Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

DIDACTIC Limba si literatura romana Clasa : a VIII-a Structura operei lirice

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC

Obiectul: Limba si literatura romana

Data: 30.IX.2009



Clasa : a VIII-a B, Scoala "Mihai Viteazul", Targoviste

Profesor:

Titlul lectiei Structura operei lirice

Text- suport : Izvorul noptii , de L. Blaga

Tipul lectiei: lectie de receptare a operei lirice

Scopul lectiei: - cultivarea interesului pentru lectura si a placerii de a citi, a gustului estetic in domeniul literaturii.

Competente generale:

1. Receptarea mesajului oral in diferite situatii de comunicare;

2. Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje orale in situatii de comunicare monologata si dialogata ;

3. Receptarea mesajului scris, din texte literare si nonliterare, in scopuri diverse;

4. Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje scrise, in diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.

Competente specifice:

1.5. aplicarea principiilor ascultarii active in manifestarea unui comportament comunicativ adecvat;

2.1. construirea unui discurs oral pe o tema data;

3.1. dovedirea intelegerii unui text literar sau nonliterar, pornind de la cerinte date;

3.3. identificarea valorilor etice si culturale intr-un text, exprimandu-si impresiile si preferintele;

4.1. redactarea diverselor texte, adaptandu-le la situatia de comunicare concreta.

Obiective operationale:

a)      cognitive:

sa-si asculte cu atentie interlocutorii;

sa citeasca expresiv poezia;

sa asigure coerenta ideilor exprimate;

sa recunoasca procedeele artistice, specificand rolul acestora in text;

sa sesizeze structura operei lirice ;

sa descopere informatiile esentiale din textul dat;

sa identifice trasaturile operei lirice;

sa-si exprime opiniile in legatura cu anumite aspecte din text .

b)      afective :

sa-si organizeze un sistem de valori;

sa manifeste interes si curiozitate fata de actul comunicarii/ lecturii.

c)      psihomotorii:

sa reactioneze complex prin aplicarea modelului si in alte situatii.

Strategia didactica:

a)      Metode si procedee: lectura expresiva, brainstorming, conversatia euristica, invatarea prin descoperire, cubul , acvariul sentimentelor;

b)      Forme de organizare: activitatea frontala , pe grupe/ in echipa si individual;

c)      Mijloacele de invatamant: fise de lucru, markere, coli de flipchart, CD , textul- suport , videoproiector / DV D Player , fise de (auto)evaluare, cubul;

d)      Metode de evaluare : observarea sistematica, aprecieri verbale, interevaluarea, analiza produselor , chestionare orala si autoevaluare;

e)      Resurse

Colectiv format din 16 de elevi ,organizati in 4 grupe , cu ritmuri apropiate de invatare.

Locul de desfasurare a lectiei: Cabinetul de consiliere.

Bibliografie

1.BLAGA, Lucian,Poezii Bucuresti, Editura Cartea Romaneasca, 1982 ;

2.PAMFIL, Alina, Limba si literatura romana in gimnaziu. Structuri didactice deschise, Pitesti, Editura Paralela 45, 2003;

3.SAMIHAIAN, Florentina; DOBRA, Sofia et ali, Caietul elevului (clasa a VIII-a), Bucuresti, Editura Humanitas, 2006.

SCENARIUL DESFASURARII ACTIVITATII

1. Moment organizatoric

-elevii absenti si motivul pentru care au lipsit;

-tinuta elevilor;

-starea igienica a clasei.

2. Captarea atentiei

Profesorul solicita elevilor sa propuna definitii pentru termenul " iubire"

( tema poeziei studiata anterior). In continuare se va observa legatura dintre ideile propuse de copii si opera ce urmeaza a fi discutata.

  1. Enuntarea titlului si a obiectivelor lectiei: Profesorul anunta titlul si

obiectivele operationale, atentionandu-i pe elevi cu privire la importanta temei discutate.

  1. Reactualizarea ideilor ancora: Se va face apel , pe tot parcursul lectiei, la cunostintele deja asimilate de elevi. Se vor reactualiza trasaturile operei lirice si se vor verifica desenele realizate de copii.

5. Prezentarea sarcinilor si dirijarea procesului de invatare :

Se distribuie fisele de lucru.

Profesorul citeste expresiv poezia, folosindu-se de imagini sugestive prezentate in Power Point. Elevii sunt solicitati sa reia lectura textului si sa aleaga un vers/ o sintagma care i-a impresionat, argumentandu-si optiunea.

Dupa realizarea acestei cerinte, copiii vor rezova primele sarcini de pe fisa de lucru. Ei vor identifica : modul de expunere, cuvintele cu valoare de simbol si sentimentul dominant din text. De asemenea, vor explica titlul poeziei.

Se va aplica metoda cubului, iar elevii vor lucra pe grupe si vor sesiza structura operei lirice, exprimandu-si opiniile cu privire la rolul procedeelor artistice utilizate in text. De asemenea, se vor compara elementele prozodice din poezie cu cele din creatia "Lacul", de M.Eminescu.

In procesul dirijarii invatarii se va avea in vedere activitatea diferentiata si se va urmari desfasurarea optima a lucrului pe grupe.

6. Obtinerea performantei si asigurarea feedbackului: Profesorul va face aprecieri dupa fiecare sarcina, oferind sugestii sau reformuland raspunsurile incorect construite sau neconcludente. Cadrul didactic va antrena si celelalte grupe in gasirea solutiilor.

Se formuleaza concluziile.

7. Evaluarea rezultatelor: Elevii vor fi evaluatori pentru lucrarile colegilor. Profesorul va face aprecieri verbale si prin notare. Copii vor rezolva testul formativ( Puzzle).

8. Asigurarea retentiei si a transferului:

Se fac noi precizari si recomandari, se comunica tema pentru acasa : alcatuirea unei compuneri, de 20-25 randuri, prin care sa demonstreze ca textul studiat apartine genului liric.

9. Evaluarea lectiei :Vezi fisa anexata(Evaluarea lectiei).



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 5384
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved