| CATEGORII DOCUMENTE |
| Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
Aria curriculara: Om si societate
Disciplina: Educatie civica
Subiectul: Grupurile
Tipul lectiei: de verificare si fixare
O.C.1: Cunoasterea si utilizarea limbajului din sfera valorilor civice
O.R.1.1 sa cunoasca si sa descrie intelesul unor termeni specifici limbajului civic;
O.C.2: Dezvoltarea unor comportamente relationale privind constituirea grupurilor sociale
O.R.2.1: sa identifice grupurile sociale din care face parte;
O.R.2.2: sa descopere si sa descrie intr-o maniera clara si concisa diferite relatii sociale din grup;
O.R.2.3: sa dovedeasca dorinta de participare la activitatea unor grupuri.
Obiective operationale
O.O. 1.1.a : sa explice termeni specifici limbajului civic si sa-i foloseasca in discutarea imaginilor etc.
O.O. 2.1.a : sa numeasca diferite grupuri din care face parte;
O.O. 2.2.a : sa compare diferite grupuri dupa criterii ca : grad de rudenie, interese, forme de activitati etc.;
O.O. 2.3.a. sa descopere reguli de constituire si functionare a grupului.
Descriptori de performanta
|
Ob. op. |
FB |
B |
S |
|
1.1.a |
- identifica si diferentiaza cu rapiditate termeni specifici cu inteles apropiat intr-o succesiune de imagini; |
- gaseste termeni potriviti si identifica diferentele specifice pentru termenii respectivi intr-o succesiune de imagini, cu sprijin minim din partea invatatorului; |
- gaseste termeni potriviti intr-o succesiune de imagini, sprijinit de intrebarile invatatorului; |
|
2.1.a 2.2.a |
- se identifica pe sine si pe altii ce apartin sau nu acestor grupuri; |
- se identifica pe sine si diferiti membri ai familiei, clasei si grupului de prieteni; |
- identifica familia, clasa si prietenii ca grupuri sociale pe baza unor imagini date; |
|
2.3.a |
- descrie intr-o maniera clara, precisa diferite relatii sociale de grup in compuneri, povestiri, dramatizari; |
- descrie in compuneri si povestiri diferite relatii sociale si de grup; |
- identifica in compuneri si povestiri diferite relatii de grup. |
Elemente ale activitatii de fixare
Tip de invatare: reproductiva, inteligibila, prin descoperire, creativa
Tip de interactiune: expozitiva, dialogata, bazata pe activitatea
elevilor
Metode si procedee : conversatia, explicatia, problematizarea, jocul
didactic
Mijloace de invatamant : imagini, texte.
Material bibliografic : "Curriculum National", Bucuresti, 1999
"Manual de educatie civica pentru clasa a
III-a", Editura Petrion, 2002
Secventele lectiei |
Timp |
O.O. |
Continutul invatarii |
Descrierea situatiei de invatare |
Evaluare |
||||||||||||
Captarea atentiei |
5 min. |
2.3.a |
C1 - exersarea deprinderilor de comportament scolar. C2 - ex. : "Scrieti inca trei nume de colegi cu care ai vrea sa fii in echipa." |
S 1: Interactiune:expozitiva Metode si procedee : instructajul S 2: Interactiune bazata pe activitatea elevilor Metode si procedee: conversatia |
Frontala |
||||||||||||
|
Verificarea cunostintelor |
8 min. |
2.3.a 2.1.a |
C3 - ex.1 : "Care este diferenta dintre echipa si grup?" ex.2 : "Enumerati trasaturile grupului. Enumerati trasaturile echipei. Comparati-le!" ex.3 : "Enumerati grupurile din care poate face parte un copil." |
S 3 : Interactiune: dialogata Metode si procedee : explicatia, conversatia euristica, problematizarea etc. Tip de invatare : receptiv-reproductiva, inteligibila |
Orala Frontala Individuala Formativa |
||||||||||||
|
Anuntarea temei, enuntul obiectivelor |
2 min. |
C4 - receptarea titlului lectiei : "Grupurile din care facem parte". |
S 4: Interactiune: expozitiva Metode si procedee : explicatia |
Frontala |
|||||||||||||
|
Dirijarea invatarii |
10 min. |
1.1.a 2.3.a |
C5 - "Priveste imaginile. Ce grupuri se pot constitui ? Scrie minim trei caracteristici ale grupurilor formate!" Ce invatam in grup ?" " - Credeti ca oamenii ar putea sa traiasca impreuna (sa lucreze, sa invete, sa se joace) fara sa respecte anumite reguli de comportare?" |
S 5: Interactiune: bazata pe activitatea elevilor, dialogata Metode si procedee : conversatia, problematizarea, explicatia Mijloace de invatamant: imagini Tip de invatare : operationala, inteligibila |
Pe grupe Formativa |
||||||||||||
|
Obtinerea performan-telor si asigurarea feed-back-ului |
17 min. |
2.1.a 2.2.a 2.3.a |
C6 - "Cititi textele si completati tabelul !"
Text 1 : "Bogdan a venit acasa cu doua ore intarziere. Parintii lui l-au pedepsit, lipsindu-l de jocul preferat, pe o perioada de timp. Bogdan s-a suparat foarte tare si le-a scris parintilor un bilet. <M-am suparat! Nu mai vorbesc cu voi!>" Text 2 : "Liderul clasei a III-a a pus in discutie venirea cu o jumatate de ora mai devreme a colegilor in vederea pregatirii clasei pentru oaspetii de a doua zi. Toti colegii au fost de acord, asa ca hotararea clasei a fost luata si trebuia respectata. - Eu nu voi veni ! i-a spus Doru lui Matei. Eu nu vreau sa ma supun nimanui ! Si asa a fost ! " Text 3 : " In pauza elevii organizeaza jocul "de-a ulii si porumbeii". Ulii prind porumbeii si-i mananca. Este declarat castigator ultimul porumbel neprins. Adrian este prins de un "uliu" si dus la coltul unde sunt ceilalti porumbei mancati. Acesta nu vrea sa stea aici, si pleaca." Text 4 : "In clasa, elevii lucreaza constiincios. Toti calculeaza de zor la lucrarea de control. Andrei observa ca Liviu nu stie sa rezolve problema. Repede ii scrie rezolvarea si-i intinde foaia. Dupa lucrare, amandoi sunt bucurosi. E prietenul meu, trebuie sa-l ajut ! " |
S 6:Interactiunea: bazata pe activitatea elevilor, dialogata Metode si procedee : explicatia, conversatia, problematizarea Tip de invatare : inteligibila |
Pe grupe Formativa |
||||||||||||
|
Aprecieri, recomandari |
3 min. |
C7 - receptarea aprecierilor despre : participarea elevilor la lectie; corectitudinea raspunsurilor; disciplina pe timpul orei. |
S 7 : Interactiunea: expozitiva Procedee : comunicarea |
Frontala Individuala |
Grupa nr. _____________
Priveste imaginea. Ce grup se pot constitui ? Scrie minim trei caracteristici ale grupului format!
Numeste grupul ______________
Caracteristicile grupului sunt : __________ ______ ____ ________
__________ ______ ____ ________
__________ ______ ____ ________
Grupa nr. __________
Cititi textul si completati tabelul :
Text 1 : "Bogdan a venit acasa cu doua ore intarziere. Parintii lui l-au pedepsit, lipsindu-l de jocul preferat, pe o perioada de timp.
Bogdan s-a suparat foarte tare si le-a scris parintilor un bilet. <M-am suparat! Nu mai vorbesc cu voi!>"
|
Denumirea grupului |
Componenta grupurilor |
Preocupari, interese, activitati |
Ce a gresit? |
Cum ar fi trebuit sa procedeze? |
Cum crezi ca s-a rezolvat ? |
Grupa nr. __________
Cititi textul si completati tabelul :
Text 2 : "Liderul clasei a III-a a pus in discutie venirea cu o jumatate de ora mai devreme a colegilor in vederea pregatirii clasei pentru oaspetii de a doua zi. Toti colegii au fost de acord, asa ca hotararea clasei a fost luata si trebuia respectata.
- Eu nu voi veni ! i-a spus Doru lui Matei. Eu nu vreau sa ma supun nimanui !
Si asa a fost ! "
|
Denumirea grupului |
Componenta grupurilor |
Preocupari, interese, activitati |
Ce a gresit? |
Cum ar fi trebuit sa procedeze? |
Cum crezi ca s-a rezolvat ? |
Grupa nr. __________
Cititi textul si completati tabelul :
Text 3 : " In pauza elevii organizeaza jocul "de-a ulii si porumbeii". Ulii prind porumbeii si-i mananca. Este declarat castigator ultimul porumbel neprins.
Adrian este prins de un "uliu" si dus la coltul unde sunt ceilalti porumbei mancati. Acesta nu vrea sa stea aici, si pleaca."
|
Denumirea grupului |
Componenta grupurilor |
Preocupari, interese, activitati |
Ce a gresit? |
Cum ar fi trebuit sa procedeze? |
Cum crezi ca s-a rezolvat ? |
Grupa nr. __________
Cititi textul si completati tabelul :
Text 4 : "In clasa, elevii lucreaza constiincios. Toti calculeaza de zor la lucrarea de control. Andrei observa ca Liviu nu stie sa rezolve problema. Repede ii scrie rezolvarea si-i intinde foaia. Dupa lucrare, amandoi sunt bucurosi.
E prietenul meu, trebuie sa-l ajut ! "
|
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 2146
Importanta: ![]()
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2025 . All rights reserved