CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
Aria curriculara: Consiliere si orientare
Disciplina : Dirigentie
Clasa: a VI a
Profesor:
Data/Nr.
Componenta: Planificarea carierei
Subcomponenta Explorarea carierei
Tema lectie: Munca si importanta ei. Ocupatie, meserie, cariera.
Scopul lectiei
Identificarea abilitatilor/aptidunilor personale necesare practicarii unei meserii
CONCEPTE CHEIE:
Aptitudini, munca, profesie, meserie, cariera
Obiective la sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili :
O1: sa explice termeni noi din domeniul profesional;
O2: sa-si constientizeze aptitudinile si sa le canalizeze catre alegerea unei profesii;
O3: sa prezinte cat mai multe meserii si sa le clasifice pe domenii de activitate;
O4: sa evidentieze rolul activ sau pasiv al parintilor in optiunea lor;
O5: sa interpreteze un text dat;
O6: sa descrie meseria preferata
O7: sa coreleze abilitatile cu aspiratiile si cu cerintele meseriei preferate
RESURSE:
Resurse materiale:
Resurse procedurale:
conversatia, conversatia euristica, explicatia, rezolvare de probleme, expunerea, problematizare, studiu de caz, joc de rol.
FORME DE ORGANIZARE:
Moment organizatoric : -1 min
Asigurarea materialele si a atmosferei coraspunzatoare. Elevii sunt organizati in 4 grupe de cate 4 elevi. Li se impart cartoane colorate si fiecare isi noteaza o calitate care sa-l reprezinte pentru activitate.
Crearea starii aperceptive emotionale, starnirea interesului pentru activitate, captarea atentiei prin
Exercitiu: Detectiv in lumea profesiilor - 5min
Copiii sunt grupati cu o saptamana inainte cate 2. Fiecare grupa isi va alege o profesie, avand grija ca acestea sa nu se repete. Timp de o saptamana, ei vor culege informatii despre acea profesie ( avantaje, dezavantaje, calitati, studii, etc) si vor realiza un spot publicitar despre acea profesie. Posterele realizate se afiseaza in clasa.
Obiectiv vizat: cunoasterea profesiilor
Concluzii: Elevii prezinta spotul publicitar in fata colegilor astfel evidentiindu-se avantajele, dezavantajele, calitatile, studiile necesare fiecarei profesii.
Derularea activitatii
Pasul 1. Definirea notiunilor: ocupatie, meserie, cariera 7 min
Se prezinta elevilor cu ajutorul videoproiectorului materialul cu definirea notiunilor, textul Ce vei deveni in viata? textul dupa R.A. Mzers si J.P. Jordaan privind semnificatia muncii, si citatele unor psihologi americani despre profesie. Este discutat fiecare aspect.
Obiectiv vizat: cunoasterea notiunilor ocupatie, meserie, cariera
Concluzii: Exemplificarea concreta, deosebirea dintre ocupatie, functie, cariera.
Pasul 2. Cum ajungem sa avem o ocupatie, functie, meserie, cariera - 10 min
Exercitiu: Drumul spre ocupatie, functie, meserie, cariera:
Joc de rol: Un elev trebuie sa parcurga drumul spre El se intalneste cu colegii care joaca roluri diferite (ocupatie, meserie, cariera)
Cartoane cu elementele indispensabile in drumul sau.
Obiectiv vizat: etapele parcurse pentru a avea o meserie.
Concluzii: Elevii identifica drumul pe care trebuie sa-l parcurga pentru o ocupatie, meserie, functie, cariera.
Pasul 3. Profesia mea - 15 min
Dirigintele cere fiecarui elev sa-si deseneze pe o foaie palma dreapta. In mijlocul palmei, sa scrie profesia pe care cred ca ar dori sa o aiba, fara sa se semneze nicaieri pe foaie. Pe fiecare deget, sa treaca o calitate personala care ii recomanda pentru profesia aleasa. Toti participantii vor realiza palmele pe foi A4, pregatite dinainte.
Cand lucrarile sunt gata, fiecare elev va prezenta ceea ce a realizat, elevilor spunandu-li-se de la inceput ca unul din scopurile activitatii este sa memoreze cat pot de mult din lucrarile colegilor.
Se strang lucrarile si se afiseaza in clasa, pe un panou la vedere. Fiecare elev, vine si extrage dintr-o urna, un bilet pe care va gasi scris numele unui coleg sau al unei colege. El va trebui sa scrie pe bilet o apreciere despre colegul respectiv si sa lipeasca biletul pe lucrarea realizata de acel coleg. In cazul in care cineva nu-si aminteste care este lucrarea colegului al carui nume a extras, va primi cateva indicii de la ceilalti.
Lucrarile realizate raman expuse la vedere macar o saptamana, pentru ca elevii sa le poata revedea, de cate ori doresc.
Obiectiv vizat: dezvoltarea creativitatii elevilor; realizarea unui proces de autocunoastere si cunoastere prin intermediul colegilor; crearea unei imagini de sine pozitive.
Concluzii: calitatile personale sunt importante in alegerea unei profesii.
Pasul 4. Rolul familiei in pregatirea pentru desfasurarea unei activitati/meserii
Prezentarea factorii care influenteaza deciziile privind cariera: INTERESE, VALORI, CARACTERISTICI DE PERSONALITATE, APTITUDINI, DEPRINDERI, PIATA MUNCII, STATUTUL SOCIO-ECONOMIC, ISTORIA FAMILIEI (Power Point) - 2 min
Exercitiu: Arborele meseriilor in familie - 8 min
Fiecare elev este rugat sa prezinte in 2 min un arbore al meseriilor in familie sa, arbore realizat acasa cu ajutorul parintilor, se trag concluziile, si se afiseaza lucrarile in clasa.
Concluzii: Este un exercitiu care ii ajuta pe copii sa constientizeze valorile familiale, sa descopere evolutia meseriilor in fam. lor si poate sa descopere elemente comune cu alti colegi.
Fiecare elev va primi spre completare un chestionar care va cuprinde urmatoarele intrebari:
1. Ce obligatii aveti in familie ?
2. Care sunt activitatile pe care le faceti cu placere?
3. Care sunt activitatile care le faceti cu placere?
4. Enumerati trei lucruri pe care stiti sa le faceti de la parintii vostri.
5. Va influenteaza parintii in alegerea viitorului? In ce sens?
Probleme dezbatute:
- rolul si importanta parintilor in luarea deciziilor,
- avantajele/ dezavantajele implicarii parintilor in orientarea lor viitoare.
- posesivitatea parintilor si libertatea copiilor in luarea deciziilor.
- exprimarea ideilor pana unde ar trebui sa mearga libertatea copiilor si daca aceasta libertate submineaza autoritatea parintilor.
Obiectiv vizat: rolul familiei in stabilirea profesiei
Concluzii: rolul familiei in stabilirea profesiei este foarte mare
Evaluarea activitatii - 2 min
"Cum te vezi peste 1, 5, 10 ani" (se lucreaza pe fise, prin autocaracterizare si " reflexia in oglinda" a aplicatiei).
Chestionar "ALEGEREA PROFESIUNII LA CUMPANA DINTRE ASPIRATIE SI
IMPLINIRE". Fiecare elev completeaza chestionarul primit (tema pt. ora viitoare).
Prezentarea titlului lectiei viitoare.
Anexa 1
CHESTIONAR
1. Ce obligatii aveti in familie ?
2. Care sunt activitatile pe care le faceti cu placere?
4. Enumerati trei lucruri pe care stiti sa le faceti de la parintii vostri.
5. Va influenteaza parintii in alegerea viitorului? In ce sens?
Anexa 2
Chestionar - Orientare profesionala
ALEGEREA PROFESIUNII LA CUMPANA DINTRE ASPIRATIE SI IMPLINIRE
Este bine sa iei cateva decizii importante cu privire la viitorul tau. Aceste decizii iti vor influenta intr-un mod hotarator alegerea profesiunii si construirea carierei tale. Sunt intrebari la care ar trebui sa reflectezi indelung si sa gasesti raspunsul potrivit. Cu alte cuvinte, viata ta depinde de modul constient si hotarat in care vei sti sa optezi.
1.Ce doresc sa fac in viata?
2. Care este meseria pe care vreau sa o imbratisez?.
3. Cum trebuie sa ma pregatesc pentru a reusi ?
4. Care sunt calitatile necesare pentru a avea meseria dorita?
5. Cine ma poate sprijini in indeplinirea aspiratiilor mele?
..
DATA COMPLETARII.
NUMELE ELEVULUI..
SCOALA..
CLASA..
DIRIGINTE
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 14016
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved