CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
PROIECT DE ACTIVITATE
Propunatoare:
GRUPA: pregatitoare
DOMENIUL DE ACTIVITATE: Om si societate
MIJLOC DE REALIZARE: lipire
TEMA: "Pomi infloriti"
TIPUL ACTIVITATII: predare
SCOPUL:
consolidarea priceperii si deprinderii de a utiliza corect diferite tehnici de lucru folosind materialele date;
dezvoltarea atentiei voluntare si increderea in propriile forte;
stimularea dragostei si respectului pentru munca, a gustului si simtului estetic;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 - sa intuiasca si sa denumeasca corect materialele primite;
O2 - sa foloseasca corect materialele si instrumentele de lucru puse la dispozitie;
O3 - sa combine materialul didactic distribuit pe masute potrivit temei propuse;
O4 - sa denumeasca materialele din cosulete;
O5 - sa lucreze corect si ingrijit;
O6 - sa participe corect si constient la activitatea propusa;
O7 - sa duca la bun sfarsit lucrarea inceputa.
STRATEGIA DIDACTICA:
Nr. Ctr. |
Momentele activitatii |
Continut stiintific |
Strategia didactica |
Evaluare |
Moment organizatoric |
Pregatirea copiilor pentru inceperea activitatii |
Voi aseza mobilierul in semicerc, avand in fata o masuta pe care vor sta materialele necesare activitatii.De asemenea solicit copiilor sa adopte o pozitie corecta pe scaunele si sa pastreze linsitea. |
Initiala (Observ comportamentul copiilor) |
|
Captarea atentiei |
"Cine stie?" |
Voi spune elevilor cateva ghicitori despre anotimpul in care ne aflam ( raspunsurile la aceste ghicitori vor fi: primavara, ghiocel, floare, fluture, pom). Pentru fiecare raspuns corect copiii vor primi jetoane mici luate la intamplare dintr-un cosulet, ele reprezentand diferite flori de primavera. |
Analizarea raspunsurilor |
|
Anuntarea temei |
Lipire: " Pom inflorit" Denumirea materialului primit |
Le prezint plansa model, pe baza careia vom purta o scurta discutie. Voi purta o scurta discutie cu copiii despre materialele primite in cosulete |
Partiala |
|
Reactualizarea cunostintelor |
Reamintirea unor teme realizate anterior |
Se poarta o scurta discutie despre anotimpul "Primivara" pe baza unei planse. |
Analizez raspunsurile |
|
Dirijarea invatarii |
Complex de operatii pentru incalzirea muschilor mici ai |
Se fac exercitii pentru incalzirea muschilor mici ai mainii: " batem palmele, morisca, valuri, rasucim pumnuletele, |
Evaluare frontala |
|
mainii |
spalam hainutele, cercuri mici - cercuri mari, ploua-ploua, a iesit soarele". In continuare voi explica si demonstra modul de lucru: " Pe plansa model aveti lipit un pomisor inflorit. Acesta are frunze si flori. Langa pom este iarba, pe cer a rasarit soarele, iar un fluturas a iesit la plimbare". Dupa ce le voi spune aceste lucuri le voi explica cum sa lipeasca materialul primit in cosulete. Voi supraveghea modul de lucru, voi oferi explicatii suplimentare acolo unde este cazul si ii voi incuraja pe copii. | |||
Evaluarea activitatii |
Se fac aprecieri generale si individuale |
Se va face analiza lucrarilor ce vor fi expuse la panou. |
Analiza lucrarilor si aprecierea modului in care s-a desfasurat activitatea. |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 3532
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved