CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
Proiect de activitate
Grupa mijlocie
Activitatea: Educatie psihomotrica
Durata: 20-25 minute
Locul desfasurarii: sala de grupa
Tema nr.1: - Echilibru dinamic
Tema nr - Calitatea motrica- Rezistenta
Tipul lectiei: - Consolidare
Obiective
OR. Consolidarea deprinderii aplicative de echilibru - de natura dinamica, si dezvoltarea calitatii motrice rezistenta.
O.P.M1 - Sa se asigure dezvoltarea fizica, armonioasa si corecta a organismului.
O.P.M2 - Sa execute corect mersul pe linia trasata pe sol, cu rularea corecta a piciorului pe sol si mentinerea br. lateral.
O.P.M3. - Sa se asigure dezvoltarea calitatii motrice rezistenta cu accent pe rezistenta generala a organismului.
O.A. - Dezvoltarea colaborarii intre partenerii de echipa,respectarea adversarilor si a regulilor jocului.
Strategii didactice
Metode si procedee metodice Mijloace
M1- explicatia m1 - fluier
M2 - demonstratia m2 - banda de lipit colorata
M3 - exesarea m3 - jucarii
M4- tratarea diferentiata
momente le activit. |
Continutul activitatii |
Dozare |
Formatii de lucru Indicatii metodice. |
|||||||||||||||||
. Adunarea copiilor pe o |
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX |
|||||||||||||||||||
Organiza- |
linie. | |||||||||||||||||||
rea colec- |
. Verificarea tinutei, starii |
. inspectie vizuala, intrebari |
||||||||||||||||||
tivului de |
de sanatate. |
Buna ziua! |
||||||||||||||||||
copii |
. Salutul |
Azi vom merge pe o linie, ca acrobatii si vom |
||||||||||||||||||
. Anuntarea temei |
juca jocul " Repede la loc! |
|||||||||||||||||||
Captarea atentiei: |
4x |
cu pacaleala |
||||||||||||||||||
Joc "Fa ce iti spun!': | ||||||||||||||||||||
. Bratele sus! | ||||||||||||||||||||
. Bate palmele! | ||||||||||||||||||||
. Ghemuit! | ||||||||||||||||||||
. Un pas in fata! | ||||||||||||||||||||
Variante de mers si alergare: |
. spatele drept, privirea inainte |
|
||||||||||||||||||
Pregatirea |
. Mers obisnuit cu schimba- |
2t |
. cu cantec: Atentie, inainte mergem! |
|
||||||||||||||||
organis- |
rea directiei; |
Atentie, ne intoarcem! |
|
|||||||||||||||||
mului pen- |
. Mers pe varfuri; |
Vzt |
Pe varfuri mergem! - mult pe varfuri |
|
||||||||||||||||
tru efort |
. Mers pe calcaie; |
Pe calcaie mergem! - mainile la spate |
|
|||||||||||||||||
. Mers ghemuit; |
Ca piticii mergem! - mainile pe genunchi |
. Alergare usoara, cu |
l,5t |
Atentie, alergam! Atentie, ne intoarcem! |
|
|||||||||||||||
schimbarea directiei; |
|
|||||||||||||||||||
. Alergare cu ghemuire la |
3,5 t |
Ghemuit! - mainile pe genunchi |
|
|||||||||||||||||
semnal. |
|
|||||||||||||||||||
Ex. 1: "Da, nu, poate!' |
XX XXX XX |
|
||||||||||||||||||
Influenta- |
Departat stand: |
xxxx x x x |
|
|||||||||||||||||
rea selec- |
1. aplecari ale capului |
|
||||||||||||||||||
tiva a |
fata-spate (DA), |
3x4 |
. fiecare miscare se repeta de 4 ori |
|
||||||||||||||||
aparatului |
2. rasuciri ale capului |
|
||||||||||||||||||
locomotor |
stanga-dreapta (NU), |
|
||||||||||||||||||
3. aplecari oblice stanga- |
dreapta (POATE). |
|
||||||||||||||||||
Ex. 2: "Foarfeca' |
|
|||||||||||||||||||
Departat stand, forfecarea |
2x8 |
. energic, cu coatele intinse |
|
|||||||||||||||||
bratelor intinse, orizontal |
Tac, tac |
|
||||||||||||||||||
inainte, cu palmele in jos. |
|
|||||||||||||||||||
Ex. 3: "Roata mica-mare' |
|
|||||||||||||||||||
Departat stand, bratele intinse |
4x4 |
. directia de rotire: de doua ori inainte, de |
|
|||||||||||||||||
lateral: rotirea mica a bratelor, |
doua ori inapoi, spatele drept, bratele perfect |
|
||||||||||||||||||
alternat, cu rotire mare. |
intinse |
|
||||||||||||||||||
Ex, 4: "Clopotul' |
|
|||||||||||||||||||
Departat stand - indoirea |
|
|||||||||||||||||||
laterala a trunchiului, alter- |
2x8 |
. indoirea se executa in planul corpului |
|
|||||||||||||||||
nativ stanga, dreapta. |
Bing, bang |
|
||||||||||||||||||
Ex, 5: "Sari, minge' |
|
|||||||||||||||||||
Stand, maini pe sold, |
|
|||||||||||||||||||
sarituri pe ambele picioare, |
Sari, minge, minge jos! |
|
||||||||||||||||||
alternativ cu sprijin in |
saritura elestica, pe varfuri |
|
||||||||||||||||||
ghemuit. |
|
|||||||||||||||||||
Exercitii de respiratie. |
|
|||||||||||||||||||
Se demonstreaza executarea |
. bratele intmse lateral, rularea corecta (calcai, |
|
||||||||||||||||||
invatarea |
corecta a mersului in |
talpa, varf), privirea inainte, spatele drept; |
|
|||||||||||||||||
deprinde- |
echilibru. |
. pe echipe |
|
|||||||||||||||||
Rilor |
Ex. 1. Mers in echilibru pe |
2x |
V V V V |
|
||||||||||||||||
motrice |
o linie trasata pe sol |
A |
|
|||||||||||||||||
Ex. 2. Mers in echilibru cu |
2x |
v v -x v n A |
pasire peste obstacole |
|
||||||||||||||||
Rezistenta: |
X X |
|
||||||||||||||||||
Dezvol- |
Joc "Repede la loc!' |
Atentie, alergam! X X |
|
|||||||||||||||||
tarea |
Copiii alearga in cerc. La |
4x |
xxxx |
|
||||||||||||||||
calitatilor |
comanda educatoarei, |
|
||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||
motrice |
"Repede la loc!', se aliniaza |
X X |
|
|||||||||||||||||
in rand la locul stabilit, in |
Repede la loc! ^ |
doua echipe. Jocul se reia la |
X X |
|
||||||||||||||||
comanda "Alergam!' |
|
|||||||||||||||||||
Joc "Umflam balonul' |
|
|||||||||||||||||||
Revenirea |
Copiii, in formatie de cerc, |
. exercitiile de respiratie sunt ample |
|
|||||||||||||||||
organismu ui |
imita umflatul balonului. |
4x |
Umflam balonul! |
|
||||||||||||||||
lui |
La fiecare expiratie fac un |
Balonul se sparge! |
BIBLIOGRAFIE 1. Buruian L. Educatia fizica in gradinita, Casa de editura Mures, 2004 2. IV AN E. Ghid privind desfasurarea activitatilor de educatie fizica in gradinita. Editura Tiparg, 2007. CRETU. CC; CIUCUREL C; PETRE, D 3. Marinescu I.T. Metodica predarii educasiei fizice la gradinita si la clasele I-IV. Edit. Ass, Iasi, 2000
DISTRIBUIE DOCUMENTUL
Comenteaza documentul:Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comentaCreaza cont nou Termeni si conditii de utilizare | Contact
|