CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Proiect didactic
Aria curriculara : Limba si literatura romana
Clasa : I B
Disciplina : Scriere
Subiectul : Litera ,, f '' mic , de mana
Invatatoare :
Scoala cu clasele I-IV , Mesteacan /Icusesti/ Neamt
Obiectiv fundamental :
Formarea deprinderii de a scrie litera ,, f'' mic de mana
Obiective operationale :
Oc 1 - sa marcheze in scris sunetul [ f ] cu ajutorul literei ,, f'' mic , de mana ;
Minimal : identificarea si redarea
elementelor componente
NIVEL { Mediu : imbinarea acestor elemente
pentru a reda semnul grafic :
Maximal : transpunerea sunetului in plan
grafic
Oc 2 - sa redea in scris cuvinte cu ajutorul unui complex grafic format din litera ,, f '' si alte simboluri ;
Minimal : analiza fonetica a cuvintelor
ilustrate ;
NIVEL { Mediu : identificarea structurii fonetice a
acestora ;
Maximal : redarea in scris a cuvintelor .
B . Motrice . La sfarsitul activitatii , elevii vor deveni capabili :
Minimal : redarea elementelor componente;
NIVEL {Mediu : imbinarea elementelor grafice ,
in vederea scrierii literei ;
Maximal : incadrarea in limitele spatiului
grafic .
litere ale cuvantului ;
Minimal : scrierea fiacarei litere in parte ;
NIVEL { Mediu : imbinarea literelor intre ele ;
Maximal : redarea integrala a cuvintelor ,
propozitiilor .
Afective . Elevii :
OA 1 - vor arata interes pentru pastrarea ingrijita a caietului si a celorlalte obiecte personale ale scolarului ;
OA 2 - vor manifesta atitudine pozitiva fata de cerintele impuse de actul scrierii .
Tipul de activitate : formare de priceperi si deprinderi
Resurse : a) Pedagogice : explicatia , demonstratia , exercitiul .
b ) Materiale : alfabetarul , caietul de scriere , instrumente de scris ,plansa cu litera ,, f ''
mic , de mana ;
c ) Bibliografice : {lingvistice : LRAG
metodice : MLRIS ,
MLRAI , DIPIS .
d ) Temporale : 45 ' - 50 '
Forme de activitate : frontala si individuala
Diferentiata
SCENARIU DIDACTIC
I . Moment organizatoric
Se asigura conditiile favorabile pentru scriere .
II. Captarea atentiei ( a. I )
Oc 1 - observarea / plansa
*Se prezinta elevilor o plansa de format A ,pe care sunt scrise literele ,, f '' de tipar si ,, f '' de mana .
* incercuiesc litera ,,f''mi c pe fisa independent.
*Sunt intrebati ce au invatat ora trecuta la citire
( sunetul [ f ] si litera ,, f '' mic, de tipar ).
III. Anuntarea obiectivelor
OA2 - conversatia
* Se informeaza elevii ca vor invata sa scrie litera ,,f'' de mana(izolat , initial,mijloc , sfarsit ) si sa redea cu ajutorul semnului grafic cuvinte , propozitii .
IV. Prezentarea optima a continutului
OA 2 - conversatia ,observatia exercitiul
*Propun elevilor sa observe reteaua din partea de ljos a paginii de Abecedar si sa recunoasca elementele grafice invatate anterior ( bucla pe doua spatii -suprarand + linia de sprijin ) ;
* Se precizeaza ca aceste elmente ,legate intre ele redau litera ,,f'' mic ,de mana .
* Se solicita sa se observe sagetile marcate cu rosu , care indica directia de miscare a mainii pentru
redarea fiecarui element component al literei .
* Se precizeaza ca litera trebuie incadrata in limitele spatiului grafic ,iar distanta dintre literele de acelasi fel trebuie sa fie egala (un spatiu ) .
* Cer elevilor sa inchida Abecedarul sis a identifice elemente componente ale literei ,,f '' mic de mana pe plansa afisata la inceputul orei in fata clasei .
* Se urmareste cu indicatorul pe plansa directia de miscare a mainii pentru executarea litere ,,f'' mic de mana , cer elevilor sa verbalizeze denumirea elementelor componente .
* Se atrage atentia asupra deosebirilor dintre litera
,,f'' mic de tipar si ,,f '' mic de mana .
V. Dirijarea invatarii
Oc 1
* Cer elevilor sa deschida caietul de scriere si sa-si
pregateasca instrumentele de scris .
Oc 2 - exercitiul ,conversatia
* Solicit elevii sa observe reteaua de scris ,spatial pe care se scrie ,alineatul , si modelul literei ,,f''mic de mana .
* Propun un complex de exercitii pentru incalzirea muschilor mainii : inchiderea si deschiderea pumnilor , rotirea bratelor din umeri , cot si incheietura mainii .
Pentru inviorarea activitatii ,propun sa imite :
a) cu bratele - zborul pasarilor,inotul,vaslitul etc.;
b) cu degetele - mersul racului ,ploaia, cantatul la pian etc.;
c) bratele si degetele - cantatul la vioara ,la fluier ,
stoarcerea rufelor etc .
* Cer elevilor sa execute cu degetul litera ,,f''mai
intai in aer, apoi pe banca ,dupa care le amintesc pozitia corecta in timpul scrisului .
OA2 - exercitiul ,munca individual,explicatia
* Se scrie la tabla cu creta colorata litera ,cerandu-le elevilor sa scrie dupa modelul dat in caiet , la inceput pe conturul punctat ,apoi pe tot spatial rezervat primului rand .
* Se controleaza calitatea scrisului elevilor,se fac precizarile care se impugn ,dupa care se lasa libertatea sase scrie 2-3 randuri ,in functie de ritmul fiecaruia .
* Cu elevii care intampina dificultati se va lucra la tabla ,unde pot fi sesizate mai usor elementele in directia de deplasare a instrumentelor de scris .
* Spatiul grafic poate fi consumat integral in clasa sau poate fi lasat pentru exersarea deprinderilor acasa .
VI . Obtinerea performantei
Oc1,Oc2 - exercitiul
* Cer elevilor sa scrie in caietul de scriere cele 5 cuvinte scrise cu literele de tipar la citire :
fapte , frunte , suflet , frica , Stefan .
* Un elev scrie la tabla propozitia :
Stefan a fost curajos .
* Se verifica activitatea elevilor .
VII . Feedback-ul
* Cer elevilor sa citeasca cuvintele scrise,propozitia (lectura pe unitati si cursiva).
VIII . Evaluarea cunostintelor
Oc2- Fac analiza caietelor ,aprecieri asupra modului cum au scris ;
elevii vor transcrie pe caietul de scris cuvintele:
flori , fac , foc ,//vor scrie pe reteaua grafica de sub fiecare imagine (cele 3 imagini din caiet) cuvinte ce denumesc nume de flori .
IX . Retentia si transferul - OM1
* Cer sa arate ce semn grafic au invatat ,care sunt caracteristicile acestuia si la ce va fi folosit .
* Se propune sa se modeleze la ora de abilitati practice , din plastilina , chipul literei ,,f ''de
mana .
X . Tema pentru acasa OA2
* Vor gasi cat mai multe cuvinte care sa inceapa sau sa cuprinda litera ,,f'' mic. Sa le scrie pe caiete sis a alcatuiasca propozitii cu ele .
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 7283
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved