CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA
Gradinita
Grupa mare pregatitoare
Categoria de activitate :Educarea limbajului
Denumirea activitatii :Povestirea educatoarei
Tipul activitatii :Formare de priceperi si deprinderi
Tema :Cenusareasa, de Fratii Grimm
SCOP :
OBIECTIVE OPERATIONALE :
METODE SI PROCEDEE :
MATERIAL DIDACTIC :
MATERIAL BIBLIOGRAFIC :
Fratii Grimm,Cenusareasa,editura Humanitas Junior,Bucuresti ,2004 ;
Silvia Breben,Elena Gongea,Georgeta Ruiu,Mihaela Fulga,Metode interactive de grup,ghid metodic,Editura Arves,Craiova,2005;
Florica Mitu,Stefania Antonovici,Metodica activitatilor de educare a limbajului in invatamantul prescolar,Humanitas Educational,Bucuresti ,2005;
Evenimente didactice |
Continut stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare |
1.Organizarea activitatii |
| ||
2.Introducerea in activitate Captarea atentiei |
Atentia si interesul copiilor vor fi captate prin Prezentarea papusii,care doreste sa le spuna copiilor povestea ei. |
| |
3.Anuntarea temei |
Educatoarea anunta titlul povestii.Astazi,ascultati povestea Cenusareasa,de Fratii Grimm. Copiii repeta titlul povestii. |
| |
4.Desfasurarea activitatii 5.Fixarea continutului Organizarea pe grupuri |
Educatoarea reda expresiv continutul povestii,manuind permanent papusa.Textul povestii este expus pe fragmente urmarindu-se succesiunea momentelor principale.Concomitent cu povestirea ,se prezinta imagini sugestive. Explozia stelara *Copiii asculta fragmente din poveste si formuleaza intrebari. *Exercitii pentru formarea grupurilor de lucru :Cenusareasa imparte cele cinci stelute cu intrebari la cinci copii.Cei cinci copii isi aleg colegii de lucru formand cinci grupuri corespunzatoare celor cinci intrebari :Ce ?De ce? Cine ?Cand ?Unde ? in grupa se formuleaza intrebari pentru fiecare fragment audiat. Dupa ce au audiat fragmentele se initiaza Jocul intrebarilor prin care copiii adreseaza intrebarile formulate in grup. In final se aleg intrebari al caror raspuns exemplifica aspectele principale ale povestii. Fragmentul I
Fragmentul II
Fragmentul III
Fragmentul IV
Fragmentul V
FragmentulVI
|
Copiii prezinta interes si se concentreaza asupra derularii intamplarilor.
| |
Evaluare |
Copiii sunt solicitati sa precizeze titlul si autorul povestirii.vor alege personajul preferat motivand alegerea. Jocul Puzzle Copiii se organizeaza in grupuri de cate trei copii.Un copil are simbolul Gura ,este cel care comunica(E),ecusonul cu mana este pentru cel care actioneaza (R) cel care ansambleaza puzzelul,ecusonul ochi il poarta cel de-al treilea copil Observatorul care urmareste modul de colaborare dintre E si R.Acestia stau pe scaunele spate in spate fara sa vada ce lucreaza ,au voie sa adreseze doar intrebari pentru a realiza lucrarea .Observatorul urmareste, Emitatorul si Receptorul primesc acelasi material didactic.E are imaginea intreaga ce va fi reconstituita de Receptor,acesta scoate din plic bucatile de puzzle pentru a reantregi imaginea. Fiecare grup primeste o imagine diferita dar din povestea Cenusareasa. |
|
Alege personajul preferat ,spune de ce il alegi ? |
Incheierea activitatii |
Copiii interpreteaza cantecul In cartea cu povesti .Ies ordonat din sala de grupa. |
exercitiul |
Se fac aprecieri asupra modului de desfasurare a activitatii. |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 6200
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved