CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
PROIECT DE ACTIVITATE
GRǍDINITA: Rebrisoara
GRUPA: mica
EDUCATOARE:
CATEGORIA DE ACTIVITATE: educatia limbajului
FORMA DE REALIZARE: joc didactic
TEMAL: "Cine sunt eu?"
OBIECTIVE FUNDAMENTALE
Evaluarea cunostintelor privind comunicarea orala;
Recunoasterea personajelor din povestile cunoscute de ei;
Dezvoltarea gandirii , atentiei si a spiritului de observatie.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
COGNITIVE:
sa pronunte corect numele personajelor recunoscute;
sa recunoasca povestile din care fac parte personajele prezentate;
sa se exprime in propozitii simple;
PSIHOMOTORII:
sa aplaude raspunsurile corecte
sa se anunte la raspuns;
AFECTIVE:
sa aprobe conduita si faptele eroilor pozitivi;
sa resinga comportamentul si faptele personajelor negative.
SARCINA DIDACTICǍ:
Evaluarea capacitatii de a reactiona la limbajul oral (verbal, nonverbal).
REGULILE JOCULUI:
Copiii vor recunoaste personajul prezentat si povestea din care face parte, vor raspunde la solicitarea verbala a educatoarei.
ELEMENTE DE JOC:
- surpriza, aplauzele, inchiderea si deschiderea ochilor.
METODE SI PROCEDEE:
- explicatia,
conversatia,
exercitiul.
MIJLOACE DE INVǍTǍMANT: figurine reprezentand personaje din povesti, cortina, jetoane cu personaje din povesti.
FORME DE ORGANIZARE: frontala, individuala.
TIPURI DE INVǍTARE: receptiv -reproductiva, operationala
METODE DE EVALUARE: observatia curenta, conversatia de verificare.
ETAPELE LECTIEI |
ACTIVITATEA EDUCATOAREI |
ACTIVITATEA COPIILOR |
MOMENT ORGANIZATORIC |
Pregatirea materialelor necesare pentru buna desfasurare a activitatii de educarea limbajului. | |
CAPTAREA ATENTIEI |
Descoperirea elementului surpriza: teatrul de papusi |
Recunosc teatrul de papusi. |
ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR |
Ii anunt ca astazi ne vom juca alaturi de personaje din povestile cunoscute de ei. |
Sunt atenti la anuntarea temei. |
DIRIJAREA INVǍTǍRII |
a) Explicarea jocului - Vor aparea pe scena personaje din povesti.Ele asteapta ca voi sa le recunoasteti si sa spuneti din ce poveste au venit. b)Jocul de proba Se alege un personaj care va fi recunoscut de catre copii. c)Jocul propriu- zis Se aleg cat mai multe personaje din povesti, se recunosc acestea si povestile din care fac parte; urmaresc exprimarea in propozitii.Copiii inchid ochii inainte de aparitia personajului, iar la semnalul meu deschid ochii si il recunosc.Aparitia personajului este insotita de o replica ce este caracteristica fiecarui personaj.La intrebarea "Cine sunt eu?" copiii dau raspunsul corect.Daca un copil greseste il vor ajuta ceilalti colegi.La intrebarea "Din ce poveste fac parte?", copiii recunosc si povestea corespunzatoare. Raspunsurile corecte se rasplatesc prin aplauze. |
Asculta explicatiile. Recunosc personajul prezentat. Recunosc personajele si povestile din care fac parte. Se exprima in propozitii. Respecta regulile stabilite. |
OBTINEREA PERFORMANTEI |
Copiii au pe bancute jetoane cu personajele- musafiri.La intrebarea personajelor de la teatru "Cine sunt eu?", copiii vor alege dintre jetoane personajul solicitat si vor ridica jetonul corespunzator. Raspunsurile gresite se corecteaza de catre educatoare impreuna cu ceilalti copii care au ridicat jetonul corect(potrivit). |
Copiii ridica jetonul corespunzator personajului prezentat. Copiii care gresesc sunt corectati si ajutati sa gaseasca jetonul potrivit. |
FEED- BACK- UL |
- Cum s-a numit jocul pe care l-am jucat astazi? - Ce personaje au venit la noi? - Din ce povesti au venit ? |
- . . . Cine sunt eu ? Enumera personajele-musafiri. Enumera povestile din care fac parte. |
INCHEIEREA JOCULUI |
Apreciez modul in care s-a desfasurat jocul si comportamentul copiilor in timpul jocului. Voi acorda recompense. |
Copiii asculta aprecierile. Primesc recompense. |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 11095
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved