CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DE LECTIE
DATA: 23 OCTOMBRIE 2006
PROFESOR
CLASA a V-a C
OBIECTUL - LIMBA ROMANA
UNITATEA DE INVATARE - LECTURA
TEMA - TEXTUL INTEGRAL: O FURNICA de Tudor Arghezi
OBIECTIV FUNDAMENTAL: Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris;
OBIECTIVE DE REFERINTA: Cultivarea receptivitatii literar-artistice a elevilor cu privire asupra universului liric al poeziei;
La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:
a. Sa citeasca corect, fluent, expresiv si constient poezia O furnica de Tudor Arghezi, respectand punctuatia si ortografia cerute de text;
b. Sa sesizeze marcile unui text integral;
c. Sa faca diferenta dintre realitate si fictiune in opera literara;
d. Sa identifice elementele de baza - lexicale, sintactice, ortografice si de punctuatie- ale structurarii unui text literar;
e. Sa explice expresivitatea unor procedee artistice utilizate in opera literara;
f. Sa identifice ideile, sentimentele si atitudinile comunicate in textul literar;
g. Sa se exprime clar, corect, concis;
STRATEGII DIDACTICE
METODE SI PROCEDEE: conversatia euristica, explicatia, lucrul cu manualul, lectura explicativa, lectura comentata, invatarea prin descoperire, problematizarea;
MIJLOACE DIDACTICE: manual de Limba si literatura romana- cls. a V-a; ed. Humanitas, Bucuresti, 2006
FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITATII ELEVILOR: activitatea frontala, alternativ cu activitate independenta a elevilor; lucrul pe grupe;
BIBLIOGRAFIE: Limba si literatura romana- clasa a -V-a, ed. Humanitas, Bucuresti,2006;
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
Momentul organizatoric: absente, pregatirea pentru lectie, distribuirea fiselor pentru lectie | |
Captarea atentiei: li se aminteste elevilor ca in ora anterioara au inceput studiul textului integral: O furnica de Tudor Arghezi Profesorul: Ce intelegeti prin text integral? |
Elevii raspund: Textul integral reprezinta reproducerea completa, a unei lucrari de mai mica sau mai mare intindere. |
3. Trecerea la studiul noului material | |
Sunt comunicate obiectivele operationale: trecerea la studiul poeziei O furnica de Tudor Arghezi din perspectiva raportului realitate- fictiune . Profesorul scrie pe tabla titlul lectiei. Profesorul le cere elevilor sa prezinte intr-o singura fraza situatia surprinsa in poezia O furnica. Se va evidentia faptul ca poetul porneste de la un fapt obisnuit. Profesorul De unde se inspira poetul pentru ideea poeziei? Profesorul : Identificati in textul poetic aspectele care nu pot fi reale, constituind rodul imaginatiei poetului. Profesorul Ce efect creeaza apelul la imaginatie al poetului asupra cititorului? Ce impresie produc aceste versuri asupra cititorului? Elevii vor copia si vor completa in caiete schema din manual (p. 49) pentru a intelege mai bine raportul realitate -fictiune. Profesorul Identificati expresiile, care pun in evidenta ca furnica are un comportament aproape omenesc (apare in postura unei gospodine indraznete, harnice si grijulii;) Profesorul: explica procedeul prin care se mareste expresivitatea unui text. Acest procedeu poarta numele de figura de stil. Figura de stil este un procedeu utilizat pentru a spori expresivitatea unei comunicari. Personificarea este figura de stil prin care se atribuie insusiri omenesti lucrurilor, animalelor sau fenomenelor naturii. Evaluarea formativa Profesorul: Cum isi imagineaza poetul lumea vietatilor marunte? Cu ce seamana aceasta lume? Care este procedeul prin care este compusa poezia? Cum isi imagineaza poetul comunicarea cu furnica? Asigurarea retentiei si a transferului Profesorul:le cere elevilor sa rezolve exercitiile din Fisa de lucru Tema pentru acasa: Ex de la pag. 50 |
Elevii vor citi expresiv poezia, avand in vedere ca lectura model a poeziei a fost facuta in timpul orei precedente. Elevii: poetul se inspira din realitate: o furnica se urca pe piciorul cuiva. Elevii raspund: Omul vorbeste cu furnica, furnica este infipta, furnica doarme intr-o pagina de carte, furnica ar fi o galugarita ratacita departe de sihastria ei, etc Elevii: lumea construita de poet impresioneaza prin caracterul ei neobisnuit in comparatie cu lumea reala. Elevii: furnica este infipta, ea duce hrana pentru acasa, este asteptata in musuroi de catre stareta furnica. Elevii noteaza in caiete. Elevii: aceasta lume este asemanatoare cu a oamenilor, dar de dimensiuni reduse. Elevii: prin intermediul dialogului |
4.Evaluarea cunostintelor Aprecierea pentru participarea elevilor la lectie. Se acorda note. | |
FISǍ DE LUCRU
1. Alege rǎspunsul potrivit:
v " O furnicǎ micǎ, micǎ" inseamnǎ:
a) neinsemnatǎ;
b) foarte micǎ;
c) putin vizibilǎ.
v Timpul actiunii este:
a) dimineata;
b) ieri, la pranz;
c) vara
v Personajele poeziei sunt:
a) poetul;
b) furnica;
c) copilul
v Pe ce ton ii vorbeste poetul furnicii, luand in considerera versul: "Nu vrei, tatǎ, sǎ-ti arǎt
Cum iei drumul indǎrǎt?"
a) cu grijǎ;
b) cu simpatie;
c) pǎrinteste
2. Bifati proverbele care se potrivesc furnicii:
a) Lenesul mai mult aleargǎ / Scumpul mai mult pǎgubeste.
b) Cine nu vrea sǎ lucreze vara, n-are ce manca iarna.
c) Cine tot vorbeste, lucrul nu-i sporeste.
d) Gandeste de azi ce vei manca maine.
e) Cine lucrǎ are, cine sade, rabdǎ.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 11464
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved