CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
PROIECT DE ACTIVITATE
DATA: ..
EDUCATOARE:
GRUPA: pregatitoare
DENUMIREA ACTIVITATII: Abilitati practice
TEMA ACTIVITATII: "Tablouri cu barza si randunica"
MIJLOC DE REALIZARE: Aplicatia cu materialul din natura
TIPUL ACTIVITATII: Consolidare
RESURSE TEMPORALE 30 - 35 MINUNTE
OBIECTIV CADRU:
Consolidarea deprinderii de a aplica materiale din mediul inconjurator, intr-un spatiu delimitat, pentru a reda forma propusa;
respectarea tehnicii de lucru:
OBIECTIVE OPERATIONALE:
sa aplice aracetul cu pensula si sa aplice pe barza bobitele de orez si semintele de floarea soarelui sau pene albe si negre;
sa aplice hartia mototolita de culoare portocalie pe cioc si picioarele berzei
sa aplice aracetul cu pensula si sa aplice pe randunica bobitele de orez si semintele de floarea soarelui, sau pene albe si negre;
sa respecte spatiul delimitate;
sa termine lucrarea ;
sa lucreze ordonat si curat;
sa faca autoevaluarea in mod critic si sa aprecieze lucrarile colegilor;
SARCINA DIDACTICE: mixta
Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul si evaluarea
Mijloace didactice: tablouase cu material textil aplicat, conturul unei berze lipit pe material, ciocul si picioarele sunt alcatuite cu gris aplicat si colorat cu portocaliu, sau tablouase din hartie cartonata colorata cu conturul berzei, si a randunicii, pene, cosulete cu orez si seminte de floarea soarelui, aracet, pensule , paharute, hartie mototolita de culoare portocalie, ecusoane cu barza si randunica.
Forme de organizare: frontala, individuala.
Momente pedagogice |
Activitatea educatoarei |
Activitatea copiilor |
1. Momente organizatorii 2. Captarea atentiei 3. Prezentarea modelului si intuirea materialului 4. Anuntarea temei 5. Explicarea procedeelor de lucru 6. Realizarea individuala a temei 7. Evaluarea lucrarilor 8. Incheierea activitatii si fixarea cunostintelor |
Mesele si scaunelele vor fi asezate asa cum doresc copii. Voi imparti cosulete cu material individual, tablouase cu conturul berzei si a rindunicii, aracetul, pensule, paharele orezul, seminte de floarea soarelui, pene albe si negre, hartie mototolita de culoare portocalie. Activitatea incepe cu o scurta conversatie despre anotimpul in care ne aflam. - In ce anotimp ne aflam? - Ce pasari calatoare se intorc in acest anotimp? Va rog sa va uitati la aceste tabloase. - Ce ati primit voi pe masute? Dar in cosulete? Cu materialul primit in cosulete si pe masute, astazi la activitatea practica vom lucra aplicatii "Tablouase cu barza si randunica" Explic si demonstrez copiilor ordinea lipirii boabelor de orez si a semintelor de floarea soarelui, apoi ii voi atentiona sa intinda bine aracetul pe partea alba a berzei, incepand cu ciocul lipind hirtia motolita de culoare portocalie, la fel si picioarele, sa lucreze curat si ordonat si sa completeze barza pana la coada cu boabe de orez. Coada si varfurile la aripioare cu seminte de floarea soarelui, la fel si pentru randunica, partea alba va fi completata cu orez.Iar partea neagra va fi completata cu seminte de floarea soarelui, se pot face inlocui cu pene albe si negre. Copii lucreaza individual iar eu voi supraveghea intreaga grupa dand indicatii si acordand ajutor copiilor care intampina greutati. Voi pune un copil sa aleaga o lucrare care este mai bine lucrata si ii place mai mult. Sa explice de ce i-a placut? Voi ruga copii sa-mi spuna ce au lucrat la activitate practica si voi face aprecierile generale verbale, sau punandu-le ecusoane cu barza si randunica in piept. |
Copii raspund la intrebari Copii raspund la intrebari Copii sunt atenti la explicatii Lucreaza tabloul Isi apreciaza lucrarile Raspund |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 8838
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved