CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Proiect didactic
Data: 21 mai
Clasa: a III-a
Aria curriculara: Matematica si stiinte
Disciplina: Stiinte
Unitatea de invatare: Influenta mediului si a factorilor de mediu asupra corpurilor
Subiectul: Protejarea mediului
Tipul lectiei: mixta
Obiective de referinta: sa constientizeze efecte ale activitatii omului asupra mediului inconjurator
Obiective operationale
O1- sa defineasca mediul ca natura inconjuratoare alcatuita din totalitatea factorilor in care se afla fiintele si lucrurile;
O2-sa exemplifice cauze ale distrugerii mediului;
O3-sa identifice efecte negative ale interventiei omului asupra mediului;
O4-sa propuna solutii pentru stoparea poluarii mediului;
O5-sa stabileasca reguli de conduita fata de mediul inconjurator.
Strategii didactice:
Metode si procedee: conversatia, explicatia, , stiu-vreau sa stiu-am invatat, cvintetul
Mijloace de invatamant: fise, creta colorata, "scrisoarea Pamantului";
Forme de organizare:activitate frontala, individuala, pe grupe;
Bibliografie:
Cerghit, I.,(2006), Metode de invatamant,EdituraPolirom, Iasi;
Flueras, V., (2003), Paideia si gandirea critica, Editura Casa cartii de
Stiinta, Cluj-Napoca.
3. MEC(2006), Strategii educationale centrate pe elev, Bucuresti.
4. Stanciu, Mihai(2003), Didactica postmoderna, Editura Universitatii, Suceava
Nr. crt. |
Secventele lectiei |
Ob. op. |
Continut stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare |
||
Metode si procedee |
Mijloace de invatamant |
Forme de organizare |
|||||
Moment organizatoric |
Pregatirea materialelor necesare lectei. | ||||||
Verificarea cunostintelor anterioare |
Verificarea lectiei: Protejarea plantelor si a vietuitoarelor De ce trebuie sa protejam plantele si animalele? Ce specie de animale a disparut ? Cum sunt declarate speciile de vietuitoare disparute? Dati exemple de specii de vietuitoare declarate monumente ale naturii. |
conversatia explicatia |
activitate frontala |
capacitatea de a exprima notiuni referitoare la protejarea vietuitoarelor |
|||
Captarea atentiei |
Elevii vor citi o scrisoare pe care le-a adresat-o Pamantul; prin aceasta scrisoare le cere ajutor pentru ca se simte amenintat. Dragi copii , Sunt foarte bolnav. Ma ameninta din ce in ce mai multe pericole. Mi se risipesc bogatiile. Imi mor animalele. Imi dispar plantele. Oamenii se imbolnavesc sau sufera de foame. Stratul de aer care ma apara de razele puternice ale Soarelui, se subtiaza . Ma acopera gunoaiele. Este atat de murdar in jurul meu. Ajutati-ma ! Pamantul, planeta voastra |
scrisoarea Pamantului |
activitate frontala | ||||
Anuntarea subiectului si a obiectivelor |
Prezint elevilor subiectul si obiectivele lectiei Protejarea mediului.Folosirea deseurilor definirea notiunii de mediu; identificarea unor cauze ale distugerii mediului si combaterea lor; stabilirea unor reguli de conduita fata de mediul inconjurator; |
| |||||
Predarea lectiei noi Fixarea cunostintelor |
Explic elevilor faptul ca pentru a putea sa raspundem apelului de ajutor al Pamantului, trebuie sa analizam cu atentie cauzele distrugerii acestuia si sa gasim solutii pentru a o stopa. Insusirea continutului lectiei se va realiza prin metoda Stiu-Vreau sa stiu- Am invatat. Elevii, impartiti in echipe, vor primi fise de lucru pe care vor completa rubricile din tabel. "STIU/VREAU SA STIU/AM INVATAT" Pasul 1~~Se formeaza grupe; Pasul 2~~Elevii fac o lista cu : a)ce stiu deja despre tema; b)intrebari care evidentiaza nevoile de invatare legate de tema; Pasul 3~~Se citeste textul; Pasul 4~~Se revine asupra intrebarilor (coloana aII-a) si elevii fac o lista cu: c)raspunsurile la intrebarile din coloana II ,scriindu-le in coloana a III-a; Pasul 5~~Compararea a ceea ce stiau inainte de lectura cu ceea ce au dorit sa afle si au aflat ; Pasul 6~~Discutia finala va contine mesajul central.
Protejarea mediului.Folosirea deseurilor Mediul-natura inconjuratoare alcatuita din totalitatea factorilor in care se afla fiintele si lucrurile.(paduri , ape, aer, sol). Omul afecteaza mediul poluandu-l prin activitatile sale. Poluarea aerului se face prin eliminarea unor gaze toxice de la cosurile fabricilor sau de la tevile de esapament ale masinilor. Poluarea apelor si a solului se face prin aruncarea in apa sau in sol a unor substante toxice si deseuri, incendierea padurilor, folosirea in exces a ingrasamintelor chimice. Pentru a proteja mediul, oamenii trebuie sa colecteze si sa depoziteze deseurile in locuri special amenajate si sa nu le arunce la intamplare, pentru a putea fi refolosite, sa foloseasca ingrasaminte naturale in locul celor chimice, sa se impadureasca unele zone etc. Deseurile sunt resturi provenite din unele activitati ale omului. Hartia, sticla, lemnul, plasticul, metalul, cauciucul, etc.Prin reciclarea lor se pot fabrica alte obiecte utile.
Cvintetul primul vers consta dintr-un singur cuvant, care reprezinta titlul si precizeaza subiectul; al doilea vers este format din doua cuvinte (de obicei adjective) care descriu principalele caracteristici ale subiectului; al treilea vers este format din trei cuvinte (de regula verbe), care exprima actiuni referitoare la subiect; al patrulea vers reprezinta o constructie din patru cuvinte care exprima sentimente fata de subiect; ultimul vers este format dintr-un singur cuvant care exprima esenta. |
conversatia explicatia stiu-vreau sa stiu-am invatat activitate pe grupe activitate frontala activitate individuala conversatia explicatia exercitiul exercitiul |
fise de lucru fise de lucru creta colorata |
activitate frontala activitate individuala activitate frontala activitate pe grupe activitate individuala |
capacitatea de a extrage informatii esentiale dintr-un text capacitatea de a sintetiza informatii referitoare la text |
||
Incheierea activitatii |
Aprecieri asupra modului in care elevii au raspuns la lectie. Tema pentru acasa-Realizarea unui afis colectiv prin care sa se atraga atentia asupra necesitatii protejarii mediului. |
conversatia explicatia |
activitate frontala |
Protejarea mediului.Folosirea deseurilor
Stiu |
Vreau sa stiu |
Am invatat |
Protejarea mediului.Folosirea deseurilor
Mediul-natura inconjuratoare alcatuita din totalitatea factorilor in care se afla fiintele si lucrurile.(paduri , ape, aer, sol).
omul afecteaza mediul poluandu-l prin activitatile sale.
Poluarea aerului se face prin eliminarea unor gaze toxice de la cosurile fabricilor sau de la tevile de esapament ale masinilor.
Poluarea apelor si a solului se face prin aruncarea in apa sau in sol a unor substante toxice si deseuri, incendierea padurilor, folosirea in exces a ingrasamintelor chimice.
Pentru a proteja mediul, oamenii trebuie sa colecteze si sa depoziteze deseurile in locuri special amenajate si sa nu le arunce la intamplare, pentru a putea fi refolosite, sa foloseasca ingrasaminte naturale in locul celor chimice, sa impadureasca unele zone etc.
Deseurile sunt resturi provenite din unele activitati ale omului. Hartia, sticla, lemnul, plasticul, metalul, cauciucul, etc.Prin reciclarea lor se pot fabrica alte obiecte utile.
Dictionar:
a recicla =a prelucra anumite deseuri in vederea folosirii.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 7017
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved