CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Proiect de lectie
DATA:
CLASA: a IV-a
ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare
OBIECTUL: Limba si literatura romana
SUBIECTUL LECTIEI: "Amintiri din copilarie", Ion Creanga
UNITATEA DE INVATARE: Zile de vara
TIPUL LECTIEI: consolidare de priceperi si deprinderi
DURATA 45 minute
OBIECTIVELE DE REFERINTA:
1.3 - sesizarea structurilor gramaticale corecte sau incorecte intr-un mesaj ascultat;
2.4 - adaptarea vorbirii la diferite situatii de comunicare;
3.5 - retinerea din textele studiate elementele de constructie ale comunicarii;
4.3 - redactarea unor texte de mica intindere, adaptandu-le destinatiei si scopului comunicarii;
OBIECTIVELE OPERATIONALE La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:
OC1 - sa citeasca corect, constient, expresiv;
OC2 - sa utilizeze corect elementele de constructie a comunicarii;
OC3 - sa caracterizeze personaje dupa datele furnizate de text;
OC4 - sa foloseasca in comunicarea orala si scrisa un stil comunicativ functional;
OC5 - sa utilizeze O.G. pentru realizarea sarcinilor de lucru;
STRATEGIA DIDACTICA:
I. Resurse procedurale:
a) de comunicare orala:
expozitive: explicatia, expunerea, povestirea, instructajul verbal
conversative: conversatia, discutia colectiva;
b) de explorare:
directa: observatia dirijata, jocul didactic, citirea expresiva, investigarea, invatarea interactiva
indirecta: tehnici din gandirea critica:
v Asaltul de idei;
v Diagrama Venn;
v Cubul;
v Metoda R.A.I.
v Ciorchinele
v Diamantul
2.Forme de organizare: *individual,
*pe 4 grupe,
*in perechi
*frontal
II. Resurse materiale:
a) pentru invatator:
flip-chart;
pasta adeziva;
b) pentru elevi:
coli A4, A3, markere, creioane colorate;
fise cu ciorchinele
fise Diagrama Venn
Fise Diamantul
manualul
caietele
III. Forme si tehnici de evaluare:
observatia sistematica
proba scrisa
autoevaluare
evaluare de catre colegi
evaluarea interactiva
BIBLIOGRAFIE:
Consiliul National pentru Curriculum, Programa scolara pentru limba si literatura romana. Clasa a IV-a, Bucuresti, 2005
Tudora Pitila, Cleopatra Mihailescu, Limba si literatura romana - Manual pentru clasa a IV-a, Editura Aramis, Bucuresti, 2006
Carmen Iordachescu, Sa dezlegam taina textelor literare - clasa a IV-a, Editura Carminis, Pitesti, 2006
Elena Nica, Dora Baiasu, Daniela Ciolanescu, Filofteea Dumitrescu, Limba romana. Comunicare. Exersare, aprofundare, evaluare. Clasa a IV-a, ed. Carminis, Pitesti, 2006
Dan Agrigoroaie, Limba romana - clasa a IV-a. Teme de evaluare, Editura Adan, Piatra-Neamt, 2001
Elena Mitoi, Mariana Volintiru, Metodica predarii limbii si literaturii romane in invatamantul primar, Editura Fundatiei Humanitas, Bucuresti, 2001
Georgeta Cornita, Metodica predarii si invatarii limbii si literaturii romane. Didactici speciale, Editura Umbria, Baia Mare, 1993
Maria Voicu, Maria Grapa, Vasilica Mircea, Mariuca Cojanu, Silvia Condrea, Invata jucandu-te! (jocuri, careuri, curiozitati stiintifice, antologie de anecdote si de epigrame), ed. Terra, Focsani, 2000
Florica Chereja, Dezvoltarea gandirii critice in invatamantul primar, ed. Humanitas Educational, Centrul Educatia 2000+, Bucuresti, 2004
Bratu, G. (coord.), Aplicatii ale metodelor de gandire critica la invatamantul primar, Editura Humanitas Educational, Centrul Educatia 2000+, Bucuresti, 2004
www.didactic.ro
www.ro.vikipedia.org
OB OP |
ETAPELE LECTIEI |
CONTINUTUL INVATARII |
DOZARE |
RESURSE I |
RESURSE II |
|
ACTIVITATEA PROPUNATOAREI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
|||||
| ||||||
I. Momentul organizatoric |
Asigura conditiile optime pentru buna desfasurare a lectiei: aerisirea salii de clasa, pregatirea materialului didactic si stabilirea linistii. |
- Se pregatesc pentru inceperea orei de limba romana - Se organizeaza in grupe de cate trei elevi |
frontal |
rechizitele pentru lectie |
||
O1 O2 |
II. Evocarea si exersarea abilitatilor de comunicare |
-Efectueaza controlul cantitativ si calitativ al temei; - Coordoneaza citirea unui fragment din "Amintiri din copilarie" dupa Ion Creanga (manualul de limba romana, editura Aramis); - Exerseaza deprinderea de a citi corect, cursiv, constient, expresiv se va face prin: citirea stafeta; citirea pe fragmente; citirea selectiva a textului din manual; -Le cere reconstituirea naratiunii pe baza de intrebari, prin metoda R.A.I. (Raspunde, arunca, intreaba): Intrebarile pot fi de tipul: "Unde se petrece actiunea descrisa?", "Care sunt personajele?", "Ce paguba a produs Nica?", "Cum a fost pedepsit baiatul de catre tatal lui?" , "Cum se simtea dupa ce a fost prins la furat de cirese?"etc. - Face aprecieri generale si individuale privind citirea expresiva formularea intrebarilor, raspunsurilor si povestirea orala. |
- Prezinta si verifica tema. - Citesc corect, constient, expresiv, dupa regulile cerute de invatatoare. -Primul elev pune o intrebare legata de continutul lectiei, apoi arunca o minge altui elev. Acesta raspunde la intrebare, apoi pune la randul lui o alta intrebare, aruncand mingea altui coleg. - Cativa elevi prezinta in lant povestirea orala a continutului textului. |
Conversatia Explicatia citirea stafeta citirea selectiva Povestirea Exercitiul metoda R. A. I Aprecierea Frontal auto-evaluarea |
Fragmentul literar "La cirese"din "Amintiri din Copilarie", de Ion Creanga minge |
|
O5 |
III. Captarea atentiei |
Asaltul de idei: - Le cere elevilor sa evoce nazdravaniile lui Nica, asa cum si le amintesc din opera stuiata in anii anteriori. (Anexa 1) |
- Enumera nazdravaniile personajului Nica, ce i-au incantat |
conversatia brainstorming-ul frontal | ||
IV. Anuntarea titlului lectiei si a obiectivelor |
- Anunta si scrie la tabla titlul lectiei: "Amintiri din copilarie, dupa Ion Creanga" - Enunta obiectivele de atins ale lectiei: Astazi vom efectua exercitii pentru a intelege mai bine textul "Amintiri din copilarie", dupa Ion Creanga. Voi va trebui sa colaborati, sa va confruntati opiniile personale cu cele ale colegilor, sa respectati opiniile celorlalti, pentru a rezolva cat mai corect exercitiile |
- Asculta obiectivele lectiei |
frontal |
tabla |
||
O5 O3 O4 |
V. Realizarea sensului |
Cu ajutorul unui cub cu fetele colorate, fiecare in alta culoare, li se vor imparti fisele de lucru; fisele sunt puse in sase plicuri colorate la fel ca fetele cubului: FISA 1 Descrie si noteaza intr-un ciorchine insusirile lui Nica, notand si faptele din care reies aceste insusiri. (Anexa 2) FISA 2 Compara insusirile lui Nica cu insusirile matusii Marioara, realizand o diagrama. (Anexa 3) FISA 3 Asociaza cuvintelor urmatoare cuvinte cu sens asemanator: varatic, chelfaneala, stricaciune, a indesa. Alcatuiti enunturi cu ajutorul cuvintelor gasite. (Anexa 4) FISA 4 Aplicati cunostintele insusite si alcatuiti |
-Elevii sunt impartiti in patru grupe, - Cei trei elevi din fiecare echipa isi impart rolurile in realizarea produsului comun. Ex: varatic = timpuriu In curtea bunicului domneste un cires varatic. |
conversatia metoda cubului ciorchinele diagrama Wenn exercitiul |
cub din carton fise de lucru |
|
O5 O3 O4 |
V. Realizarea sensului |
propozitii dupa schemele: (Anexa 5) S. m P. C A. s.p +s.p. v. s.c. adj. P. S. A. C. A. v. s.c. adj. s.c. s.c. FISA 5 Analizeaza subiectul si predicatul din enuntul: (Anexa 6) Numai la dansul si la vreo doua locuri din sat erau ciresi varatici. FISA 6 Argumenteaza sentimentul de rusine al baiatului. (Anexa 7) - Reaminteste regulile de lucru in grup si monitorizeaza implicarea fiecarui elev. -Se verifica oral activitatea grupelor, raportorii fiecarei grupe prezentand rezolvarile; - Face aprecieri privind corectitudinea formularii mesajelor. |
Ex: Ion si Maria asteapta vacanta mare. S-au scuturat florile albe ale ciresilor din livada. - Celelalte echipe fac aprecieri asupra raspunsurilor si a lucrului in echipa. |
conversatia metoda cubului observatia sistematiza-ta aprecierea interevalua-rea |
cub din carton fise de lucru |
|
O5 |
VI. Reflectia |
- Se va realiza in perechi un diamant (cvintet) plecand de la personajul principal; (Anexa 8) |
- Se vor analiza lucrarile si se vor expune posterele; |
tehnica diamantului | ||
O5 |
VII. Retentia si transferul |
- Se va extrage invatatura textului sub forma unui proverb sau zicala. -Recomanda elevilor sa realizeze acasa un portofoliu de proverbe si zicatori selectate din opera "Amintiri din Copilarie" sau din "Povesti", de Ion Creanga - Face aprecieri generale asupra lectiei |
- Evoca proverbe care se potrivesc invataturii textului. - Elevii isi noteaza tema si fac aprecieri asupra impactului lectiei. |
prezentarea frontal aprecierea |
"Amintiri din Copilarie", de Ion Creanga |
ANEXA 1
ANEXA 3
FISA 2
Compara insusirile lui Nica cu insusirile matusii Marioara, realizand o diagrama.
ANEXA 4
FISA 3
Asociaza cuvintelor urmatoare cuvinte cu sens asemanator: varatic, chelfaneala, stricaciune, a indesa. Alcatuiti enunturi cu ajutorul cuvintelor gasite.
ANEXA 5
FISA 4
Aplicati cunostintele insusite si alcatuiti propozitii dupa schemele:
S. m P. C A.
s.p +s.p. v. s.c. adj.
P. S. A. C. A.
v. s.c. adj. s.c. s.c.
ANEXA 6
FISA 5
Analizeaza subiectul si predicatul din enuntul:
Numai la dansul si la vreo doua locuri din sat erau ciresi varatici.
ANEXA 7
FISA 6
Argumenteaza sentimentul de rusine al baiatului.
ANEXA 8
DIAMANTUL
ANEXA 2
FISA 1
Descrie si noteaza intr-un ciorchine insusirile lui Nica, notand si faptele din care reies aceste insusiri.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 16206
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved