CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
PROIECT DE ACTIVITATE
UNITATEA: Gradinita P. N. Turdas
EDUCATOARE
METODIST: INST. AGOSTON RODICA
DATA 23 octombrie
GRUPA: combinata(mica-mare)
DENUMIREA ACTIVITATII
"CUNOASTEREA MEDIULUI"
Activitate integrata "ACTIVITATE MATEMATICA"
"EDUCATIE PLASTICA"
TEMA ACTIVITATII Darurile toamnei
TIPUL ACTIVITATII: verificare si sistematizare de cunostinte
FORMA DE REALIZARE: joc didactic
SCOP:
dezvoltarea capacitatii de a stabili diverse legaturi intre cunostintele dobandite despre anotimpul toamna;
OBIECTIVE OPERATIONALE
Obiective cognitive
sa sorteze jetoane dupa anumite criterii (forma, marime, lungime, culoare);
sa precizeze categoria din care fac parte(fructe sau legume) pe baza cunostintelor insusite;
sa argumenteze deciziile luate in modul de rezolvare a sarcinilor de lucru;
sa foloseasca culorile si procedeele adecvate in realizarea imaginilor albumului;
Obiective psiho-motorii:
sa-si coordoneze miscarea oculo-motorie in timpul activitatii ;
Obiective afective
sa participe activ si afectiv la joc ;
sa aprecieze raspunsurile corecte ale colegilor,
rasplatindu-i cu aplauze.
FORMA DE ORGANIZARE: frontal si individual
ELEMENTE DE JOC: aplauze, ghicirea
SARCINA DIDACTICA: sortarea jetoanelor, reprezentand elemente caracteristice anotimpului toamna, in functie de criteriile date: forma, marime, lungime, culoare; realizarea unui album prin colorarea unor imagini specifice anotimpului .
REGULILE JOCULUI
-Copiii vor denumi fructele, legumele repezentate prin desen si le vor sorta in functie de criteriile stabilite de educatoare;
-Fiecare copil va colora o imagine specifica toamnei, pentru a realiza un album.
STRATEGIE DIDACTICA
METODE SI PROCEDEE DIDACTICE
- conversatia, explicatia, demonstratia, ciorchinele, problematizarea, exercitiul.
MIJLOACE DIDACTICE
- jetoane, panou, album ,coli albe desenate, creioane colorate;
DURATA: 30 - 35 minute
BIBLIOGRAFIE
"Programa activitatiilor instructiv -educative in invatamantul prescolar"2000
"Metode interactive de grup" S. Breben, E. Goncea, G. Ruiu
ANEXA 1
Dragi copii,
Asa cum deja ati aflat eu, Toamna, am sosit pe meleagurile voastre. M-am gandit ca ar fi bine sa-mi fac simtita prezenta nu numai pe afara, in natura, ci si in sala voastra de clasa. De aceea v-am pregatit si v-am lasat multe surprize pe care va rog sa le descoperiti si astfel sa invatati mai multe despre mine.
Nu am putut sa raman pentru ca am foarte multa treaba, dar am sa ma intorc curand ca sa vad ce ati aflat.
Cu mult drag,
Toamna
Etapele activitatii |
Continutul informational |
Strategiile didactice |
Evaluare |
1.Organizarea activitatii |
Se amenajeaza spatiul educational. Se pregateste materialul didactic. Se organizeaza colectivul de copii. |
conversatia |
Observarea comportamentului initial-interesul; |
2.Captarea atentiei si anuntarea temei 3.Enuntarea obiectivelor |
Copiii primesc o scrisoare de la Zana Toamna pe care eu o voi citi.Se va realiza intuirea materialelor trimise de Zana Toamna si voi anunta tema jocului:"Darurile toamnei". Voi enunta obiectivele activitatii pe intelesul copiilor. |
Explicatia Conversatia |
observarea capacitatii de atentie voluntara; |
4. Desfasurarea activitatii |
In fata copiilor este un panou pe care e afisata o imagine sugestiva a toamnei. Voi preciza regulile jocului: -copiii vor alege jetoanale,le vor sorta dupa criteriile: forma, marime, lungime si le vor aseza pe panou in jurul imaginii toamnei, pentru a compune un tablou de toamna Jocul de proba -se realizeaza cu ajutorul unui copil. Desfasurarea propriu-zisa a jocului -copiii vor fi indrumati in realizarea sarcinii didactice,in respectarea regulilor de joc,participand activ si afectiv; -se vor utiliza elemente de joc,aplauzele si ghicirea; Complicarea jocului -in cutia cu surprize a Toamnei s-a ratacit inca un cadou:este un album de fotografii si un bilet,prin care copiii sunt rugati sa realizeze cateva desene de toamna pentru a completa albumul. Pentru a-i indeplini dorinta,voi imparti copiilor desene pe care ei le vor colora. |
Explicatia Conversatia Demonstratia Exercitiul Ciorchinele Problemati zarea Conversatia Exercitiul |
evaluare orala; aprecieri verbale Evaluare scrisa |
4.Incheierea activitatii |
Desenele copiilor isi vor gasi locul in album. Voi face aprecieri stimulative la adresa copiilor cu privire la respectarea regulilor de joc,la realizarea sarcinii didactice,precum si la participarea si comportamentul lor din timpul activitatii. Voi oferi stimulente. |
Conversatia |
aprecieri verbale; |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 5196
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved