CATEGORII DOCUMENTE |
PROIECT DIDACTIC
Data
Clasa: a III-a
Scoala: ,Elena Cuza'
Practicant:
Aria curriculara: Limba si comunicare
Disciplina: Limba si literatura romana
Subiectul: Numeralul
Tipul de lectie: de sistematizare, fixare si consolidare a cunostintelor
Obiectiv fundamental: sa recunoasca numeralul in texte date;
Obiective operationale:
O1 - sa scrie corect cu litere numerale;
O2 - sa identifice numerale in texte date;
O3 - sa numeasca situatii de folosire a numeralului;
O4 - sa scrie corect ,o data' ca numeral si ,odata' ca adverb;
Strategii didactice:
1. Metode si procedee: exercitiul, conversatia, explicatia
2. Resurse:
a) materiale: culegere de exercitii
b) de timp: 90 min (2 ore)
c) bibliografice:
Trandafir, Maria; Turbatu, Doru et al - Ghid pentru absolventii clasei a IV-a, Ed. Leris, Iasi, 2005
Birau, Rodica - Sa dezlegam tainele limbii romane, Ed. Cargo, Craiova, 2001
3. Forma de organizare a activitatii: frontal, individual
Evenimentul didactic |
Timp alocat |
Ob. Op. |
Continuturile invatarii |
Strategii didactice |
Evaluare |
|
Metode si procedee |
Mijl. de invatam. |
|||||
Moment organizatoric |
1 min |
Pregatirea materialelor de lucru - manuale, culegeri, caiete, pixuri etc. | ||||
Verificarea temei |
3 min |
Verificarea temei pentru acasa | ||||
Captarea atentiei |
4 min |
O3 |
Ghicitoare: ,Am un stejar cu douasprezece ramuri, Pe fiecare ramura patru cuiburi, In fiecare cuib sapte oua.'(Anul, luna, saptamanile si zilele) - Copii, cand folosim numere in viata de zi cu zi? (numerotarea paginilor, preturile produselor, scrierea scorului la diverse jocuri, cartile de joc etc) |
Conversatia |
Imagini cu diverse contexte in care se folosesc numerale |
Capacitatea de a numi situatii in care se folosesc numerale |
Anuntarea subiectului |
2 min |
- La fel ca si ora trecuta, vom discuta astazi si ne vom juca cu ,numere', de fapt vom invata mai multe despre numeral - sa scriem corect numerale, sa identificam numerale in diverse texte. |
Explicatia | |||
(Re)sistematizarea, consolidarea, fixarea cunostintelor asimilate anterior |
2 min 5 min 5 min 3 min 15 min 15 min 15 min |
O2 O1 O1 O2 O4 |
Recapitulam definitia numeralului - rog un copil sa spuna ce este numeralul. Numeralul este partea de vorbire care arata numarul obiectelor prin numarare. (exprima un numar, numarul obiectelor, ordinea obiectelor). Scriu urmatorul text pe tabla: ,Dar sapte turci pe el sarira, Si sapte sabii-l lovira, Si-al optulea, un turc barbos, Izbi turbat de sus in jos.' (G. Cosbuc - Coloana de atac) Cerinte: alegeti din text cuvintele care exprima numere; Cititi urmatoarele numerale: 8, 13, 23, 18, 12, 530, 564, 18. Scrieti-le pe caiete cu litere! Completati expresiile urmatoare cu numerale potrivite: A vorbi intre ochi Seamana ca . picaturi de apa In timp si .. miscari Scriu urmatorul text pe tabla: Si din capatul drumului, tantos, un cucos se ivi. Cucosul s-a apropiat, s-a uitat cu un ochi la carabus, si a trecut mandru inainte. (Emil Garleanu, Saracutul!) Rog elevii sa identifice numeralele din text si explic diferenta de la un cucos si un ochi, si anume ca in primul caz este vorba despre un cucos oarecare (art nehot - fara a preciza acest lucru, ci numai spunand ca nu arata un numar, ci numai insoteste un subst.), iar in al doilea exemplu explic ca acesta privi cu un ochi, nu cu amandoi (numeral). Mai dau un exemplu si rog elevii sa identifice numeralele: , intr-o zi, se lua dupa un iepure si dete o sageata, dete doua, si nu-l nimeri.' (P.Ispirescu, Tinerete fara batranete ) Se dau textele: ,o data, de doua ori, de zece ori, de nenumarate ori, ridicai dealul cu cardul de copii Da' noi nu mai mergem acasa? Ba da, dar sa ne mai dam inca o data' Mihail Sadoveanu - Mos-Craciun) ,A fost odata un om care toata viata lui nu s-a putut potrivi cu lumea - un om sucit. (I.L. Caragiale, Canuta, om sucit) Identificati numeralele din text. Explic elevilor scrierea o data si odata. Numeralul o data inseamna una data (o singura data); el se refera la actiuni care se pot repeta. De ex: O data am nimerit, de doua ori am gresit. Odata are sensurile de odinioara (candva), deodata, indata. Pe aici era odata o padure. Fara sa spuna nimic, odata (deodata) se repezi la usa. Activitate in completare - fisa de lucru (vezi anexa). Copiii lucreaza independent si apoi se lucreaza frontal cu explicatii suplimentare, extinzand posibilitatile de abordare ale textului. |
Conversatia Exercitiul Exercitiul Conversatia Exercitiul Explicatia Exercitiul Explicatia Exercitiul Exercitiul |
Capacitatea de a identifica numerale in texte date; Capacitatea de a scrie corect in litere numerale; Capacitatea de a identifica numerale in texte date; Capacitatea de a scrie corect ,o data' ca numeral si ,odata' ca adverb |
|
Realizarea feedbackului |
3 min |
Feedbackul se realizeaza permanent prin incurajari, gestica, mimica etc. | ||||
Asigurarea retentiei si a transferului |
3 min |
Va provoc sa mergeti in pauza si sa va uitati prin curtea scolii, pe holuri sa observati daca exista si alte numerale. Tema pentru acasa. |
Conversatia |
Fisa de lucru
Si mananca ei la un loc tustrei, pana ce gatesc de mancat toate cele cinci paini. Dupa ce au mantuit de mancat, calatorul strain scoate cinci lei din punga si-i da celui ce avusese trei paini, zicand:
Primiti . aceasta mica multamita de la mine. Veti cinsti mai incolo cate un pahar de vin sau veti face cu banii ce veti pofti.
Cei doi nu prea vroiau sa primeasca dar dupa multa staruinta din partea celui de-al treilea au primit. De la o vreme, calatorul strain si-a luat ziua buna de la cei doi. (I. Creanga -Cinci paini)
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 6692
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved