CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Liceul Teoretic "Stefan cel Mare" Hirlau
Proiect didactic
Disciplina: Fizica
Clasa: a X -a C
Data
Subiectul lectiei: Gruparea rezistorilor si generatoarelor. Energia si puterea electrica.
Tipul lectiei: Lectie de evaluare si apreciere a rezultatelor scolare.
Scopul: Evaluare.
Competente specifice:
Autoevaluarea insusirii de noi cunostinte;
Aplicarea cunostintelor invatate in rezolvarea problemelor;
Autoevaluarea abilitatilor de a rezolva un test grila.
Competente derivate:
Sa calculeze rezistenta echivalenta pentru mai multi rezistori legati in serie sau in paralel;
Sa calculeze rezistenta echivalenta si tensiunea electromotoare echivalenta pentru mai multe generatoare legate in serie sau in paralel;
Sa defineasca energia electrica, puterea electrica, randamentul unui circuit simplu;
Sa definesca unitatea de masura pentru rezistenta electrica, tensiunea electromotoare, energia electrica si puterea electrica;
Sa-si formeze deprinderi practice de rezolvare a problemelor;
Sa corecteze testul si sa-l noteze, dupa indicatiile peofesorului.
Resurse:
Programa de fzica pentru liceu nr. 4598/2004 si manualul de fzica pentru clasa a X-a, autori: Seryl Talpalaru, D. Haralamb, C-tin Corega;
Colectivul clasei a X-a D, un colectiv eterogen;
Spatiu scolar: laboratorul de fzica;
De timp: 50 minute.
Strategii didactice:
Metode didactice folosite: conversatia euristica, explicatia, demonstratia, exercitiul;
Mijloace de invatamant: tabla, cresta, fise de evaluare, barem de corectare, creioane colorate;
Metode de evaluare: scrisa;
Modalitati de organizare a clasei
individuala - la rezolvarea testului si la corectarea acestuia
frontal - pentru discutarea rezultatelor testului.
Scenariul activitatii didactice
Evenimentele didactice |
Activitatea de invatare |
|
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
|
|
- Saluta clasa; - Intreaba elevii absenti si noteaza in catalog. |
- Saluta profesorul; - Se pregatesc cu cele necesare pentru lectie. |
|
- Comunica elevilor subiectul lectiei, obiectivele operationale si etapele de desfasurare a lectiei. |
Asculta, reflecta si se angajeaza in realizarea obiectivelor; |
|
-Verifica tema prin sondaj. |
Prezinta caietele cu rezultatele problemei. |
|
- Imparte elevilor formularele testelor; -Informeaza asupra modului de notare; - Analizeaza continutul testului. |
- Rezolva exercitiile si problemele propuse. |
|
- Prezinta elevilor solutia testului si baremul de corectare. |
- Corecteaza si noteaza testele, folosind indicatiile profesorului. |
|
-Controleaza, corecteaza si noteaza testele. |
- Refac testul. |
|
- Analizeaza impreuna cu elevii rezultatele; - Argumenteaza corectarea si notarea facuta. |
- Primesc spre analiza testele corectate de profesor; - Justifica punctajele acordate in comparatie cu punctajele acordate de profesor. |
|
- Inventariaza principalele momente ale lectiei cerand elevilor sa dea raspunsuri rapide si clare. |
- Raspund intrebarilor adresate de profesor. |
|
- Anunta tema pentru acasa. |
- Noteaza tema. |
Liceul Teoretic "Stefan cel Mare" Hirlau Data: 24.03.2009
Numele si prenumele:........
Clasa a X-a C
Test de verificare a cunostintelor
Gruparea rezistoarelor si generatoarelor. Energia si puterea electrica.
1p. I. Stabiliti corespondenta intre marimile fizice din coloana A si unitatile de masura din coloana B:
A B
Rezistenta electrica J
Tensiunea electrica Ω
Puterea electrica V
Energia electrica W
1p. II. Stabiliti daca urmatoarele relatii sunt adevarate (A) sau false (F):
1p. III. Completati textil lacunar:
1p. IV. Alegeti varianta corecta de raspuns:
a) [η]=1J;
b) [η]=1W;
c) Este adimensional
d) [η]=1W*s;
a) P; c) P
b) P d) P
a) J; c) 3.6*10 J;
b) 3.6*10 J; d) 3.6*10J.
a) η= c) η=
b) η= d) η=
1p. V. Rezistenta echivalenta intre bornele AB pentru reteaua electrica din figura este:
a) c)
b) d)
1.5p VI. Un numar n=4 elemente identice, avand fiecare t.e.m. E=2V si rezistenta interioara r=1 Ω, sunt grupote in serie si incluse intr-un circuit electric format din doua rezistoare legate in paralel.
Reprezentati schema electrica a circuitului;
Calculati r si E.
2.5p VII. Intr-un circuit simple se cunosc E=4V, r=2 Ω si R=6 Ω. Calculati:
Puterea dezvoltata de generator;
Puterea consumata in circuitul exterior;
Puterea disipata in interiorul generatorului;
Energia disipata pe rezistor intr-un interval de timp t=1 minut;
Randamentul circuitului electric.
Nota :
Toate subiectele sunt obligatorii.
Se acorda 1 punct din oficiu.
Barem de corectare
I. (1p) |
Rezistenta electrica- Ω |
0.25 p |
|
Tensiunea electrica-V |
0.25 p |
||
Puterea electrica-W |
0.25 p |
||
Energia electrica-J |
0.25 p |
||
II. (1p) |
F |
0.25 p |
|
A |
0.25 p |
||
A |
0.25 p |
||
F |
0.25 p |
||
III (1p) |
Ampermetru, paralel |
0.25 p, 0.25 p |
|
Voltmetru, serie |
0.25 p, 0.25 p |
||
IV (1p) |
c |
0.25 p |
|
d |
0.25 p |
||
b |
0.25 p |
||
a |
0.25 p |
||
V (1p) |
b |
1 p |
|
VI (1.5p) |
0.5 p |
||
r= |
0.25 p |
||
r=4 Ω |
0.25 p |
||
E= |
0.25 p |
||
E=8V |
0.25 p |
||
VII (2.5p) |
Pgen= |
0.25 p |
|
Pgen= |
0.25 p |
||
Pext= |
0.25 p |
||
Pext= |
0.25 p |
||
Pint= |
0.25 p |
||
Pint= |
0.25 p |
||
W=Pext*t |
0.25 p |
||
W=1.5*60=90J |
0.25 p |
||
η= |
0.25 p |
||
η=% |
0.25 p |
||
Se acorda din oficiu 1 p |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 5560
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved