CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Proiect de lectie
DATA
CLASA: a III-a E
INVATATOARE:
OBIECTUL: educatie plastica
SUBIECTUL: Dominanta de culoare
TIPUL LECTIEI: formare de priceperi si deprinderi
DURATA: 45 minute
OBEICTIVELE DE REFERINTA:
recunoasterea grupelor de culori (primare, binare, calde, reci si a nonculorilor) si a semnificatiilor acestora
folosirea amestecurilor dintre culorile vecine din steaua culorilor si cu adaosurile de alb si negru
obtinerea unui spatiu plastic cu amestecurile obtinute si cu tonurile acestora
organizarea echilibrata a suprafetei, folosind elementele de limbaj plastic
OBIECTIVELE OPERATIONALE La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:
O sa identifice culorile in steaua culorilor
O sa prezinte semnificatia dominantei de culoare in lucrǎrile analizate
O sa obtina dominanta de culoare prin folosirea unei culori in cantitate mai mare, atat ca amestec, cat si ca intindere pe suport
O sa realizeze intr-un program de calculator un spatiu plastic, folosind dominanta cromaticǎ
O sa lucreze cu interes compozitia data
O sa evalueze obiectiv lucrarea personala si a colegilor
STRATEGIA DIDACTICA:
Resurse procedurale:
a. Metode si procedee:
bazate pe actiune: exercitiul
de transmitere si insusire a cunostintelor:
conversative: conversatia
expozitive: explicatia, instructajul verbal
de exploatare si descoperire:
de explorare directa: observatia
de explorare prin intermediul substitutelor realitatii: demonstratia
de evaluare: aprecierea verbala, stimulente
b. Forme de organizare: individual, frontal
Resurse materiale:
Material didactic: - demonstrativ: planse didactice cu steaua culorilor, planse didactice cu dominanta de culoare, albume de arta, expozitie cu lucrarile elevilor,
distributiv: reteaua de computere
Mijloace de invatamant: casetofon, caseta audio
BIBLIOGRAFIE:
Marcela Penes, Educatie plastica - clasa a III-a, Editura Ana, Bucuresti, 2000
Vasile Mihalache, Ana Rusescu, Marcela Penes, Caiet de desen - clasa a III-a, Editura aramis, Bucuresti, 1997
Consiliul National pentru Curriculum, Crriculum national. Programe scolare pentru invatamantul primar, Bucuresti, 1998
Aurel Dascalu, Educatie plastica in ciclul primar. Partea I, Editura Polirom, Iasi, 1996
Aurel Dascalu, Educatie plastica in ciclu primar - clasele III - IV, Editura Polirom, Iasi, 1997
Nicolae Filoteanu, Doina Marian, Desen artistic si educatie plastica - manual pentru clasa a V-a, Editura ALL EDUCATIONAL, Bucuresti, 1998
Nicolae Filoteanu, Doina Marian, Desen artistic si educatie plastica - manual pentru clasa a VI-a, Editura ALL EDUCATIONAL, Bucuresti, 1999
Consiliul National pentru Curriculum, Ghid metodologic - tehnologia informatiei si a comunicatiilor in procesul didactic (invatamant primar), C.N.C., Bucuresti, 2001
OBOP |
ETAPELE LECTIEI |
CONTINUTUL INVATARII |
DOZARE |
RESURSE I |
RESURSE II |
|
ACTIVITATEA PROPUNATOAREI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
|||||
| ||||||
I. Momentul organizatoric |
- Asigura conditiile optime pentru buna desfasurare a lectiei: aerisirea salii de clasa, pregatirea retelei de calculatoare si a materialului didactic; intrarea intr-un program de desenat: First Paint; stabilirea linistii |
- Se pregatesc pentru inceperea orei de educatie plastica |
frontal conversatia |
reteaua de calculatoare materialele |
||
O1O4 |
II. Verificarea structurilor anterior invatate |
Se expun lucrarile elevilor realizate ora precedenta si finalizate acasa :"Iarna pe ulitǎ", "Fluturi si flori". Face aprecieri generale si individuale asupra produselor prezentate de elevi, asupra originalitatii lor |
Selectiv, cativa elevi isi prezinta lucrarile, specificand toate etapele pe care le-au parcurs pentru realizarea lor |
frontal aprecierea expunerea explicatia demonstra-tia |
expozitia de lucrari ale elevilor |
|
O1O4 O5 |
III. Captarea atentiei |
Imparte elevilor fise de activitate independenta (vezi Anexa 1), pe care sunt desenate diverse forme. Li se cere sa interpreteze aceste forme in maniera proprie Apreciaza pozitiv toate interpretarile, demonstrand ca fiecare copil are o personalitate proprie si un simt artistic propriu, cu nimic mai prejos decat al altora si, de aceea, trebuie sa aiba curajul sa exprime ceea ce simt, fara a copia pe altii. Asa se obtine arta. |
Elevii observa imaginile si dau interpretari personale variate pentru fiecare forma Apreciaza propria interpretare in raport cu lucrarile celorlalti elevi |
lucrul independent interpreta-rea analiza aprecierea |
fise de activitate indepen-denta |
|
IV. Anuntarea subiectului si a obiectivelor |
Se enunta subiectul lectiei si obiectivele lectiei: realizarea unor compozitii in care vor utiliza dominanta de culoare |
Asculta mesajul |
frontal conversatia | |||
| ||||||
O2O1O4 O3 O5 |
V. Dirijarea activitatii de formare de priceperi si deprinderi |
Prezinta elevilor planse didactice cu steaua culorilor si obtinerea nuantelor si a tonurilor Indruma reactualizarea cunostintelor despre culorile principale si obtinerea acestora Le cere identifice dominanta de culoare din plansele, lucrarile si albumele de arta prezentate si sa-si justifice alegerea Incurajeaza ideile originale despre semnificatia culorilor prezentate Le propune sa compuna un spatiu plastic pe o temǎ la alegere, folosind dominanta de culoare, in pagina programului de calculator Indruma si da explicatii cu privire la utilizarea calculatorului si la obtinerea amestecurilor, corecteaza, incurajeaza, atentioneaza etc. |
Observa plansele Recunosc culorile primare - rosu, galben si albastru Recunosc culorile binare - oranj, verde, violet - si explica obtinerea acestora din culorile primare Identifica dominanta de culoare si semnificatiile acesteia, ajutandu-se de lucrarile si albumele de arta prezentate Ex: galbenul semnifica lumina soarelui, bogatia lanurilor de cereale coapte sau a lanurilor de floarea-soarelui, stralucirea aurului mantia de frunze a toamnei. Asculta si respecta cerintele si incep sa lucreze pe fundalul muzical propus |
frontal observatia analiza, explicatia conversatia exercitiul analiza pe grupe de 2 elevi activitatea practica convorbirea aprecierea auditia |
planse didactice, lucrari, albume de arta plansa - suport reteaua de calculatoare casetofon reteaua de calculatoare |
|
| ||||||
O2O4 |
VI. Evaluarea produselor |
Dirijeaza analiza lucrarilor realizate si aprecierile din partea colegilor Face aprecieri generale asupra desfasurarii activitatii |
Prezinta lucrarile, enuntand tehnicile si amestecurile folosite pentru a obtine efectele estetice dorite Ceilalti colegi analizeaza si fac aprecieri |
expunerea analiza si aprecierea frontal |
produsele grupelor |
|
VII. Aprecieri si concluzii |
Felicita elevii pentru activitatile sustinute si le solicita opiniile personale |
Fac aprecieri si propuneri pentru imbunatatirea activitatilor viitoare |
chestionarea individual |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 3009
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved