CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Proiect didactic
Inv.
Data 16.04.
Casa a II -a B
Aria curriculara Limba si comunicare
Obiectul Limba si literatura romana
Unitatea de invatare Copilaria
Continut Textul epic
Cel mai bun prieten
dupa Victor Sivetidis
Tipul lectei Dobandire de cunostinte
Scopul : -dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului oral si scris; prin participarea activa la lectie ;
-dezvoltarea capacitatii de exprimare orala si scrisa ;prin participarea activa la lectie ;
Obiective cadru
1.Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului oral ;
2.Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala ;
3.Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris ;
Obiective de referinta :
Obiective operationale
A. Cognitive
OC1 : sa citeasca corect, cursiv si expresiv textul ;
OC2 : sa identifice cuvinte noi alcatuind enunturi cu ele ;
OC3 : sa raporteze continutul textului la ilustratii;
OC4: sa coopereze cu colegii de grup in rezolvarea sarcinilor date ;
OC5: sa raspunda corect la intrebari;
OM1 : sa manuiasca corect instrumentele folosite jetoane, fise
OM2 : sa foileteze cartea si caietul, in conditii de igiena si securitate.
C. Afective
Elevii :
OA1 : vor patrunde afectiv si spiritual in atmosfera de primavara :
OA2 : vor aprecia frumusetea limbajului poeziei :
OA3 : vor manifesta grija de vietuitoarele neajutorate.
Strategia didactica : semidirijata, deductiva
Metode si procedee : conversatia, explicatia, observatia, ciorchinele, exercitiul
Forme de organizare frontal, individual
Mijloace de invatamant planse, jetoane, fise, culori, plicuri manualul
Durata : 50 minute
Bibliografia :
Curriculum National Programe scolare pentru invatamantul primar Bucuresti 1998,
Strategii activ-participative de predare invatare in ciclul primar ,Rodica Leonte, Mihai Stanciu
Limba si literatura romana , Editura Ana
Scenariul didactic
Evenimentele lectiei |
op. |
Continut si sarcini de invatare |
Strategia didactica |
Evaluare |
||
Metode si procedee |
Mijloace |
Moduri de organizare |
||||
1. Moment oranizatoric
Captarea atentiei |
OA1 OM1 |
Se asigura conditiile pentru o buna desfasurare a lectie. Pregatirea materialului necesar lectiei. Elevii sunt intrebati cine este cel mai bun prieten al lor. Propun elevilor completarea unui ciorchine (Anexa 1) Va fi scris pe o coala flipchart cuvantul prietenul meu " si voi propune elevilor sa-mi spuna toate calitatile pe care ar trebui sa le aiba un prieten adevarat. |
conversatia metoda chiorchinelui |
plansa cu circhinele |
frontal |
capacitatea de a exprima calitati ale unui prieten adevarat |
Anuntarea temei si a obiectivelor |
Astazi la ora de limba romana vom afla cum un copil a descoperit un prieten special. Vom citi textul si vom raspunde la intrebari. |
explicatia |
frontal | |||
Evenimentele lectiei |
op. |
Continut si sarcini de invatare |
Strategia didactica |
Evaluare |
||
Metode si procedee |
Mijloace |
Moduri de organizare |
||||
Dirijarea invatarii |
OC1 OC2 OC3 OM1 OA1 OA3 |
Elevii vor deschide manualul la textul "Cel mai bun prieten". Se observa imaginea si se discuta pe marginea ei. Se citeste textul in intregime. Discutii legate de continutul textului: titlul textului, autorul personajele fragmente invatatura desprinsa din text-proverbe Elevii citesc textul selectiv, pe fragmente, in lant, pe roluri. Identifica cuvintele noi, integreaza in enunturi proprii aceste cuvinte. |
observatia exercitiul conversatia |
frontal |
capacitatea de a surprinde cuvintele si expresiile noi |
|
Obtinerea performantei |
OC4 OA2 |
Se realizeaza prin metoda palariilor ganditoare. Elevii sunt impartiti in sase echipe, fiecare isi alege o palarie. Sub fiecare palarie se afla cate un cartonas cu o intrebare legata de continutul textului: PALARIA ALBA Care sunt personajele care participa la intamplare? PALARIA ROSIE De ce crezi ca se plictisea copilul de jucariile lui? PALARIA VERDE Care este prietenul cel mai bun al baiatului ?De ce? PALARIA GALBENA Ce vrea copilul mereu? |
Conversatia Exercitiul Munca in echipa |
Palarii |
scrisa |
capacitatea de a raspunde la intrebari |
Evenimentele lectiei |
op. |
Continut si sarcini de invatare |
Strategia didactica |
Evaluare |
||
Metode si procedee |
Mijloace |
Moduri de organizare |
||||
Feedback-ul |
OA1 |
PALARIA ALBASTRA - Ce invatam noi din aceast text? PALARIA NEAGRA - A facut si tatal o gresala care a dus la plictiseala baiatului? Elevii vor primi cate o fisa (ANEXA 2), in care vor avea de completat o harta a textului. |
Palariile ganditoare |
activitate pe grupe |
capacitatea de a rezolva sarcina data |
|
Incheierea lectiei |
OA1 OA2 OM1 |
Se fac aprecieri asupra modului in care s-a desfasurat ora, asupra participarii elevilor la lectie. Ca si tema elevii vor avea de terminat fisa inceputa. |
Aprecierea |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 7847
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved