CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
OBIECTUL: chimie
PROFESOR:
CLASA: a VII-a
UNITATEA DE INVATARE: REACTII CHIMICE
CONTINUT CONCEPTUAL: ECUATII CHIMICE
TIPUL LECTIEI: predare
OBIECTIVE CADRU
1.Cunoasterea si intelegerea fenomenelor chimice, a terminologiei si a conceptelor specifice domeniului chimiei
2. Dezvoltarea capacitatii de comunicare, utilizand limbajul specific domeniului chimiei
3. Formarea unor valori si atitudini referitoare la impactul chimiei asupra naturii si a societatii
OBIECTIVE DE REFERINTA
La sfarsitul acestei ore elevul va fi capabil sa:
1. Defineasca notiunea ecuatie chimica, reactant, produs de reactie
2. Diferentieze notiunea de reactant de notiunea de produs de reactie
3. Clasifice substantele anorganice compuse
STATEGIA DIDACTICA:
I METODE SI PROCEDEE
INFORMATIVE: explicatia
FORMATIVE: ice breaking, problematizarea, algoritmizarea, conversatia
II RESURSE
OFICIALE: Manualul de chimie. Sistemul periodic
TEMPORALE: Captarea atentiei elevilor-3 minute
Introducerea suportului notional - 42 minute
PSIHICE: Capacitatile intelectuale ale elevilor
SCENARIU DIDACTIC
Secventele activitatii |
Ob. op. |
Continutul instructiv-educativ |
Metode si procedee |
Timp |
Evaluare |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1. Moment organizatoric |
Elevii se vor pregati pentru lectia de chimie. Vor avea pe banci manualele, caietele. Se vor pregati materialele necesare desfasurarii activitatii si se va asigura linistea in clasa. Profesorul va scrie la tabla titlul lectiei si planul de desfasurare a lectiei: Ecuatii chimice 1. Definirea reactiilor chimice 2. Partile componente ale unei reactii chimice 3. Clasificarea substantelor anorganice simple |
3 min |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2. Introducerea suportului notional |
O1 O2 O3 |
A + B= C Substantele A si B se numesc reactanti, iar substanta C se numeste produs de reactie. Care credeti ca ar putea fi definitia reactantilor? Dar al produsilor de reactie? Substantele care intra in reactie se numesc reactanti iar substantele care rezulta din reactie se numesc produsi de reactie Reactantii si produsii de reactie pot fi: -substante simple: H2, O2 - substante compuse: CaCO3, NaOH O reactie chimica poate avea ca si reactanti: - doua substante simple: ( dati exemple de substante simple) H2 + 1/2 O2 → H2O C + O2 → CO2 - o substanta simpla si o substanta compusa ( dati exemple de substante simple, respectiv de substante compuse) Zn + 2HCl → ZnCl2 + H2↑ - doua substante compuse: NaOH + HCl→ NaCl + H2O
- oxizi- care sunt compusi binari ai oxigenului cu alte elemente, metale sau nemetale., au formula generala E2On in care n reprezinta valenta elementului Se denumesc astfel: prefixul 'oxid de' urmat de denumirea elementului, in cazul oxizilor nemetalici se va tine cont de numarul de atomi de oxigen din molecula prin adaugarea prefixului' mono, di, tri' in functie de numarul de atomi de carbon
- baze – sunt substante chimice care contin in molecula lor un atom de metal si una sau mai multe grupari hidroxid, egal cu valenta metalului Au formula generala: M(OH)n Se denumesc astfel: prefixul 'hidroxid de' urmat de denumirea metalului
- acizi – substante compuse care cuprind in molecula lor unul sau mai multi atomi de hidrogen si un radical acid. Au formula generala HnA in care n este valenta radicalului acid Se denumesc astfel: prefixul ' acid' urmat de denumirea radicalului acid
- saruri – substante compuse care contin in molecula un metal si un radical acid Au formula generala MaXn in care a reprezinta valenta radicalului acid, iar n reprezinta valenta metalui. Se denumesc astfel: numele radicalului acid urmat de denumirea metalului
|
Conversatia euristica, explicatia, problematizarea |
42 min |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 7291
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved