Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

de lectie Clasa: a-V-a - Muzica instrumentala

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic





  Proiect de lectie

Scoala

Clasa: a-V-a

Profesor:

Unitatea de invatare : Deprinderi de cunoastere a timbrului

Detaliere de continut: Muzica instrumentala

Tipul lectiei: predare-invatare

Disciplina de invatamant la care se sustine lectia: Educatie Muzicala

Aria curriculara: arte

Durata orei : 50min.

Obiective de referinta

- sa interpreteze vocal, potrivit continutului de idei, cantece adecvate varstei;

- sa compare fragmentele audiate, sesizand asemanari si deosebiri;

- sa audieze cu atentie lucrarile muzica-le, recunoscand instrumentele dupa timbrul specific.

Obiectivele operationale ale lectiei:

La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili :

sa recunoasca instrumentele muzicale

vor sti modul de producere a sunetului la diferite instrumente

Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstrarea prin cantec, munca independenta.

. Forma de organizare: activitate frontala, pe grupe si individuala

Activitati de invatare

- intuire auditiva;

- recunoasterea in auditii;

- exprimarea opiniilor personale;

- analizarea expresivitatilor si a sonoritatilor;

- diferentierea timbrelor vocale
DESFASURAREA LECTIEI:

MOMENTELE

LECTIEI

Activitatea Profesorului

Activitatea elevului

Timpul alocat

1.Moment

organizatoric

Organizarea clasei pentru buna desfasurare a lectiei si pregatirea psihica pentru o lectie de muzica

Preiau sarcinile propuse de profesor

2.Verificarea temei si a cunostintelor teoretice

Va pune intrebari legate de lectia precedenta

Raspund la intrebari

4. Anuntarea temei si prezentarea materialului ales

Anunta titlul lectiei Muzica instrumentala

- Profesorul va explica elevilor cate ceva despre muzica instrumentala: "Muzica instrumentala este executata de unul doua instrumente sau de un grup mai mare de instrumente - o orchestra".

- se va face o clasificare a instrumentelor muzicale ce alcatuiesc orchestra simfonica: "Instrumentele muzicale ale orchestrei simfonice se impart in patru grupe: grupul instrumentelor cu coarde, grupul instrumentelor de suflat din lemn, grupul instrumentelor de suflat din alama,si grupul instrumentelor de percutie"  

- se va vorbi despre instrumentele cu coarde: "la instrumentele cu coarde sunetul se obtine fie prin frecare, lucru care se face cu ajutorul arcusului, fie prin ciupire, fie prin lovire, astfel, dupa modul de producere a sunetului, instrumentele cu coarde se impart in: instrumente cu coarde si arcus (vioara, viola, violoncelul, contrabasul), instrumente cu coarde ciupite, din care fac parte harpa si chitara si instrumente cu coarde lovite ca de exemplu pianul.

- se va vorbi despre instrumentele de suflat din lemn: "la instrumentele de suflat sunetul este produs de o coloana de aer care trece printr-un tub. Instrumentele de suflat din lemn sunt: piculina, flautul, oboiul, cornul englez, clarinetul, ( clarinetul poate fi clarinet bas, sopran sau alto), fagotul, contrafagotul.

- instrumentele de suflat din alama sunt: cornul, trompeta, trombonul, tuba.

-se va vorbi despre instrumentele de percutie: "Instrumentele de percutie sunt de doua feluri: instrumente de percutie neacordabile (cu sunet nedeterminat) si instrumente de percutie acordabile (cu sunet determinat) Dintre instrumentele de percutie neacordabile fac parte: toba mare, toba mica, tamburina, talgerele, castaniatele, triaglu, etc. Din instrumentele de percutie acordabile fac parte: xilofonul, vibrafonul, clopotele, timpanul.

- se vor studia imaginile cu instrumente din manual

Elevii sunt atenti si noteaza in caiete

- copii sunt atenti la profesor, colaboreaza cu acesta si noteaza in caiete

- copii sunt atenti la profesor, colaboreaza cu acesta si noteaza in caiete

5. Consolidarea continutului propus

Se vor audia piese instrumentale iar copii vor incerca sa recunoasca instrumentele auzite

Sunt mai intai atenti la profesor si apoi repeta impreuna cu el

6. Evaluarea

10 - invatarea intregului material predat

9-insusirea cunostintelor, cu 2-3 erori

8-reproducerea slaba a materialului

7. Asigurarea feed-back-ului



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 4621
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved