CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Proiect didactic
Disciplina : Informatica.
Clasa : a - V -a / a - VI -a
Profesor : Dragulin Diana
Unitatea de invatare : Microsoft Word
Tema: Utilizarea tabelelor in Word
Nivelul initial al clasei:
o
Elevii si-au insusit notiunile de baza legate de
editorul de
o Elevii utilizeaza corect perifericele de intrare : mouse, tastatura.
Obiective operationale : la sfarsitul orei elevii vor fi capabili:
o Sa utilizeze corect termenii document, editare, selectare;
o
Sa insereze un tabel in
o Sa introduca in tabel linii si coloane
o Sa formateze un tabel.
Strategii didactice:
o Principii didactice
Principiul participarii si invatarii active
Principiul conexiunii inverse
o Metode de invatare:
Comunicare orala: conversatie, problematizare.
Exercitiul .
o Forme de organizare:
Frontal si pe grupe
o Forme de dirijare a invatarii:
Dirijata de profesor sau
o Metode de evaluare:
Evaluare initiala si set de aplicatii.
o Resurse materiale:
TIC- aplicatii practice de laborator,
Calculator .
Desfasurarea lectiei :
o Moment organizatoric:
Pregatirea lectiei - intocmirea proiectului didactic, pregatirea setului de intrebari.
Organizarea si pregatirea clasei - verificarea frecventei elevilor.
Captarea atentiei elevilor: - anuntarea subiectului
pentru tema respectiva, anuntarea obiectivelor
o Reactualizarea cunostintelor:
Intrebare |
Raspuns asteptat |
Cum se deschide un document? |
Un document il deschidem din meniul File Open |
Cum selectam un text in Word? |
Un text il selectam cu mouse-ul si cu tastatura. |
Cum modificam marimea literelor? |
Marimea literelor o modificam de la Format Font, sau din bara de instrumente. |
o Comunicarea noilor cunostinte:
"De ce este necesara crearea tabelelor? La ce ne ajuta ele? Dati-mi exemple de situatii in care ati intalnit tabele. Elevii raspund la intrebari, iar profesorul le demonstreaza ca si catalogul clasei este chiar un tabel. Tabelul in Word este alcatuit din linii si coloane. Unitatea de baza a tabeluilui este celula, care se afla la intersectia unei linii cu o coloana a tabelului. Dupa care urmand pasii adecvati profesorul le prezinta cum se creaza un tabel, cum se introduc randurile si coloanele. Textul se introduce in fiecare celula in parte.
o Asigurarea feedback-ului:
Pentru a se asigura ca elevii si-au
insusit cunostintele necesare profesorul le propune urmatoare aplicatie:
sa realizeze un tabel dupa
Nr. |
Nume si prenume |
Materii - nota obtinuta |
||
Matematica |
Limba romana |
Informatica |
||
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 3543
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved