CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
PROIECT DE ACTIVITATE
DATA: 3.12.2010
GRUPA Mare I
DOMENIUL DE ACTIVITATE:DLC-Educarea limbajului
SUBTEMA: "Noi suntem Romani"
SUBIECTUL:"Sa vorbim corect romaneste"
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic
TIPUL ACTIVITATII: fixarea cunostintelor
OBIETIVE CADRU:
OBIECTIVE DE REFERINTA:
a) Sa participe la activitatile de grup, inclusiv la activitatiile de joc, atat in calitate de vorbitor, cat si in calitate de auditor;
b) Sa distinga sunetele ce compun cuvintele si sa le pronunte corect;
c) Sa utilizeze materialele scrise in vederea executarii unei sarcini date;
d) Sa utilizeze efectiv instrumentele de scris, stapanind deprinderile motrice elementare necesare folosirii acestora;
e) Sa utilizeze desene, simboluri pentru a transmite semnificatie.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O.1-sa intuiasca imagini;
O.2- sa precizeze sunetul cu care incepe cuvantul;
O.3-sa desparta in silabe cuvantul dat;
O.4- sa alcatuiasca propozitii cu cuvantul dat, in care acesta sa se afle la inceputul, la mijlocul si la sfarsitul propozitiei;
O.5- sa dea exemple si de alte cuvinte care incep cu acelas sunet;
O.6- sa reprezinte grafic propozitii, cuvinte, silabe;
O.7-sa rezolve fisa individuala de lucru.
REGULILE JOCULUI: La semnalul educatoarei, copilul numit rezolva sarcina didactica: va alege o imagine , va spune ce reprezinta, va spune sunetul cu care incepe cuvantul si va desparti in silabe cuvantul.
ELEMENTE DE JOC:
surpriza
aplauzele
METODE SI PROCEDEE DIDACTICE: explicatia, exercitiul, conversatia, problematizarea,
MATERIALE SI MIJLOACE DIDACTICE: jetoane cu diferite imagini pe tema primaverii, fise, recompense, tabla, creta, creioane negre.
BIBLIOGRAFIE:
Curriculum pt. invatamantul prescolar", MECT, 2008
Modulul 3 PRET ,"Noi repere ale educatiei timpurii in gradinita "
Ioab Damsa, "Dezvoltarea vorbirii in gradinite de copii", ed. Didactica si pedagogica, Bucuresti 1996
ETAPE |
OBIEC-TIVE |
ACTIVITATEA EDUCATOAREI |
ACTIVITATEA COPIILOR |
METODE SI PROCEDEE DIDATICE |
MATERIALE SI MIJLOACE DIDACTICE |
FORMA DE ORGANI-ZARE |
|
1.Moment organizatoric |
Se pregateste climatul optim, necesar desfasurarii activitatii. |
Copii se pregatesc de activitate. |
Conversatia | ||||
2.Captarea atentiei |
Se realizeaza prin descoperirea celor doua cosulete surpriza. Vreti sa descoperim ce este in fiecare cosulet? In primul cosulet este un plic cu jetoane cu imagini si fise.In al doilea cub sunt recompense pe care le vor primii doar copiii care participa activ la lectie. |
Cosul cu surprize Da. Copiii sunt atenti. |
Conversatia |
Doua cosulete | |||
3.Anuntarea temei si a obiectivelor |
Haideti sa vedem ce avem in cosulet: a) avem un plic in care sunt jetoane cu diferite imagini.Voi va trebui sa extrageti cate o imagine, sa o denumiti, sa spuneti cu ce sunet incepe, sa despartiti cuvantul in silabe, sa alcatuiti propozitii cu cuvantul dat , sa descoperim alte cuvinte care incep cu acelas sunet si sa reprezentam grafic propozitia. c)tot in cosulet mai sunt fise pe care le vom rezolva impreuna. |
Copiii sunt atenti. |
Expunerea |
Frontal |
|||
4.Reactuali-zarea cunostintelor |
Ne amintim ce stim despre sunet, silaba, cuvant, propozitie. -Ce este sunetul? -Ce este silaba? |
Copiii raspuns: -Sunetul este cea mai mica parte sonora a cuvantului.-Silaba este partea de cuvant rostita u o singura deschidere de gura. |
Problemati-zare | ||||
ETAPE |
OBIEC-TIVE |
ACTIVITATEA EDUCATOAREI |
ACTIVITATEA COPIILOR |
METODE SI PROCEDEE DIDATICE |
MATERIALE SI MIJLOACE DIDACTICE |
FORMA DE ORGANI-ZARE |
|
|
-Ce este cuvantul? -Ce este propozitia? | ||||||
5.Dirijarea invatarii a) explicarea jocului b)jocul de proba c)jocul propriu-zis |
O.1 O.2 O.3 O.4 |
Acum ca ne-am amintit aceste lucruri, haideti sa-i aratam zanei Primavara ca stim sa vorbi clar si corect romaneste. Un copil cuminte va veni sa extraga din cosulet un jeton cu imagine.Acesta va trebui sa recunoasca imaginea, sa o denumeasa, sa spuna cu ce sunet incepe cuvantul, sa desparta cuvantul in silabe, sa alcatuiasca propozitii (in care cuvantul sa fie la inceputul propozitiei, mijlocul si sfarsitul acesteia), sa dea exemple de alte cuvinte care incep cu acelas sunet si sa reprezinte grafi propozitia. Haideti sa vedem daca am inteles.Un copil sa vina sa extraga un jeton. -Ce imagine este reprezentata pe jeton? -Cu ce sunet incepe?Da exemple si de alte cuvinte care incep cu acelas sunet. -Desparte cuvantul in silabe. -Alcatuieste o propozitie in care cuvantul dat sa se afle pe rand la inceputul propozitiei, la mijlocul si la sfarsitul acesteia. In acest timp si ceilalti copiii se vor gandi la propozitii, iar educatoarea prin sondaj, va n umi cate un copil pentru a exemplifica propozitia. Educatoarea alege cativa copiii care, ajutati de colegii lor vor rezolva sarciniile jocului..Aceasta va antrena toti copiii in joc, urmarind ca toate raspunsurile sa fie corecte si clare. |
Copiii sunt atenti la expliatiile educatoarei. Copiii dau exemple de propozitii si o scriu grafic la tabla. Copiii participa la joc. |
Explicatia Conversatia Exercitiul problemat-izarea Exercitiul metoda cubului |
Jetoane cu diferite imagini cubul |
frontal |
|
ETAPE |
OBIEC-TIVE |
ACTIVITATEA EDUCATOAREI |
ACTIVITATEA COPIILOR |
METODE SI PROCEDEE DIDATICE |
MATERIALE SI MIJLOACE DIDACTICE |
FORMA DE ORGANI-ZARE |
|
6.Obtinerea performantei |
Educatoarea imparte fisele explica cerintele acesteia. Pe fiecare fisa se afla trei imagini, iar copiii vor trebui in dreptul imaginii sa reprezinte grafic cuvantul. |
Copiii lucreazala fisele individuale. |
Exercitiul |
Fisa individuala |
Indivi-dual |
||
7.Incheierea activitatii |
Se fac aprecieri generale si individuale asupra desfasurarii activitatii si asupra comportamentului copiilor facand referire la obiectivele propuse. Educatoarea recompenseaza copiii activi si cuminti. |
Copiii sunt atenti si se bucura de recompense. |
Conversatia |
Recompen-se |
Frontal |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 1866
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved