CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Proiect didactic
Data:
Disciplina: Biologie animala
Clasa : a-VI-a
Profesor : Ramona Mancu
Tema : Nevertebrate pluricelulare- VIERMI PARAZITI
Tipul lectiei: de comunicare si insusire de noi cunostinte
Obiective operationale
O1-sa explice notiunea de parazit
O2-sa cunoasca mediul de viata al viermilor paraziti
O3-sa enumere tipurile de viermi care fac parte din categoria viermilor paraziti
O4- sa prezinte adaptarile viermilor la viata parazitara
O5-sa cunosca ciclul de imnultire al viermilor paraziti
Strategii didactice
Metode si procedee didactice: observatia, conversatia, explicatia, informatizarea
Materiale si mijloace didactice: manual, planse, desene, fise de lucru, atlas zoologic, preparate, mulaje
Forma de activitate: frontala si individuala
Continut informational: conform programei
Resurse umane:clasa de elevi
Locul de desfasurare: sala de clasa
Surse informationale: manualele alternative, Metodica predarii biologiei, Ghid metodologic, Zoologia nevertebratelor, internet, "Tipuri de relatii in natura"-Tudor Orpis, Ed. FORUM, 1998
Desfasurarea lectiei
1. Moment organizatoric -verificarea frecventei elevilor si a bazei materiale a lectiei
2. Captarea atentiei- anuntarea temei si a obiectivelor urmarite
- elevii sunt rugati sa priveasca mulajele, preparatele si plansele din laboratorul de biologie, planse ce reprezinta diferite tipuri de viermi paraziti
3. Verificarea cunostintelor anterioare - elevii prezinta lectia de ora trecura-Hidra de apa dulce(mediul de viata, alcatuirea corpului, functiile indeplinite de organismul Hidrei)
4. Prezentarea noilor cunostinte
- definitia cuvantului "parazit"(etimologia cuvantului vine din limba greaca "para"=impreuna si "sitos"=hrana) si definitia termenului de parazitism
- prezentarea scurtului istoric al parazitologiei
- clasificarea speciilor care fac parte din categoria viermi paraziti: viermi lati(viermele de galbeaza si tenia) si viermii cilindrici(libricul, oxiurii si trichina)
- prezentarea notiunilor esentiale ale lectiei( urmarind: mediul de viata, alcatuirea corpului, functiile);
-se insista asupra elementelor specifice vietii parazitare(prezenta organelor de fixare bine dezvoltate, lipsa organelor de miscare, de simt, aparatelor respirator si circulator, organe de inmultire foarte bine dezvoltate-depun un numar mare de oua)
evidentierea elementelor de structura prezente in alcatuirea corpului hirei de apa dulce , elemente care se regasesc si in alcatuirea corpului viermelui de galbeaza (orificiul buco-anal), dar si elemente care apar pentru prima data in serie animala (separarea celor doua orificii:cel anal de cel bucal, aparut la limbrici)
prezentarea ciclului de viata al viermilor paraziti si efectelor negative produse de acestea
enumerarea masurilor de prevenire a bolilor parazitare(se apeleaza la cunostinlele acumulate de elevi la materia Educatie pentru Sanatate)
5. Fixarea cunostintelor si asigurarea feed-back-ului
- elevii raspund la intrebarile profesorului
Ce este un organism parazit?
Care sunt tipurile de viermi care fac parte din aceasta categorie?
Care sunt elementele structurale noi aparute la viermii paraziti?
Care sunt adaptarile viermilor la modul de viata parazit?
Care este ciclul de viata al viermelui de galbeaza?
Care este ciclul de viata al teniei?
Care este ciclul de viata al limbricului?
Care este ciclul de viata al oxiurilor?
Care sunt metodele de combatere a bolilor produse de viermii paraziti?
6. Stabilirea concluziilor -reluarea aspectelor esentiale
7. Evaluare - notarea activitatii elevilor
Evenimentul didactic |
Activitatea de invatare |
Metode si procedee evaluare |
|
Ce face profesorul |
Ce face elevul |
||
1. Captarea atentiei |
Pregatesc climatul socio - afectiv necesar actului invatarii |
Pregateste materialul necesar pentru lectie | |
2. Reactualizarea cunostintelor anterioare |
- lucrez frontal, adresez intrebari, urmaresc elaborarea raspunsurilor, daca realiazeaza conexiuni intre notiunile discutate |
Asculta, gandesc, raspund |
Conversatia frontala comparatia |
3. Enuntarea obiectivelor operationale |
- anunt titlul lectiei, il scriu pe tabla - comunic clar obiectivele operationale ale lectiei: O1-sa explice notiunea de parazit O2-sa cunoasca mediul de viata al viermilor paraziti O3-sa enumere tipurile de viermi care fac parte din categoria viermilor paraziti O4- sa prezinte adaptarile viermilor la viata parazitara O5-sa cunosca ciclul de imnultire al viermilor paraziti |
Asculta, scriu |
explicatia |
4.Prezentarea continutului si sarcinile noii invatari |
- prezint notiunile noii -prezint etimologia cuvantului parazit (din limba greaca "para"=impreuna si "sitos"=hrana) -definesc parazitismul=relatie antagonista intre doua organisme de specii diferite, in care unul(parazitul)in una sau toate stadiile de dezvoltarefoloseste un alt organism viu (numit gazda) pentru procurarea hranei, caruia ii provoaca daune, imbolnavire sau chiar moartea. Parazitismul reprezinta un tip particular de nutritie care s-a fixat in codul genetic si s-a transmis la urmasi din generatie in generatie. - explic notiunile noi - realizez schema logica sub forma unui tabel(prezentat in anexa 1) |
- asculta, observa, scriu, deseneaza |
Conversatia Observatia |
5.Obtinerea performantei |
- cer elevilor sa aplice cele invatate - adresez intrebari clasei |
- asculta, gandesc, raspund |
Activitate frontala |
6. Asigurarea feed- back-ului |
- urmaresc activitatea elevilor |
- rezolva cerintele de pe fisa de lucru |
Activitate individuala |
ANEXA1-asa va arata tabla si caietul elevilor
Fisa de lucru- VIERMI PARAZITI
CARACTERISTICI |
Viermele de galbeaza |
Tenia |
Limbricul |
Oxiur |
Mediul de viata |
-in ficatul oilor |
-in intestinul subtire al omului si altor animale |
-in intestinul omului sau altor animale |
-in intestinul gros al omului |
Alcatuirea corpului(adaptarile la viata parazitara) |
-de forma unei seminte de dovleac -au corpul acoperit cu tegument, ce are rolul de al proteja de sucurile digestive -sub tegument se gaseste o patura musculara -tegument + patura musculara = teaca musculo-cutanee -2 ventuze -aparat gastro-vascular:
-aparat excretor:
-S.N.
-organele de simt sunt slab dezvoltate |
-scolex:
-gat -proglote numeroase-in ultimele se formeaza un numar mare de oua (150.000) |
-corpul este neted -femela este mai mare decat masculul -pentru prima data in serie animala orificiul bucal este separat de cel anal -orificiul bucal-situat la capatul anterior- este inconjurat de 3 buze groase |
- mici -de culoare alba |
Ciclul de viata |
-hermafrodit -oua→apa intra in cochilia melcului Limnea→cercar→se fixeaza de firele de iarba si se transforma in chist→ ficatul oii→galbeaza |
-ouale sunt eliminate odata cu excrementele omului→intestinul porcului→larva cu 6 carlige→sange→mucghii porcului→cirsticerc→om (odata cu carnea infestata) →teniaza |
- femela depune oua( 200.000 zilnic) in intestin →eliminate odata cu excrementele → fructe, legume, apa→corpul uman → larve→strabat peretii intestinului → sange→ ficat, inima, plamani→ prin caile respiratorii sunt inghitite a doua oara → ascaridioza |
- femela depune oua in jurul anusului provocand mancarimi → mainile murdare ouale ajung in gura → intestin → oxiuroza |
Boala provocata |
galbeaza |
teniaza |
ascaridioza |
oxiuroza |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 4577
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved