Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

DE LECTIE Clasa: a VIII-a Limba si literatura romana - Baltagul, de M. Sadoveanu

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DE LECTIE

Scoala: Scoala Generala cu clasele I - VIII Sintamarie-Orlea

Propunator: prof.



Data:

Disciplina: Limba si literatura romana

Clasa: a VIII-a

Unitatea de invatare: Romanul

Subiectul lectiei Baltagul, de M. Sadoveanu - compozitia; subiectul romanului; momentele principale ale

subiectului; imaginea vietii pastorilor, cu obiceiuri si traditii

in stransa legatura cu ciclurile naturii; elementele folclorice;

lectura citatelor ilustrative.

Tipul lectiei: De insusire a noilor cunostinte

DEMERSUL DIDACTIC

MOTIVATIA este o lectie valoroasa din perspectiva metodelor activ - participative, in sprijinul dezvoltarii interesului pentru lectura si a gustului estetic; lectia se sprijina pe priceperile si deprinderile deja formate in decodarea mesajului artistic si urmareste, in principal, perfectionarea continua a capacitatii de comunicare prin valorificarea notiunilor insusite si de investigare a unui text literar.

OBIECTIVUL CADRU cultivarea receptivitatii literar - artistice a elevilor, cu referire speciala asupra universului operei epice in proza.

OBIECTIVE DE REFERINTA:

1.1 sa inteleaga semnificatia generala a mesajului oral, sesizand progresia si coerenta ideilor exprimate;

1.7 sa manifeste toleranta fata de opiniile diferite exprimate de interlocutori si sa ia o atitudine critica fata

de argumentele ascultate;

sa construiasca un discurs oral pe o tema data;

2.5 sa capteze atentia interlocutorului prin modul de prezentare a mesajului;

3.1 sa interpreteze un text literar, facand corelatii intre nivelurile fonetic, lexical, morfologic si semantic;

3.3 sa identifice valori etice si culturale intr-un text, exprimandu-si impresiile si preferintele;

4.1 sa elaboreze texte apartinand diverselor stiluri functionale, adaptand redactarea la situatia de comunicare si la partener.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1 - sa cunoasca modul in care M. Sadoveanu reconstituie structuri sociale ce apartin unui mod arhaic de

viata, cu profiluri umane determinate de acestea;

O2 - sa identifice partile componente ale romanului: intamplarea narata, etapele naratiunii;

O3 - sa interpreteze viziunea autorului asupra universului rural;

O4 - sa stabileasca analogii cu balada populara Miorita pentru a ilustra prelucrarea creatoare a mitului

mioritic realizata de M. Sadoveanu;

O5 - sa recunoasca personajele si sa realizeze o scurta caracterizare a lor;

O6 - sa-si delimiteze propriile convingeri morale in raport cu lumea infatisata;

O7 - sa evidentieze modurile de expunere folosite de autor;

O8 - sa recunoasca procedeele artistice;

O9 - sa defineasca viziunea, suspansul si romanul;

CONTINUTURI UTILIZATE: Definitie, caracteristici, sentimente, continut de idei, tipuri umane, realizare artistica.

CONDITII PREALABILE:

- clasa la nivel mediu;

- elevii poseda capacitatea de a aborda un text literar;

- elevii vor lucra pe grupe compacte si vor expune rezultatele produselor lor.

EVALUAREA: - elevii completeaza fisele de munca independenta, cadranul si ciorchinele.

RESURSELE SI MANAGEMENTUL TIMPULUI

A.     Resurse materiale: Limba si literatura romana manual clasa a VIII-a, Al. Crisan, S. Dobra, F. Sanmihaian, Ed. Humanitas Educational, Bucuresti, p.132-153; Limba romana caietul elevului clasa a VIII-a, Al. Crisan, S. Dobra, F. Sanmihaian, Ed. Humanitas Educational, 2005, Bucuresti, p.146-160; Baltagul, M. Sadoveanu, E.P.L., 1969, Bucuresti, p. 5-126; fise de lucru.

B.   Resurse de timp: - timpul de desfasurare: 8 ore

METODE SI PROCEDEE: conversatia, expunerea, lectura explicativa, spargerea ghetii (gandirea critica), brainstorming - ul, reflectia, gandirea activa, activitatea pe grupe, metoda cadranelor (gandirea critica), munca independenta, metoda calendar (povestirea in lant).

SCENARIU DIDACTIC

ORA I

I. Captarea atentiei: conversatia situationala, pregatirea pentru lectie( elevii isi pregatesc manualele si caietele).

II. Reactualizarea cunostintelor ( balada populara Miorta) si dirijarea noii invatari.

Se verifica executarea si calitatea temei pe care elevii au avut-o de efectuat, citindu-se doua variante de compunere. Oral, se accentueaza anumite caracteristici ale operei.

Paralel cu verificarea temei, se face controlul cunostintelor teoretice cu ajutorul urmatoarelor itemuri:

Care este motivul si conflictul baladei?( doi ciobani pun la cale uciderea celui de-al treilea pentru a-i lua oile)

Ce element predomina in balada?( elementul miraculos)

Cum caracterizati personajul feminin?( femeie singura, indurerata de pierderea fiului)

Care este reperul temporal si spatial prezentat?(naratiunea este imprecisa, fiind asemanatoare timpului

si spatiului specific basmului)

Ce este alegoria?(reprezinta substituirea unei imagini cu alta, in virtutea unor asemanari sau corespondente dintre ele)

III. Prezentarea noului continut

Se cere elevilor sa numeasca ce opere din creatia sadoveniana au citit.( raspunsuri posibile: Dumbrava minunata, Domnu Trandafir, Iapa lui Voda, s.a.)

Se comunica elevilor ca astazi se incepe studierea romanului Baltagul de M. Sadoveanu. Se citeste apoi, marturisirea Profirei Sadoveanu cu privire la elaborarea romanului Baltagul si li se cere elevilor sa explice faptul ca aceasta capodopera a fost scrisa totusi numai in zece zile.

IV. Prezentarea sarcinilor de invatare si obtinerea performantei

Se face de catre profesor si de catre elevi lectura expresiva a fragmentelor din manual, dupa care prin metoda brainstorming-ului se realizeaza o sinteza a celor intelese din textul citit, folosind urmatoarele itemuri:

Ce nareaza autorul? ( intamplari)

Ce ne prezinta in roman?( se prezinta oameni intr-un anumit spatiu, acela al muntilor Moldovei. Se comunica

elevilor ca acest spatiu incepuse sa-i fie cunoscut autorului, inca din 1906 si ca

devenise unul din izvoarele inspiratiei sale, viata oierilor fiindu-i bine cunoscuta.)

Care este, pe scurt, firul epic al romanului?

( Vitoria Lipan isi asteapta sotul plecat de prea mult timp, la Dorna sa cumpere oi. Vazand ca nu se mai intoarce se hotaraste sa plece in cautarea lui impreuna cu fiul ei Gheorghita. Pentru plecare face o serie intreaga de preparative gospodaresti si religioase. Reface apoi drumul pana la Dorna, ia contact cu alti oameni si alte feluri de societati decat cea cu care era familiara si pana la urma, ajutata si de prietenii pe care si-i face pe drum isi gaseste sotul mort intr-o rapa, dar descopera totodata si faptasii crimei, pedepsindu-i pentru fapta nelegiuita prin aceeasi arma ce au folosit-o si ei, insa, spre deosebire, in legitima aparare.)

Ce asemanari si deosebiri observati intre balada populara Miorta si romanul Baltagul?

( au acelasi motiv si conflict; daca in balada predomina miraculosul, in roman predomina realul; spre deosebire de personajul feminin al baladei, in roman acesta este puternic, energic, hotarat sa razbune moartea celui drag; spatiul din Baltagul este bine conturat, la fel si timpul poate fi dedus din evenimente)

V. Asigurarea feed-back-ului

Se fac observatii asupra modului cum s-a lucrat. Elevii vor fi informati continuu despre felul cum isi indeplinesc sarcinile de invatare.

IX. Asigurarea transferului

Se alcatuiesc saisprezece grupe de cate doi elevi. Fiecarei grupe i se va repartiza de catre profesor unul din capitolele romanului Baltagul. Grupele vor face lectura respectivelor capitole. Fiecare membru al grupei va alcatui planul simplu de idei al capitolului dat.

ORA a II-a

I. Captarea atentiei: conversatia situationala, pregatirea pentru lectie( elevii isi pregatesc manualele si caietele).

II. Enuntarea obiectivelor

III.Reactualizarea cunostintelor (romanul Baltagul, de M. Sadoveanu - firul epic, timp si spatiu

Se verifica executarea si calitatea temei pe care elevii au avut-o de efectuat, fiind pusi elevii fiecarei grupe sa citeasca planul simplu de idei realizat, iar in acelasi timp profesorul corecteaza si noteaza pe tabla planul de idei. Ceilalti elevi urmaresc si isi noteaza pe caiete planul de idei de pe tabla.

Se cere fiecarei grupe sa rezume in cel mult zece randuri capitolul studiat.

IV.Prezentarea sarcinilor de invatare si obtinerea performantei

Astazi vom discuta despre firul epic, timpul si spatiul romanului Baltagul, de M. Sadoveanu. Pentru precizarea acestora se vor urmari exercitiile de la studiul textului din manual de la pagina 144 si se vor folosi itemurile:

Care sunt momentele subiectului? Raspunzand la intrebare se va realiza pe tabla si in caiete urmatoarea schema:

  1. situatia initiala (expozitiunea) - cap. I-III -cunoastem satul de munte cu toate caracteristicile sale, facem

cunostinta cu cateva dintre personaje si abia se schiteaza

trasaturile Vitoriei Lipan

  1. cauza care declanseaza

actiunea (intriga)  - cap. IV-VI -dominata de tensiunea asteptarii, a incertitudinilor, a

consultarilor si a preparativelor pentru plecare

desfasurarea actiunii - cap. VII-XIII -liniara, simpla, prezinta drumul parcurs de Vitoria si Gheorghita

pana in momentul descoperirii adevarului. Sunt prezentate:

nunta, botezul, inmormantarea, cu toate datinile fixate de

veacuri.

  1. rezolvarea situatiei dificile

(punctul culminant) - cap. XIV-XVI -dramatica, in care dominanta este savarsirea actului justitiar,

pe baza normelor morale ale poporului si cu respectarea

datinilor acestuia

5.situatia finala( deznodamantul) - cap. XVI- o prezinta pe Vitoria care ia fraiele gospodariei in mainile sale

si incepe randuiala dupa datina strabuna.

Care este prima referire temporara din text si ce moment al actiunii marcheaza ea?

( Vitoria(.)stand singura pe prispa, in lumina de toamna(.). .s-acu Sfantu-Andrei

era aproape.)

Ce rol au indicii temporali in text? Notati astfel de secvente si comentati-le.

(toamna - targul de oi de la Dorna; Sf. Andrei - momentul cand Vitoria isi da seama

ca intarzierea sotului este suspecta; inaintea sarbatorilor de iarna- intoarcerea lui

Gheorghita acasa; Boboteaza - plecarea la Piatra-Neamt si la manastirea Bistrita;

27 februarie - incepe implinirea hotararii; 10 martie - plecarea spre Dorna; "luna

lui martisor", "soarele isi slobozise iarasi puterile" - gasirea cainelui, certitudinea

crimei; "Drumul se curatise de ape si se zvanta.(.) pamantul se ochise bine si

inverzeau pajisti" - gasirea lui Nechifor in rapa; primavara, pe vremea postului mare

praznicul; la praznic, la asfintitul soarelui -- demascarea criminalului; " Catra

Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril" popasul celor trei ciobani la ultima Dorna).

Comentati modul in care este realizata descrierea satului la inceputul capitolului I.

(imagine panoramica, generala dar foarte clara datorita micilor amanunte: sat risipit pe

sub padurea de brad, "cu casute sindrilite intre garduri de razlogi")

Care este traseul parcurs de cele doua personaje?

(Bicaz Calugareni Farcasa Borca Cruci tinutul Dornelor Vatra Dornei

intoarcerea la Borca si reluarea cautarilor Borca Sabasa muntele Stanisoara Suha

satul Doi Meri si intoarcerea in Sabasa

Comentati modul de descriere a tinuturilor Dornei referindu-va la elementele descrise, atmosfera surprinsa, impresia de ansamblu.

(elemente descrise - oameni curati, "cu aprindere si patima"; spatiul Dornelor: "numai

paraie, numai muntisori cu brazi, tapsanuri si asezari de sate", cu "drum de dezghetat

cu paraie sub omat"; atmosfera surprinsa - "oameni veseli, petrecareti care-si traiesc

zilele ca si cum ar fi ultima din aceasta viata"; )

V. Asigurarea feed-back-ului

Se fac observatii asupra modului cum s-a lucrat. Elevii vor fi informati continuu despre felul cum isi indeplinesc sarcinile de invatare.

VI. Asigurarea retentiei si a transferului

Se da, ca activitate independenta acasa, rezumarea intregului roman in maximum o pagina.

ORA a III-a

I. Captarea atentiei: conversatia situationala, pregatirea pentru lectie( elevii isi pregatesc manualele si caietele).

II. Enuntarea obiectivelor

III.Reactualizarea cunostintelor (romanul Baltagul, de M. Sadoveanu - lumea descrisa: oameni si

obiceiuri; experiente initiatice

Se verifica executarea si calitatea temei pe care elevii au avut-o de efectuat, fiind pusi cativa elevi sa citeasca rezumatul realizat, iar ceilalti isi verifica rezumatele, facand corecturile necesare.

IV.Prezentarea sarcinilor de invatare si obtinerea performantei

Astazi vom discuta despre lumea descrisa: oameni si obiceiuri; experientele initiatice din romanul Baltagul, de M. Sadoveanu. Pentru precizarea acestora se vor urmari exercitiile de la studiul textului din manual de la pagina 146 si se vor folosi itemurile urmatoare realizandu-se totodata pe tabla si in caiete o schema:

Cum sunt prezentati oamenii de la munte? Faceti referire la capitolele I si X.

( Muntenii sunt: - oameni simpli, linistiti, impacati cu soarta lor

- iuti si nestatornici ca apele

- rabdatori in suferinti

- fara griji in bucurii

- ferindu-se de oamenii de la campii

- le plac dragostea, betia si datinile

Cum sunt prezentati oamenii de la oras? Comparati felul de a fi a oamenilor de la tara si de la oras.

( oranduiti ierarhic, oamenii de la oras par a fi mai bine organizati, dar tot spre

deosebire de cei de la tara sunt mult mai "inghesuiti" si par a nu avea linistea

si libertatea acestora)

Comentati modul in care obiceiurile si traditiile populare ordoneaza viata oamenilor de la tara, referindu-va la capitolul V.

(inaintea sarbatorilor de iarna ciobanii urca la casele lor lasand treburile oieritului

rezolvate pana in primavara, iar oile la stana din vale, sarbatorile de iarna implica o

multime de traditii capra, calutul, urarile; la boboteaza, preotul sfinteste fantanile,

izvoarele si toate apele; Vitoria tine post 12 vineri, iar in cea de-a saptea merge la

manastirea Bistritei; Minodora se intereseaza de horele ce se joaca la vale, in locul

unde ierneaza oile; etc.)

Comentati cele trei evenimente esentiale ale existentei, referindu-va la ritualul specific fiecarei ceremonii, atmosfera tipica si se4mnificatia fiecaruia.

(ritualul specific - botezul -Vitoria intalneste la Borca o "cumetrie", fiind invitata mai

mult fara voie decat cu, pune "rodin sub perna un costei de bucatele de zahar si pe fruntea crestinului celui nou o hartie de douazeci de lei", respectand intocmai datina cu care era invatata; nunta- o intalneste la Cruci, aici mireasa si drustele au flori in par, nevestele poarta "numai catrinti si bonditi", vorniceii le ies inainte pentru a-i invita, le ofera sa bea in cinstea mirilor, amenintandu-i cu pistoalele de nu le intra in voie, iscusita Vitoria face o urare foarte frumoasa miresei; inmormantarea - gasindu-l pe mort, aprinde lumanari si privegheaza in asteptarea autoritatilor la capataiul acestuia, il ingroapa apoi dupa datina oferind fiecaruia la iesirea din cimitir " un sfert de pane s-un paharel de rachiu", apoi imparte coliva si invita oamenii la praznic, unde gateste dupa datina postului, dar ofera bautura aleasa; atmosfera tipica - daca la nunta si la botez oamenii petrec, fiind veseli, primitori si foarte galagiosi, la inmormantare desi se strang la praznic, nu se veselesc, fiind linistiti; semnificatia - fiecare dintre ele marcheaza un moment important in viata omului, reprezentand un ciclu ritualic crestinesc dupa care se ghideaza oamenii.)

Comentati secventele care marcheaza momentele-cheie in maturizarea lui Gheorghita.

(din vorbele mamei sale Gheorghita a inteles ca seninatatea copilariei si bucuriile ei s-au spulberat si de acum el va fi sprijinul casei, si desi cunostea deja mestesugul oieritului cu toate randuielile sale, s-ar mai fi bucurat de copilarie si de vremea petrecuta cu tinerii din sat, vorbind despre fete; din lumea de la oras sau din spusele oamenilor el nu prea intelege nimic, neobservand multe din cele vazute sau intelese de Vitoria, insa toata aceasta insiruire de evenimente la care participa il maturizeaza fara a-si da seama ce se petrece cu el.)

Ce rol are Vitoria in acest proces de maturizare?

(are rol de ghid, incurajandu-l si indrumandu-l mereu spre ceea ce trebuia infaptuit)

V. Asigurarea feed-back-ului

Se fac observatii asupra modului cum s-a lucrat. Elevii vor fi informati continuu despre felul cum isi indeplinesc sarcinile de invatare.

VI. Asigurarea retentiei si a transferului

Se da, ca activitate independenta acasa, rezolvarea exercitiului 5, din manual de la pagina 147.

ORA a IV-a

I. Captarea atentiei: conversatia situationala, pregatirea pentru lectie( elevii isi pregatesc manualele si caietele).

II. Enuntarea obiectivelor

III.Reactualizarea cunostintelor (romanul Baltagul, de M. Sadoveanu - personajele

Se verifica executarea si calitatea temei pe care elevii au avut-o de efectuat, fiind pusi cativa elevi sa citeasca tema, iar ceilalti urmarind pe propriile caiete si facand corecturile necesare.

IV.Prezentarea sarcinilor de invatare si obtinerea performantei

Astazi vom discuta despre personajul principal romanului Baltagul, de M. Sadoveanu. Pentru precizarea acestora se vor urmari exercitiile de la studiul textului din manual de la pagina 148 si se vor folosi itemurile urmatoare realizandu-se totodata pe tabla si in caiete o schema:

Care sunt modalitatile de caracterizare ale Vitoriei Lipan intalnite in roman?

VITORIA LIPAN - personajul principal al romanului - descinde din mitul mioritic

Caracterizare directa facuta de autor, de alte personaje sau autocaracterizare

Trasaturi fizice - "Ochii ei caprii, in care parca se rasfrangea lumina castanie a parului, erau dusi departe (.)

Acei ochi aprigi si inca tineri cautau zari necunoscute."

Trasaturi morale -munteanca de la Magura Tarcaului, are viata grea ca femeile de la munte, uneori "stau

vaduve inainte de vreme, ca dansa"; plina de "ganduri", de "patima si de durere", "ea se

socotea moarta ca si omul ei care nu era langa dansa"

Caracterizare indirecta rezultata din faptele, comportamentul, gandurile si framantarile personajului; mediul in care traieste

Trasaturi fizice - statea vinerea "fara hrana, fara apa, fara cuvant, cu broboada cernita peste gura" - imagine

a durerii

Trasaturi morale -personaj indurerat ce-si urmeaza neobosita drumul destinului, pastratoare a datinii strabune,

crede in visele premonitorii, tenace, darza, inteligenta - ea reconstituie scena crimei in cel

mai mic detaliu, traieste un puternic zbucium interior, sotie iubitoare isi cunoaste foarte bine

sotul, iscusita, cu spirit practic, se pricepe a-si orandui treburile gospodaresti, are

capacitatea de a invinge greutatile ivite in cale; prenumele ei semnifica biruinta, fiind "un

Hamlet feminin"- asa cum o caracteriza G. Calinescu

V. Evaluarea performantei

Se solicita elevilor rezolvarea testului de evaluare ANEXA 1, avand timp de lucru 15 minute.

VI. Asigurarea feed-back-ului

Se fac observatii asupra modului cum s-a lucrat. Elevii vor fi informati continuu despre felul cum isi indeplinesc sarcinile de invatare.

VII. Asigurarea retentiei si a transferului

Se da, ca activitate independenta acasa, realizarea caracterizarii Vitoriei Lipan.

ORA a V-a

I. Captarea atentiei: conversatia situationala, pregatirea pentru lectie( elevii isi pregatesc manualele si caietele).

II. Enuntarea obiectivelor

III.Reactualizarea cunostintelor (romanul Baltagul, de M. Sadoveanu - personajele

Se verifica executarea si calitatea temei pe care elevii au avut-o de efectuat, fiind pusi cativa elevi sa citeasca tema, iar ceilalti urmarind pe propriile caiete si facand corecturile necesare. Se solicita elevilor rezolvarea testului de evaluare ANEXA 2, avand timp de lucru 15 minute.

IV.Prezentarea sarcinilor de invatare si obtinerea performantei

Astazi vom discuta despre personajele secundare ale romanului Baltagul, de M. Sadoveanu. Pentru precizarea acestora se vor urmari exercitiile de la studiul textului din manual de la pagina 148-149 si se vor folosi itemurile urmatoare realizandu-se totodata pe tabla si in caiete o schema:

Cum este prezentat Nechifor Lipan?

NECHIFOR LIPAN - personajul absent al romanului- descinde din mitul mioritic

Caracterizare directa facuta de autor, de alte personaje sau autocaracterizare

Trasaturi fizice - omul cu caciula brumarie si cojoc de miel negru, calare pe un cal tintat in frunte

Trasaturi morale -"vrednic roman" si nepasator in fata primejdiilor, avea mestesug la vorba, harnic, tinea in

buna randuiala stanele si ciobanii, era mandru

Caracterizare indirecta rezultata din faptele, comportamentul, gandurile si framantarile personajului; mediul in care traieste

Trasaturi fizice - barbat matur, cu mustata neagra si ochii "cu sprancene aplecate", indesat si spatos, om

puternic

Trasaturi morale iubitor de viata si de petreceri, darnic si generos, curajos si neinfricat, are dimensiunile unui

erou de balada imaginea in care se apara de atacatori in noapte.

Cum este prezentat Gheorghita Lipan?

GHEORGHITA LIPAN - personaj secundar al romanului

Caracterizare directa facuta de autor, de alte personaje sau autocaracterizare

Trasaturi fizice - avea saptesprezece ani, era un flacau sprancenat, cu ochii caprii, ca ai Vitoriei, cu zambet

frumos "ca de fata", si "abia incepuse sa-i infiereze mustata", purta chimir nou si o bundita

inflorata

Caracterizare indirecta rezultata din faptele, comportamentul, gandurile si framantarile personajului; mediul in care traieste

Trasaturi morale - nu e vorbaret, dar e explicit; este deja initiat in tainele oieritului; ager la minte, stiutor de

carte, dovedeste sensibilitate, respect filial si credinta in Dumnezeu; fire meditativa,

retraieste nostalgic amintirea copilariei, trece se maturizeaza, receptiv la nou, dar fara a

ignora traditia

V. Asigurarea feed-back-ului

Se fac observatii asupra modului cum s-a lucrat. Elevii vor fi informati continuu despre felul cum isi indeplinesc sarcinile de invatare.

VI. Asigurarea retentiei si a transferului

Se da, ca activitate independenta acasa, realizarea caracterizarii lui Nechifor Lipan.

ORA a VI-a

I. Captarea atentiei: conversatia situationala, pregatirea pentru lectie( elevii isi pregatesc manualele si caietele).

II. Enuntarea obiectivelor

III.Reactualizarea cunostintelor (romanul Baltagul, de M. Sadoveanu - structuri narative, modurile de

expunere, tensiune dramatica si

suspans, viziunea

Se verifica executarea si calitatea temei pe care elevii au avut-o de efectuat, fiind pusi cativa elevi sa citeasca tema, iar ceilalti urmarind pe propriile caiete si facand corecturile necesare.

IV.Prezentarea sarcinilor de invatare si obtinerea performantei

Astazi vom discuta despre structuri narative, modurile de expunere, tensiune dramatica si suspans si viziunea romanului Baltagul, de M. Sadoveanu. Pentru precizarea acestora se vor urmari exercitiile de la studiul textului din manual de la pagina 150-152 si se vor folosi itemurile urmatoare, realizandu-se totodata pe tabla si in caiete o schema:

Textul incepe cu o secventa retrospectiva, in care Vitoria isi aminteste o poveste spusa de sotul ei la diverse petreceri. Discutati modul in care aceasta secventa este inserata in firul narativ si rolul plasarii ei la inceputul romanului.

( rolul secventei este de a evidentia ca personajul Nechifor Lipan este absent si de

a ajuta la crearea aurei sale legendare. Pornind de la povestea lui Nechifor se

trece la prezentarea personajului principal al romanului, aflat in stransa

legatura cu acesta, fiind vorba de sotia sa credincioasa.)

RETROSPECTIVA este procedeul prin care un moment anterior este adus in prezentul naratiunii. Cel mai adesea retrospectiva se realizeaza prin rememorarea sau evocarea de catre narator sau de catre un personaj a unor evenimente/intamplari din trecut.

Care este modul de expunere predominant in text si ce alte moduri se mai intalnesc?

(modul de expunere predominant este naratiunea, care se imbina cu dialogul,

cu pasajele descriptive si cu monologul interior.)

Comentati felul in care se realizeaza suspansul in roman si in special in ultimul capitol.

( suspansul incepe o data cu intarzierea lui Nechifor Lipan si creste trepat in

ritmul accentuarii nelinistii Vitoriei, care-l considera mort, dar spera sa-l

gaseasca viu si atinge punctul sau culminant, in ultimul capitol, cand Vitoria

il incolteste pe Calistrat Bogza.)

SUSPANSUL este o traire a cititorului, ascultatorului sau a spectatorului, care asteapta plin de emotie o evolutie sau o finalizare dramatica a actiunii. Emotia asteptarii, curiozitatea si efectul de surpriza tin treaz interesul publicului. Joaca un rol important in literatura de aventuri, politista sau stiintifico-fantastica.

Cine relateaza intamplarile din romanul Baltagul?

(atat naratorul, cat si personajele)

In unele scurte pasaje din text un personaj devine narator. Comentati din acest punct de vedere rolul reconstituirii faptelor povestita de Vitoria la praznic.

( reconstituirea faptelor, pe care Vitoria o realizeaza in timpul praznicului, are

rolul de a creste tensiunea dramatica si de a restrange perspectiva asupra

evenimentelor)

VIZIUNEA se refera la perceperea lumii prezentate in roman de catre un subiect care este narator sau personaj. Omniscienta este un tip de perspectiva narativa in care naratorul are o perceptie ilimitata - el cunoaste totul despre lumea pe care o prezinta, dar si despre framantarile interioare ale personajelor.

ROMANUL este o specie a genului epic in proza, cu o actiune mai complicata si de mai mare intindere decat a celorlalte specii epice in proza, desfasurata pe mai multe planuri, cu personaje numeroase.

Discutati Baltagul in comparatie cu Miorita, referindu-va la dimensiunea textului, numarul personajelor, complexitatea personajelor, felul actiunii (simpla/complexa), detalierea naratiunii, complexitatea lumii descrise.

(dimensiunea mult mai mare a textului, cuprinzand XVI capitole; spre deosebire de balada Miorita unde exista cinci personaje - cei trei ciobanei, mioara nazdravana si maicuta - in roman personajele sunt mult mai numeroase si mult mai bine conturate in ce priveste portretul moral, actiunea este complexa, dezvoltata pe mai multe planuri, naratiunea este detaliata prezentand o multime de alte fapte pe langa cele principale si intreaga lume prezentata este realizata complex, aratand diverse aspecte sociale, mentalitati si atitudini diferite de la o zona la alta, zugravind in toata complexitatea ei o epoca, pe cand in balada apar doar doua fapte, cel al crimei si cel al cautarii de catre maicuta.)

V. Asigurarea feed-back-ului

Se fac observatii asupra modului cum s-a lucrat. Elevii vor fi informati continuu despre felul cum isi indeplinesc sarcinile de invatare.

VI. Asigurarea retentiei si a transferului

Se alcatuiesc patru grupe de elevi, carora li se va repartiza de catre profesor una din urmatoarele argumentari privind romanul Baltagul roman monografic roman mitic roman initiatic roman politist. Fiecare membru al grupei va aduce argumente pro sau contra acestor interpretari. Se vor da explicatiile minime necesare.

ORA a VII-a

I. Captarea atentiei: conversatia situationala, pregatirea pentru lectie( elevii isi pregatesc manualele si caietele).

II. Enuntarea obiectivelor

III.Reactualizarea cunostintelor (romanul Baltagul, de M. Sadoveanu - interpretarea textului

Se verifica cunostintele dobandite, executarea si calitatea temei pe care elevii au avut-o de efectuat, printr-un test de evaluare, in care fiecare elev al grupei va scrie argumentarea la care a fost repartizat, avand timp de lucru 20 minute.

IV.Prezentarea sarcinilor de invatare si obtinerea performantei

Astazi vom discuta despre structuri narative, modurile de expunere, tensiune dramatica si suspans si viziunea romanului Baltagul, de M. Sadoveanu. Pentru precizarea acestora se vor urmari exercitiile de la studiul textului din manual de la pagina 153 si se vor folosi itemurile urmatoare, realizandu-se totodata pe tabla si in caiete o schema:

Care este semnificatia motivului calatoriei in romanul Baltagul? Alegeti din urmatoarele motive si argumentati: cautarea adevarului, dorinta de schimbare interioara, o confruntare cu noi universuri, dorinta de cunoastere, cautarea nemuririi, nevoia de noi experiente, o aventura/o cercetare, initierea in tainele universului.

(motivul cautarii adevarului)

Vitoria este sigura ca sotul ei a fost ucis. Care este scopul calatoriei sale: prinderea si pedepsirea ucigasilor, aflarea adevarului, infaptuirea justitiei, razbunarea, descoperirea cauzelor omorului, implinirea datinilor crestine?

( Vitoria pleaca mai intai in cautarea adevarului, apoi cauta implinirea justitiei

prin prinderea si pedepsirea faptasilor si in final implinirea datinilor crestine.)

Comentati semnificatia ce o are calatoria pentru fiecare din cele doua personaje.

( Vitoria cunoaste lumea de jos si cealalta lume a orasului, careia i se adapteaza

cu usurinta, iar Gheorghita se maturizeaza, dobandind experienta si initiindu-

se in tainele vietii.)

V. Asigurarea feed-back-ului

Se fac observatii asupra modului cum s-a lucrat. Elevii vor fi informati continuu despre felul cum isi indeplinesc sarcinile de invatare.

VI. Asigurarea retentiei si a transferului

Se da, ca activitate independenta acasa, realizarea integrala a comentariului la romanul Baltagul, de M. Sadoveanu.

ORA a VIII-a

I. Captarea atentiei: conversatia situationala, pregatirea pentru lectie( elevii isi pregatesc manualele si caietele).

II. Enuntarea obiectivelor

III.Reactualizarea cunostintelor (romanul Baltagul, de M. Sadoveanu - interpretarea textului

Se verifica cunostintele dobandite, executarea si calitatea temei pe care elevii au avut-o de efectuat, fiind pusi cativa elevi sa citeasca comentariul realizat, iar ceilalti isi verifica propriile comentarii, facand corecturi, daca sunt necesare.

IV. Obtinerea performantei

Astazi vom discuta testele de evaluare date in ora precedenta, realizand corecturile necesare si completand tabelele de pe tabla, pe care elevii si le noteaza in caiete. ANEXA 3. Pentru aceasta se folosesc urmatoarele itemuri:

Care sunt trasaturile romanului monografic?

(totul are un aer patriarhal trasaturile esentiale ale oamenilor de la munte; isi desfasoara viata in

functie de anotimpuri; satul, organiz. gospodariei si relatiile din familie au o anumita traditie;

perceptia asupra oamenilor de la oras ;obiceiurile si traditiile de pe valea Tarcaului)

Care sunt trasaturile romanului mitic?

(preia si dezvolta motivele principale din balada Miorita; balada - crima ipotetica / roman - crima

indeplinita; personajul feminin in cautarea celui disparut; motivul calatoriei se completeaza cu cel al

cautarii adevarului; latura mitica a romanului se imbina cu latura realista;.)

Care sunt trasaturile romanului initiatic?

(romanul formarii unei personalitati; infatiseaza maturizarea lui Gheorghita; disparitia tatalui il pune in

situatii, ce-i marcheaza devenirea; rolul Vitoriei in maturizarea lui Gheorghita; experienta fundamentala

a Vitoriei)

Care sunt trasaturile romanului politist?

(este politist pentru ca se ocupa cu rezolvarea unei crime; cautarea adevarului este planificata si

urmarita riguros; refacerea traseului parcurs de Nechifor Lipan; culegerea informatiilor; rezolvarea

crimei; importanta baltagului)

V. Asigurarea feed-back-ului

Se fac observatii asupra modului cum s-a lucrat. Elevii vor fi informati continuu despre felul cum isi indeplinesc sarcinile de invatare.

VI. Asigurarea retentiei si a transferului

Se da, ca activitate independenta acasa, urmatorul exercitiu:

Argumentati ce anume v-a placut in romanul Baltagul, de M. Sadoveanu si ce v-a plictisit sau vi s-a parut neinteresant in acelasi roman?

ANEXA 1 - TEST DE EVALUARE

Comentati atitudinea Vitoriei Lipan referindu-va la confruntarea dintre traditie si inovatie, asa cum reiese din replica finala a romanului:

"- Vina incoace, Gheorghita, vorbi ea, trezita din nou de griji multe. Vezi de tesala caii, dupa moda noua care am aflat-o aici, si-i intareste cu orz, caci drumurile inca nu ni s-au sfarsit. Facem cu domnu Toma toate socotelile si-i platim cinstit, multamindu-i frumos. Platim preotilor, oamenilor care s-au ostenit si tuturora. Pe urma, stam si ne odihnim trei zile, dupa care facem parastasul intai tatalui tau. Indata ne incalaram si ne ducem la apa Prutului la Stefanesti, ca sa cunoastem turma de la Rarau. Socot ca mergand cu spor, pe vreme buna, ne putem intoarce iar aici in Sabasa, ca sa facem parastasul de noua zile. Apoi ne ducem dincolo la Jijia, ca sa vorbim cu baciul Alexa si sa ne alcatuim cu el pentru intoarcerea oilor catra munti, unde avem tocmita pasunea de vara. La patruzeci de zile vom fi iar aici si vom ruga pe domnu Toma si pe parintele sa ne ajute a implini datoria de patruzeci de zile. Atuncea om face praznic mai bun, cu carne de miel de la turma cea noua. Om aduce atuncea de la manastirea Varaticului si pe sora-ta Minodora, ca sa cunoasca mormantul. S-apoi dupa aceea ne-om intoarce iar la Magura, ca sa luam de coada toate cate am lasat. Iar pe sora-ta sa stii ca nici c-un chip nu ma pot invoi ca s-o dau dupa feciorul acela nalt si cu nasul mare al dascalitei lui Topor."

ANEXA 2 - TEST DE EVALUARE

Cititi urmatoarele opinii critice:

a)      Vitoria e un Hamlet feminin care banuieste cu metoda, cerceteaza cu disimulatie, pune la cale reprezentatiuni tradatoare si, cand dovada s-a facut, da drumul razbunarii.(.)Obiectia ce se poate face: prea multa indarjire din partea unei femei.

(G. Calinescu, Istoria literaturii romane de la origini pana in prezent)

b)       Baltagul este (.) o epopee (.) in care sufletul tenace si aprig de munteanca al Vitoriei Lipan nu pregeta nicio oboseala pana nu da de firul intamplarilor si maiestria d-lui Mihail Sadoveanu sta intr-aceea ca a conturat in trasaturi omenesti, dar fara nicio slabiciune acest aspru caracter, de o vointa aproape salbateca, aproape neomeneasca.

(Perpessicius, Opere, vol. IV, Mentiuni critice)

c)      Vitoria are stofa intreprinzatoare a burghezului, simtul lui practic, lipsa de prejudecati, e nereligioasa, vicleana si rea.

(N. Manolescu, Arca lui Noe)

Aratati care din aceste puncte de vedere este mai apropiat de al vostru. Argumentati-va raspunsul. Alegeti din fiecare un singur element / o singura trasatura care vi se pare ca sintetizeaza cel mai sugestiv portretul personajului.

ANEXA 3 - Baltagul, de M. Sadoveanu

METODA CADRANELOR

CADRANUL I CADRANUL II

Sarcina Grupei I - Romanul monografic

Sarcina Grupei II- Romanul mitic

Trasaturile satului si a oamenilor de la munte

-totul are un aer patriarhal

trasaturile esentiale ale oamenilor de la munte;

- isi desfasoara viata in functie de anotimpuri;

- satul, organiz. gospodariei si relatiile din familie au o anumita traditie;

- perceptia asupra oamenilor de la oras;

- obiceiurile si traditiile de pe valea Tarcaului

-prin organizarea gospodariei, prin relatiile dintre membri familiei si ai comunitatii satesti, prin obiceiuri si traditii.

umbla domol, ostenesc zi si noapte in tacere, asezarile lor se afla in locuri stramte, intre stanci de piatra; Dumnezeu le-a harazit sa se bucure de petreceri si de frumusetea si de dragostea sotiilor.

- plecarea/intoarcerea turmelor de la iernat; practica si alte meserii "cu toporul sau cu cata"

-satul e "risipit prin rapi, cu casute sindrilite.", are crasma si biserica, gospodaria se alcatuieste dupa modelul arhaic; femeia trebuie sa se supuna puterii barbatului ei, baiatul sa devina sprijinul familiei, iar fata sa fie gospodina si sa se marite dupa voia parinteasca.

- lume ordonata dupa reguli si ierarhii

-sarbatorile, horele, femeile in varsta se cer sfat preotului, botezul, nunta, inmormantarea se fac dupa datina strabuna.

Trasaturile mitice ale romanului

- preia si dezvolta motivele principale din balada Miorita

- balada - crima ipotetica / roman - crima indeplinita;

- personajul feminin in cautarea celui disparut;

-motivul calatoriei se completeaza cu cel al cautarii adevarului;

-latura mitica a romanului se imbina cu latura realista;

- motivul existentei pastorale, al transhumantei, al animalului credincios si motivul complotului;

- la fel ca in balada doi ciobani planuiesc o crima impotriva celui de-al treilea, cu scopul de a-l jefui, insa in roman o si infaptuiesc;

-in balada, mama este cea care-si cauta persoana indragita, iar in roman sotia acestuia.

- cautarea adevarului implica un drum sinuos, unde personajele sunt supuse, asemenea basmelor, unor probe ale labirintului, primesc ajutoare, se confrunta cu dusmani, drumul e presarat de semne cosmice, elementelor naturii sau fenomenele anotimpurilor;

-avand ca moto doua versuri din Miorita este incontestabila apartenenta mitica, dar aceasta se imbina cu realul.

CADRANUL III CADRANUL IV

Sarcina Grupei III- Romanul initiatic

Sarcina Grupei IV- Romanul politist

Trasaturile initiatice ale romanului

- romanul formarii unei personalitati;

- infatiseaza maturizarea lui Gheorghita;

- disparitia tatalui il pune in situatii, ce-i marcheaza devenirea

- rolul Vitoriei in maturizarea lui Gheorghita

-experienta fundamentala a Vitoriei

- este initiatic pentru ca partial se ocupa de transformarile launtrice ale personajelor;

-traind in munte avusese o copilarie lipsita de griji; iese brusc din copilarie pentru a intra in lumea adultilor; treptat devine flacau si merge la joc unde se intalneste cu tinerii de seama sa.

-este supus unor adevarate probe: lupta cu troianul, infruntarea strainului, priveghiul, infaptuirea dreptatii

- rol hotarator in initierea in tainele vietii

-parcurge calea spre o lume necunoscuta - paraseste spatiul familiar al satului pentru a patrunde in lumea orasului; contactul cu lumea noua - confruntarea traditie/inovatie -este dificil, dar reuseste prin inteligenta si darzenie sa reuseasca

-dupa trecerea si rezolvarea incercarilor se intoarce la preocuparile anterioare.

Trasaturile politiste ale romanului

-este politist pentru ca se ocupa cu rezolvarea unei crime

-cautarea adevarului este planificata si urmarita riguros

-refacerea traseului parcurs de Nechifor Lipan

-culegerea informatiilor

- rezolvarea crimei; importanta baltagului

- cautarea adevarului este plina de suspans, apar situatii neprevazute, carora cei doi eroi trebuie sa le faca fata; intreprinzatoare si prevazatoare e Vitoria e constienta de pericolele care-i pandesc pe drum

-Vitoria oranduieste totul cu o abilitate si cu o exactitate de invidiat;

-merge intreband din om in om si astfel afla traseul parcurs de sotul ei, traseu pe care il reia cu perseverenta de unde i s-a pierdut urma;  gasirea indiciilor - a cainelui, a clopoteilor, etc.

- culege cu abilitate informatii de la cei din jur, dovedind o mare pricepere in descifrarea sufletului oamenilor; isi foloseste pentru aceasta stapanirea de sine si o inteligenta iesita din comun, pe care si-o manifesta in diferite imprejurari

-gasirea lui Nechifor, pedepsirea faptasilor cu aceeasi arma cu care s-a savarsit crima

NARATIUNE

 

SCOPUL: DE A LE INDEPARTA

 
ANEXA 3



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 9747
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved