriitorii(anexa 2) 1.Rezolvati exercitiile.Aranjand crescator rezultatele veti obtine un proverb. 2.Cunoscand ca o vocala valoreaza 5,iar o consoana 3,care este suma literelor in cuvantul ,,MATEMATICA,,? Echipa II-Matematicienii(anexa 3) 1.Ioana a rezolvat prima din clasa problema data de invatatoare.Ea a explicat problema si altor 3 colegi.Acestia la randul lor,au explicat-o mai departe la cate alti 3 si fiecare dintre acestia la cate alti 3. La
inceputul lectiei,toti stiau sa rezolve problema. 2.Compuneti o problema dupa urmatorul exercitiu:(36+45):9= Echipa III-Pictorii(anexa 4) 1. Rezolvati exercitiile.Gaseste pentru fiecare fluture floarea potrivita;colorati apoi fluturele asemenea florii gasite. 2.Desenati fluturi cu aripioarele sub forma de inima! Echipa IV-Muzicienii(anexa 5) 1.Rezolvati problema rimata apoi cantati un cantec potrivit continutului problemei, dirijand. 2.Numiti sase zile la rand,fara sa scrieti data sau numele lor. Echipa V-Cercetasii(anexa 6) 1.Calculand corect veti descoperi cate alune consuma Rita-Veverita si cate mure mananca Ursuletul-Martinel.Comparati rezultatele. 2.Calculati,,cate flori sunt in gradina?,, Veti rezolva sarcinile de pe fisa de lucru in 20 minute. La terminarea rezolvarii sarcinilor,se vor afisa lucrarile acestora iar elevii vor face turul galeriei.Vor putea verifica fisele colegilor aducand adaugiri,completari. Se va verifica munca fiecarei echipe in parte,liderul va iesi sa citeasca sarcina de lucru precum si rezolvarea.Se apreciaza fiecare realizare. Cer elevilor sa scrie/spuna: -3termeni din ce au invatat astazi, -2idei despre care ar dori sa invete mai mult in continuare, -1capacitate,o pricepere sau o abilitate pe care considera ei ca au dobandit-o la matematica distractiva. Tema pentru acasa Li se distribuie elevilor cate o fisa de lucru care va fi tema pentru acasa.(anexa 7) |
conversatia metoda ciorchinelui Exercitiul Problemati zarea Metoda inteligentelor multiple Explicatia Exercitiul Turul galeriei Tehnica 3-2-1 |
Capacitatea de a folosi terminologia specifica Capacitatea de intelegere a cerintelor si de a lucra in grup sarcinile de pe fisa de lucru Capacitatea de a participa la evaluarea lucrarilor Capacitatea de a aprecia modul de intelegere al cunostintelor si de a le analiza pe cele care mai trebuie consolidate |
DESCRIPTORI DE PERFORMANTA
FOARTE BINE |
BINE |
SUFICIENT |
Calculeaza exercitiile de adunare si scadere precum si inmultirile si impartirile,utilizand corect terminologia specifica. Rezolva probleme de logica si perspicacitate,corect. Aplica cunostintele de la alte discipline in realizarea sarcinilor de lucru. Compune probleme dupa un exercitiu dat. Coopereaza in realizarea sarcinilor de grup. |
Calculeaza exercitiile de adunare,scadere,inmultire si impartire,utilizand terminologia specifica(in functie de cerinta fisei de lucru) Rezolva probleme de logica si perspicacitate,conform cerintei fisei,cu mici erori; Aplica cunostintele de la alte discipline in realizarea sarcinilor de lucru,cu mici ezitari; Compune probleme dupa exercitiu dat; Coopereaza activ la realizarea sarcinilor. |
Calculeaza exercitiile de adunare,scadere,inmultire si impartire,cu sprijin dat; Rezolva probleme de logica si perspicacitate,cu sprijin dat; Aplica cunostintele de la alte discipline,cu ajutor dat; Compune probleme dupa exercitiu,cu ajutor dat; Participa la activitatea de grup. |
Descriptori de performanta pe grupe:
SCRIITORII
FOARTE BINE |
BINE |
SUFICIENT |
Rezolva exercitiile respectand ordinea operatiilor; Ordoneaza crescator rezultatele obtinute obtinand astfel proverbul corect; Utilizand cunostintele de la limba romana,recunoaste consoanele si vocalele apoi face suma cuvantului cerut. |
Rezolva zece din cele paisprezece operatii,corect; Ordoneaza crescator rezultatele obtinute si obtine proverbul; Utilizand cunostintele de la limba romana,recunoaste consoanele si vocalele,face suma cuvantului cerut cu eroare de calcul. |
Rezolva sase din cele paisprezece operatii,corect; Ordoneaza crescator rezulatele obtinute; Utilizand cunostintele de la limba romana,recunoaste vocalele si consoanele si face suma acestora din cuvantul dat. |
MATEMATICIENII
FOARTE BINE |
BINE |
SUFICIENT |
Rezolva problema logica propusa,cu plan si rezolvare; Compune o problema dupa exercitiu dat. |
Rezolva problema doar selectiv; Compune o problema dupa exercitiu dat. |
Rezolva o operatie din problema logica propusa; Compune o problema dupa exercitiu dat,doar operatia de adunare. |
PICTORII
FOARTE BINE |
BINE |
SUFICIENT |
Rezolva exercitiile, cauta rezulatul pe floare apoi coloreaza cu aceeasi culoare fluturele si floarea gasita. Deseneaza fluturi cu aripioarele sub forma de inima. |
Rezolva patru exercitii din cele sase,cauta rezultatele pe floare apoi coloreaza fluturii si florile care au acelasi rezultat cu aceeasi culoare. Deseneaza fluturi cu aripioarele sub forma de inima. |
Rezolva doua exercitii din cele sase,cauta rezultatele pe floare si coloreaza cu aceeasi culoare fluturele si floarea gasita; Deseneaza fluturi cu aripioare sub forma de inima. |
CERCETASII
FOARTE BINE |
BINE |
SUFICIENT |
Calculeaza corect respectand ordinea operatiilor cate alune aduna veverita si cate mure mananca ursuletul; Calculeaza cate flori sunt in gradina,folosind operatiile respective. |
Calculeaza zece din cele doisprezece operatii; Calculeaza cate flori sunt folosind corect operatiile,dupa terminologia specifica. |
Calculeaza sase din cele doisprezece operatii; Calculeaza cate flori sunt folosind operatiile cerute. |
MUZICIENII
FOARTE BINE |
BINE |
SUFICIENT |
Rezolva problema rimata apoi vor gasi o melodie potrivita continutului problemei,dirijand; Numesc sase zile la rand,fara sa scrie data sau numele lor. |
Rezolva problema rimata apoi vor gasi melodia potrivita,cu mici erori; Numesc, cu o singura greseala, sase zile la rand,fara a scrie data sau numele lor. |
Rezolva, selectiv ,problema rimata; Numesc doar doua zile la rand fara a scrie data sau numele lor. |
SCRIITORII
1.Rezolvati exercitiile.Aranjand crescator rezultatele veti obtine un proverb.
a)236+64:8-9x7=
b)38+( 10x6+3):7=
c)36x10-50x2=
d)98-(12:4x7)=
( 260-cu invatatura; 77-devine; 47-Intelepciunea; 181-odata)
2.Cunoscand ca o vocala valoreaza 5 iar o consoana 3,care este suma literelor in cuvantul,,MATEMATICA,,?
ANEXA 2
Matematicienii
1.Ioana a rezolvat prima din clasa problema data de invatatoare.Ea a explicat problema si altor 3 colegi.Acestia la randul lor,au explicat-o mai departe la cate alti 3 si fiecare dintre acestia la cate alti 3.
La inceputul
lectiei,toti stiau sa rezolve problema.
Cati elevi erau in clasa?
2.Compuneti o problema dupa urmatorul exercitiu:(36+45):9=
ANEXA 3
ANEXA 5 Cercetasii
1.Calculand corect veti descoperi cate alune consuma Rita-Veverita si cate mure mananca Ursuletul-Martinel.Comparati rezultatele.
Rita-Veverita:
250-(7x7-48:6+5x9)=
Ursuletul Martinel
571+81:9+(7x5-9x8)=
2.Calculati: cate flori sunt in gradina?
In gradina ce-o iubesc,
Flori frumoase infloresc.
Luni ,sase am numarat,
Insa zilnic s-au dublat.
Am mers in gradina apoi
Sa le numar pana joi.
Imi puteti voi spune oare
Cate flori priveau la soare?
ANEXA 4 Pictorii
1. Rezolvati exercitiile.Cautati rezultatul pe floare,apoi colorati cu aceeasi culoare fluturele si floarea gasita.
87
2.Desenati fluturi cu aripioarele sub forma de inima!
ANEXA 6
Muzicienii
1.Rezolvati problema rimata apoi cantati un cantec potrivit continutului problemei, dirijand.
,,Veselie mare,,
In gradina-i veselie,
Se marita-o iasomie,
Florile perechi tot vin,
Sa se distreze din plin:
Trei perechi de viorele,
Cinci perechi de albastrele,
Opt perechi de bujorei
Si sase de ghiocei,
Cinci perechi de galbenele
Si-nca noua de lalele.
Si mai vin si trei zambile
Caci tot erau in gradina.
Se gandeste o albina:
,,Cate flori joaca-n gradina?,,
2.Numiti sase zile la rand,fara sa scrieti data sau numele lor.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 7236
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved