CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
Proiect didactic
Educatoare:
Data
Gradinita cu Program Prelungit, Nr.5
Categoria de activitate: Educarea limbajului
Tema: "Lumea povestilor"
Modalitate de realizare: joc didactic
Tipul: consolidare
Scopul activitatii:
"Cocoselul cu creasta de aur"
"Casuta din oala"
"Coliba iepurasului"
"Fata babei si fata mosneagului"
"Scufita Rosie"
"Iedul cu trei capre"
"Capra cu trei iezi"
"Alba ca zapada si cei sapte pitici"
"Punguta cu doi bani"
"Ursul pacalit de vulpe"
"Turtita"
"Ciripel cel lacom"
Obiective operationale:
Sarcina jocului: Extragerea unui bilet cu sarcina si rezolvarea ei, dupa citirea acesteia de catre educatoare. (Descrierea, compararea, analizarea, recunoasterea unui personaj).
Regulile de joc: Copilul la care se opreste numaratoarea educatoarei va alege, din plic, un biletel cu sarcina.
Daca cel care raspunde se impotmoleste sau greseste, un alt coleg din echipa il poate salva.
Fiecare raspuns corect este rasplatit cu o figura geometrica din hartie, la culoarea echipei.
Echipa cu mai multe figuri geometrice este castigatoare.
Elemente de joc: surpriza, aplauzele, aruncarea "zarului", ghicirea, intrecerea, recompensa.
Metode si procedee: explicatia, conversatia, demonstratia, exercitiul, problematizarea, jocul, elemente ale metodei cubului.
Material didactic: planse cu imagini din povesti, siluete, plicuri cu sarcini, panou, forme geometrice-recompense, cubul cu plicuri, "zar", ursulet de plus.
Bibliografie:
Desfasurarea activitatii
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare |
1. Moment organizatoric |
*Pregatirea materialelor necesare desfasurarii activitatii. *Formarea grupurilor de copii, dupa culoarea formei geometrice din piept si asezarea lor la mese. (este o prima sarcina, indirect adresata copiilor). | ||
2. Captarea atentiei |
*Educatoarea tine in mana un urs de plus si initiaza o discutie libera: - Cred ca ursuletul a gresit grupa. Noi suntem mari. Ne mai jucam cu el? Dar stati, ca-mi spune ceva la ureche. ..vrea sa se joace cu voi daca veti raspunde la sarcinile trimise de el. "Va supun la o-ncercare Sa vedem ghiciti voi oare? Hai in plicuri sa privim Si povestea s-o gasim", (zice ursul). Il asezam aici...si sa vedem ce ne-a pregatit? Vreti? *Se intuieste materialul trimis de ursulet: cubul cu plicuri de diferite culori (rosu, galben, albastru), siluetele, plansele cu imagini din povesti, "zarul", recompensele. |
Conversatia. Ursuletul de plus. Cubul cu plicuri de diferite culori, siluetele, plansele cu imagini din povesti, "zarul", recompensele. |
Individuala. |
3. Anuntarea temei si a obiectivelor |
-Vom juca jocul "Lumea povestilor". Ne vom aminti personajele din povestile invatate, le vom descrie, recunoaste, ghici, introduce in povestea de unde vin si-l vom castiga partener de joaca pe ursuletul....cum sa-l cheme? *Copiii dau nume ursului. |
Conversatia. | |
4. Dirijarea invatarii 5. Obtinerea performantei 6. Asigurarea retentiei si a transferului |
*Explicarea jocului: copilul la care se opreste numaratoarea mea, de la fiecare echipa, pe rand, dupa cum va hotari zarul, va alege un biletel din plic, eu ii voi citi sarcina si el o va rezolva. Daca are nevoie de ajutor, colegii il pot salva. Pentru fiecare raspuns corect, veti primi o forma geometrica din hartie. Echipa cu cele mai multe forme geometrice, este castigatoare. *Jocul de proba: se alege un copil care va trage un biletel si va rezolva sarcina. *Determinarea ordinii de raspuns: educatoarea arunca "zarul" care are culorile echipelor (pe 2 parti aceeasi culoare - 2 sanse de fiecare grupa) si se alege ordinea in concurs. *Desfasurarea jocului: cate un copil din fiecare echipa trage un biletel si rezolva sarcina. "Invitati de seama Vor veni sa vada Cat de bine stiti Cu talent sa-i ghiciti. Buni, vicleni, Lenesi sau harnici, Rai, naivi, isteti sau darnici Pe rand ne vor vizita Sa-i descrieti vor astepta." Plicul1: -Alege o silueta, denumeste personajul reprezentat si spune din ce poveste/povesti vine. -Descrie vulpea printr-o ghicitoare. -Descrie personajul preferat din povestea "Alba ca zapada si cei sapte pitici". -Descrie ursul printr-o ghicitoare. (plicul 1 include si sarcina pentru jocul de proba). Plicul2: -Compara cocosul in doua povesti invatate. -Compara comportamentul fetei babei cu cel al fetei mosului. -Gaseste doua personaje lacome in povestile invatate. Plicul3: -Gaseste raspunsul la ghicitoare si spune in ce povesti ai intalnit personajul: "Urecheat cu haine
sure -Aseaza personejele dupa povestile din care vin - "Turtita", "Casuta din oala". (trebuie sa observe ca iepurasul, lupul, vulpea si ursul sunt in ambele povesti-se aseaza pe mijlocul panoului). -Formeaza grupa personajelor pozitive si grupa personajelor negative (capra, vanatorul, iezi, lup, vulpe). Plicul4: -Corecteaza greseala - se aseaza la panou personaje
dintr-o poveste si se rataceste un personaj ce nu e din povestea respectiva.
(gaina, cocosul, baba, -Aseaza plansele in ordine - "Iedul cu trei capre". -Spune poezia despre cifre dupa ce descoperi numarul personajelor din povestea "Casuta din oala", oprindu-te la numarul respectiv. Plicul5: -Interpreteaza rolul lupului in momentul in care vine la iezii caprei. -Interpreteaza rolul vulpii cand il ademeneste pe cocosel. -Interpreteaza rolul turtitei cand il intalneste pe iepuras. Plicul6: -De ce se spune ca "Bunatatea naste bunatate"? -De ce o chema Scufita Rosie pe fetita? -De ce crezi ca se numeste povestea "Ursul pacalit de vulpe"? |
Explicatia. Demonstratia. Cubul cu plicuri de diferite culori, siluetele, plansele cu imagini din povesti. "Zarul". Jocul. Conversatia. Siluete si planse cu imagini din povesti. Problematizarea. Jocul. Conversatia. Siluete si planse cu imagini din povesti. |
Individuala. Individuala. Individuala. Individuala. |
7. Incheierea activitatii (Evaluarea si fixarea temei) |
-Acum sa vedem care este echipa castigatoare. Dar ce ati primit ca recompense? -Forme geometrice. -Sa cantam cantecelul despre piesele geometrice! Se numara formele geometrice primite de fiecare echipa si se desemneaza castigatorii, care sunt aplaudati. -Il vad multumit pe ursulet si se va juca cu voi dupa activitati. -Ce joc am jucat astazi? -Noi astazi am jucat jocul "Lumea povestilor". Fac aprecieri asupra modului de participare a copiilor la activitate. |
Conversatia. Forme geometrice din hartie. |
Individuala. Frontala. |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 8905
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved