Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

de activitate - ograda bunicii

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



Proiect de activitate

Activitatea : DEC Educatie plastica

Tema : ograda bunicii

Forma de realizare : stampila



Tipul activitatii :formare si consolidare de deprinderi si priceperi

Data 13. XI. 2008

Durata 40 minute

Obiectiv cadru : consolidarea deprinderii de a compune in mod original si personal spatiul plastic

Obiective operationale :

-sa evidentieze animalele prin folosirea adecvata a culorilor

-sa foloseasca noua tehnica de lucru

-sa foloseasca un limbaj adecvat

-sa-si dezvolte dragostea fata de frumosul din arta

Strategii didactice :

-forma de realizare frontal

individual

-metode : conversatia, observatia, explicatia, demonstratia, expunerea, exercitiul

-mijloace :foi de desen, acuarele, pensule, material ilustrativ, stimulente

Bibliografie

Programa activitatii instructiv- educativa din gradinita de copiii, ed V&Integral, Bucuresti, 2000

E Barboni si M Bosneag, Pictura mai mult ca o joaca, ed Emia, Deva, 2002

Etapele activitatiii

Activitatea educatoarei

Activitatea copilului

Strategia didactica

1 moment organizatoric

2 captarea atentiei

3 anuntarea temei

4 desfasurarea activitatii

5 obtinerea performantei

6 incheierea activitatii

Aerisirea clasei

Asezarea mobilierului in forma de careu

Dragii mei, voi stiati ca astazi va veni in vizita zana toamna sa vada ce ati lucrat voi pana acuma si daca meritati surpriza de la ea, pa care v-a pregatit-o in dar pentru voi, deoarece in curand va pleca lasand locul ei pentru sora ei mai mica, zana iarna, dar pentru aceasta eu m-am gandit sa-I pictam ceva frumos

Astazi vom avea educatie plastica caci stiu ce mult va place sa pictati si m-am gandit sa invatam o noua tehnica de lucru prin stampilare- ograda bunicii

Le voi demonstra cum se face fondul lucrarii, inmuind pensula in apa si putina culoare, albastru si maro, apoi lasam sa se usuce pentru a putea stampila cartonul cu culoare. Fiecare va primi in cosuletul lui cartoane cu gaina, gasca, caine si vaca.

Dupa demonstrare copiii vor lucra fiecare cum pot iar eu ii voi ajuta pe cei care nu reusesc sa se descurce singuri. Voi avea grija sa nu se verse paharele cu apa, sa nu se murdareasca la manicute, sau sa murdareasca lucrarea.

Voi ruga un copil sa aleaga lucrarile cele mai bune care vor fi premiate cu stimulente. Intre timp d-na de serviciu vine in clasa si ne anunta ca zana numai ce a plecat nevrand sa deranjeze activitatea lasand pentru ei o surpriza-bombonele.

Voi face evaluarea orala a fiecarui copil care a lucrat mai bine sau mai rau, iar la sfarsit t6oti vor primi bombonelele mult asteptate.

Copiii ajuta la asezare mobilierului

Asezati pe scaunelele lor asculta cu atentie anuntul

Toti asculta si se bucura

Copiii privesc cu mare atentie cum lucrez eu asteptand comanda 'spor la lucru'.

Vor lucra singuri respectand cerintele cadrului didactic

Un copil va alege lucrarile cele mai frumoase

Se vor bucura foarte mult

Vor primi laude si sfaturi pentru a lucra mai bine

Lucru in echipa

Conversatia

Demonstratia

Explicatia

Exercitiul

Conversatia

Explicatia

Conversatia



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 2355
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved